Parę pytań

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
ewok
Posty: 97
Rejestracja: 5 sie 2014, o 11:07

Parę pytań

Post autor: ewok »

Z braku klucza poszukuję odpowiedzi na kilka pytań:

1. Czy karotenoidy są przenośnikami elektronów w fazie jasnej?
2. Pojemność płuc i pojemność oddechowa ptaka i ssaka o takiej samej masie - jak mają się do siebie (mniejsza/większa)?
3. Pióra którego z tych ptaków muszą być suszone: perkoza, kormorana, głuptaka, rybitwy czy fregaty?
remiczyzna
Posty: 34
Rejestracja: 15 lip 2014, o 07:13

Re: Parę pytań

Post autor: remiczyzna »

1 tak
2 pojemność oddechowa ptaka jest wieksza niż ssaka ale ssak ma większą pojemność płuc
3 wydaje mi się że kormoran bo on stoi w tej wodzie a perkozy pływają jak kaczki

Awatar użytkownika
Matthiu
Posty: 111
Rejestracja: 5 sie 2015, o 14:30

Re: Parę pytań

Post autor: Matthiu »

1. Chromoplasty przykładowo zawierają karotenoidy a są całkowicie nieaktywne fotosyntetycznie więc wnioskuję odp. nie.

2. Jeżeli zakładamy, że są tej samej masy to mają również ten sam rozmiar a co za tym idzie, ich płuca również. Jednakże jak wiemy - ptaki mają dodatkowo worki powietrzne więc ich pojemność oddechowa będzie większa.

Chyba, że byśmy porównywali dorosłego człowieka np. z orłem. Wiadomo, że człowiek będzie miał większa pojemność płuc niż orzeł, ale za to, orzeł będzie wydajniejszy. (mechanizm podwójnego oddychania)

3. Kormorany bo im mokną. Dlatego często siedzą na gałęzi z rozłożonymi skrzydłami.

Awatar użytkownika
Matthiu
Posty: 111
Rejestracja: 5 sie 2015, o 14:30

Re: Parę pytań

Post autor: Matthiu »

Remiczyzna, mógłbyś mi podesłać źródło do pierwszego? Z góry dzięki
remiczyzna
Posty: 34
Rejestracja: 15 lip 2014, o 07:13

Re: Parę pytań

Post autor: remiczyzna »

One wchodząc w skład anten przenoszą energie świetlną na chlorofil i wzmacniają ją, hmm z tego co pamiętam tak jest ale w tym zadaniu była odpowiedź na tak, logicznie tłumacząc jak ty też bym wybrał nie

zna ktoś odpowiedź na to?
Na terenie polski występuje kilka typów zbiorowisk roślinności naturalnej, wskaż zestawienie w którym zobrazowana jest kolejność od największej powierzchni do najmniejszej w Polsce
A) lasy dębowo grabowe, bory mieszane, buczyny, bory sosnowe, bory swierkowe i jodłowe
B) bory mieszane, lasy dębowo grabowe, bory sosnowe, łęgi, olsy
C) bory sosnowe, buczyny, lasy dębowo-grabowe, bory swierkowe i jodłowe, łęgi
D) bory sosnowe, bory mieszane, łęgi, olsy, buczyny
E) lasy dębowo grabowe, bory sosnowe, łęgi, olsy, bory mieszane

Awatar użytkownika
Matthiu
Posty: 111
Rejestracja: 5 sie 2015, o 14:30

Re: Parę pytań

Post autor: Matthiu »

"Potencjalne siedliska buczyn zajmują 14% powierzchni Polski, w rzeczywistości drzewostany bukowe zajmują jednak tylko niewiele ponad 1% obszaru naszego kraju (4% jego powierzchni leśnej)."

Jednocześnie wiemy, iż najliczniejszym drzewem w Polsce jest sosna.

Kolejność ma być od największej do najmniejszej, a tylko C odpowiada kolejności SosnyBuczyny.

Odpowiedź D odpada, bo wynika z niej, że buczyny zajmują najmniejszą powierzchnię a to odpada.

Także obstawiam C, ale taki już jestem, że jak nie mam pełnej wiedzy to staram się wyeliminować inne opcje.
Awatar użytkownika
Matthiu
Posty: 111
Rejestracja: 5 sie 2015, o 14:30

Re: Parę pytań

Post autor: Matthiu »

Dobra, już wiem. Odpowiedź A na 100%.

Lasy dębowo-grabowe stanowią 41,6% powierzchni wszystkich lasów polskich.
Potem mamy mieszane - ok. 18%
Buczyny z naszymi 14%
A potem już raczej wiadomo, bo nic nie pasuje więcej.
remiczyzna
Posty: 34
Rejestracja: 15 lip 2014, o 07:13

Re: Parę pytań

Post autor: remiczyzna »

Dzieny

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Parę pytań

Post autor: AnnaWP »

Z tymi karotenoidami - przenoszą stan wzbudzenia, bo należą do układu antenowego. Nie do końca jest to elektron, ale pewnie o to chodziło.
Elektron wybijany jest dopiero z centrum aktywnego, a zatem z chlorofilu, ale karotenoidy uczestniczą w tym procesie. Co nie znaczy, że nie mają dodatkowych funkcji. Ich rola w korzeniu marchwi jest niejasna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości