Matura NOWA ERA 2016

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Ropalium
Posty: 41
Rejestracja: 20 lis 2015, o 22:25

Matura NOWA ERA 2016

Post autor: Ropalium »

Informacja wstępna:

Obliczając pH wodnego roztworu, wykorzystuje się wzór ph=-log[H+], gdzie 0&ltH&lt14. Jest to jednak uproszczenie, bo dla roztowrów mocnych kwasów i zasad o stężeniu wyższym od 1 mol/dm3 pH nie mieści się w skali. Ponadto stechiometryczne obliczenia pH dla roztworów o dużych rozcieńczeniach również prowadzą do błędnych wyników, np. kwas solny o stężeniu 10^-8 mol/dm3 wykazuje pH= 8 (zasadowy). W tych przypadkach pH można oszacować uwzględniając jedynie autodysocację wody (ta reguła obowiązuje dla roztworów o stężeniu rzędu 10^-6 mol/dm3 i niższym.

Zadanie

Oblicz pH kwasu solnego o stęzeniu 10 mol/dm3 oraz roztworu tego kwasu o stężeniu 10^-8 mol/dm3.

no i pH kwasu solnego o st. 10 mol/dm3 wynosi -1. Ale w jaki sposób można obliczyć ph drugiego roztworu


Mógłby mi ktoś wyjaśnić to zadanie?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

[Film] Matura NOWA ERA 2016

Post autor: adamantan »

Oni chcieli tylko oszacowanie. W

TYM filmiku jest wyjaśnienie.

A tak swoją drogą arkusz wraz z kluczem jest już w naszej bazie
Ropalium
Posty: 41
Rejestracja: 20 lis 2015, o 22:25

Re: Matura NOWA ERA 2016

Post autor: Ropalium »

Okej, znalazłam ten arkusz. I znalazłam kolejny problem

chodzi o zadanie 2 :


Powinowactwo elektronowe to energia uwolniona w momencie przyjęcia elektronu przez atom.
Im silniej przyciągany jest elektron w anionie, tym większe jest powinowactwo elektronowe.
Z pierwiastków X i Y powstał związek chemiczny. Atom pierwiastka Y wykazuje największe
powinowactwo elektronowe w okresie, a jego rdzeń atomowy odpowiada rdzeniowi argonu.
O pierwiastku Y wiadomo ponadto, że w warunkach normalnych ma ciekły stan skupienia.
Atom X natomiast wykazuje najmniejszą wartość energii jonizacji w tym samym okresie.

Dlaczego tym związkiem jest KBr?

Przecież rdzeń atomowy argonu składa się z 10 elektronów,(bo ma 8 elektronów walencyjnych), a rdzeń chloru ma również 10 elektronów.

Z kolei rdzeń atomowy bromu ma 28 elektronów, więc nie rozumiem dlaczego akurat ten pierwiastek.
Awatar użytkownika
Izaaa
Posty: 103
Rejestracja: 29 sie 2012, o 13:18

Re: Matura NOWA ERA 2016

Post autor: Izaaa »

adamantan, a gdzie jest ta baza ? Mogę prosić o link ?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Matura NOWA ERA 2016

Post autor: adamantan »

Ropalium pisze:Okej, znalazłam ten arkusz. I znalazłam kolejny problem

chodzi o zadanie 2 :


Powinowactwo elektronowe to energia uwolniona w momencie przyjęcia elektronu przez atom.
Im silniej przyciągany jest elektron w anionie, tym większe jest powinowactwo elektronowe.
Z pierwiastków X i Y powstał związek chemiczny. Atom pierwiastka Y wykazuje największe
powinowactwo elektronowe w okresie, a jego rdzeń atomowy odpowiada rdzeniowi argonu.
O pierwiastku Y wiadomo ponadto, że w warunkach normalnych ma ciekły stan skupienia.
Atom X natomiast wykazuje najmniejszą wartość energii jonizacji w tym samym okresie.

Dlaczego tym związkiem jest KBr?

Przecież rdzeń atomowy argonu składa się z 10 elektronów,(bo ma 8 elektronów walencyjnych), a rdzeń chloru ma również 10 elektronów.

Z kolei rdzeń atomowy bromu ma 28 elektronów, więc nie rozumiem dlaczego akurat ten pierwiastek.

O pierwiastku Y wiemy:
Atom pierwiastka Y wykazuje największe
powinowactwo elektronowe w okresie, .
O pierwiastku Y wiadomo ponadto, że w warunkach normalnych ma ciekły stan skupienia.
Od razu wiadomo, że to brom a nie rtęć.
Teraz
"a jego rdzeń atomowy odpowiada rdzeniowi argonu
jest nieszczęśliwym błędem językowym, chodziło im o: a jego rdzeń atomowy odpowiada atomowi argonu."

Atom X natomiast wykazuje najmniejszą wartość energii jonizacji w tym samym okresie.
stąd potas

Więc związek KBr (jonowy ofc)
Ropalium
Posty: 41
Rejestracja: 20 lis 2015, o 22:25

Re: Matura NOWA ERA 2016

Post autor: Ropalium »

Rozumiem, że chlor nie jest cieczą (war. norm.), dlatego powinien być brom.
Ale wciąż nie zgadzają mi się te elektrony.
chodziło im o: a jego rdzeń atomowy odpowiada atomowi argonu."
nawet jeśli chodzi im o cały atom argonu to wychodziłoby 18 elektronów, a skoro rdzeń boru ma 28 e- to nadal nie pasuje brom

Gdzie w moim myśleniu popełniam błąd?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Matura NOWA ERA 2016

Post autor: adamantan »

Tak, masz rację przecież on leży w długim okresie (brakuje 10 elektronów d).
Trzeba w takim razie treść tego zadania jeszcze przeformułować np. a jego rdzeń atomowy jest taki jak kation Zn2+ (jak kation, nie jak rdzeń kationu)".
Ropalium
Posty: 41
Rejestracja: 20 lis 2015, o 22:25

Re: Matura NOWA ERA 2016

Post autor: Ropalium »

No nic, czyli po prostu błąd w zadaniu .


adamantan, bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Matura NOWA ERA 2016

Post autor: adamantan »

Proszę uważać też w zadaniu 42.1
Tam trzeba wczytać się w treść i dokładnie przeanalizować to jedno zdanie oraz dodatkowo jest błąd - tylko z PCC powstanie aldehyd ale to już jest poziom akademicki. Tak więc maturalnie CrO3 utleni do kwasu cyklopentanokarboksylowego.
patrykgym
Posty: 78
Rejestracja: 9 lis 2013, o 21:35

Re: Matura NOWA ERA 2016

Post autor: patrykgym »

Hmmm Coś mi nie pasuje, skoro rdzeń atomowy tego pierwiastka ma odpowiadać atomowi argonu.
Konf. argonu 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6
Konf. bromu: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10 4p5

Elektronami walencyjnymi bromu są 4s2 4p5, to w takim razie rdzeń ma konfiguracje:
1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d10 Jeżeli tak, to nie pasuje zbytnio do pełnej konfiguracji argonu.

Mam jeszcze pytanie dot. kształtu cząsteczki SO2. Cytując klucz: trygonalny płaski (cząsteczka zgięta) to jest to samo co cząsteczka kątowa?

Znalazłem błąd w zadaniu z obliczaniem masy cząsteczkowej aminy.
W kluczu napisali: mcz. C3H7NH2 = 58 u"
A wiadomo, że jest 59u.

Ogólnie pomimo paru błędów w zadaniach to arkusz całkiem trudny. Niestety nie zmieściłem się w 3h ze wszystkim.
Awatar użytkownika
Bell Ferr
Posty: 100
Rejestracja: 8 lut 2016, o 18:01

Re: Matura NOWA ERA 2016

Post autor: Bell Ferr »

patrykgym pisze:Mam jeszcze pytanie dot. kształtu cząsteczki SO2. Cytując klucz: trygonalny płaski (cząsteczka zgięta) to jest to samo co cząsteczka kątowa
Cześć
Nie jest to samo, w tym wypadku oczywiście hybrydyzacja atomu centralnego jest trygonalna, sp2 ale kształt cząsteczki jest liniowy zgięty.
Podejrzewam, że ze względu na to że nauczyciele w liceach dość często utożsamiają hybrydyzację atomu centralnego z kształtem cząsteczki (co w niektórych przypadkach - np. CH4 nie robi różnicy, ale np. w przypadku cząstki H2O utożsamienie hybrydyzacji atomu tlenu i kształtu cząstki wody prowadzi do błędu) to ktoś uwzględnił tę niezbyt dobrą (a właściwie błędną) odpowiedź trygonalna".

Aby opatrzeć się z tym zagadnieniem (typ hybrydyzacji atomu centralnego i kształt cząsteczki) proponuję zestawić sobie w tabelce kształty cząstek i hybrydyzacje ich atomów centralnych: SF6 CH4 NH3 i H2O
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bell Ferr
Posty: 100
Rejestracja: 8 lut 2016, o 18:01

Re: Matura NOWA ERA 2016

Post autor: Bell Ferr »

adamantan pisze:Tak, masz rację przecież on leży w długim okresie (brakuje 10 elektronów d).
Trzeba w takim razie treść tego zadania jeszcze przeformułować np. a jego rdzeń atomowy jest taki jak kation Zn2+ (jak kation, nie jak rdzeń kationu)".
Ale z definicji rdzeń atomowy to jądro i powłoki wewnętrze, więc uzasadnione jest stwierdzenie że rdzeń atomowy Br ma konfigurację [Ar] elektrony podpowłok 4s 3d i 4p są elektronami zewnętrznymi i nie należą do rdzenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości