Substytucja alkanów.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Berberis
Posty: 128
Rejestracja: 28 mar 2015, o 18:42

Substytucja alkanów.

Post autor: Berberis »

Mam pytanie odnośnie tego, czy jest jakaś ogólna zasada, mówiąca o tym, który wodór należy postawić najpierw (przy którym węglu)
Kiedy moja koleżanka robiła przy tablicy substytucję propanu bromem, chemiczka powiedziała, że brom należy przyłączyć do węgla z mniejszą liczbą wodorów (czyli mamy CH2, wywalamy jeden wodór, dajemy brom i powstaje CH-Br, a CH3 zostawiamy w spokoju, chyba że podstawiamy kolejne wodory)
Natomiast w podręczniku widziałam mnóstwo wzorów alkanów w których ta zasada nie jest zachowana, podstawiono wodór z CH3, a CH2 w ogóle nie jest ruszone, np. taki 1-chlorobutan) Więc jak to w końcu jest?.

.

kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Substytucja alkanów.

Post autor: kinga1505 »

Podczas reakcji alkanu z flurowcem (np. bromu z propanem) tak naprawdę powstają 2 produkty:1-bromopropan i 2-bromopropan , ale w różnej ilości (więcej powstaje 2-bromopropanu). Najlepiej jednak przyłączać flurowiec do węgla z mniejszą ilością wodorów (zgodnie z regułą Markownikowa).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości