Jak obliczyć stosunek objętościowy?

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Myshad0w
Posty: 11
Rejestracja: 28 lip 2015, o 12:21

Jak obliczyć stosunek objętościowy?

Post autor: Myshad0w »

Witam, jak w tytule, mam problem z rozwiązaniem zadania, w którym trzeba obliczyć stosunek objętościowy. Byłabym bardzo wdzięczna gdyby mógł ktoś mi to wytłumaczyć na podstawie zadania 463 (zdjęcie w załączniku). Z góry dziękuję :)
Załączniki
12631228_952658258137312_1861481618_o.jpg
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Jak obliczyć stosunek objętościowy?

Post autor: adamantan »

Zadania w stylu:

"W jakim stosunku objętościowym należy zmieszać . lub
"W jakim stosunku masowym należy zmieszać . najszybciej rozwiązuje się metodą krzyżową, trzeba mieć jednak na uwadze, że:

1.) reguła krzyżowa odpowie na pytanie W jakim stosunku objętościowym należy zmieszać dwa roztwory jeśli stężenia są wyrażone stężeniami molowymi
2.) reguła krzyżowa odpowie na pytanie W jakim stosunku masowym należy zmieszać dwa roztwory jeśli stężenia są wyrażone stężeniami procentowymi

Dodatkowo reguła krzyżowa może być zastosowana gdy mieszamy:
- dwa roztwory (tej samej substancji)
- roztwór i wodę (rozcieńczanie), wtedy woda ma stężenie 0% lub 0 mol/dm3
- roztwór i substancję stałą (zatężanie przez dosypywanie/dolewanie substancji rozpuszczonej), wtedy przy stężeniach procentowych dosypywaną substancję rozpuszczoną traktujemy jako roztwór o stężeniu 100%, ale w przypadku roztworów molowych tego nie stosujemy, bo trzeba byłoby obliczać na podstawie gęstości dodawanej substancji jej stężenie molowe w czystej postaci, czego się nie robi w praktyce (z wyjątkiem może obliczeń do samej wody).

W związku z tym dla Twojego zadania pierwszy krok to przeliczenie stężeń procentowych na molowe (bo patrz punkt 1), najlepiej wzorem przelicznikowym:

Cm = (Cp*dr)/(100% * M)
gdzie:
Cp - stężenie procentowe roztworu [%]
Cm - stężenie molowe roztworu [mol/dm3]
dr - gęstość roztworu wyrażona w [g/dm3] < Uwaga na jednostki
M - masa molowa rozpuszczonej substancji


Jak to zrobisz to dalej to już reguła krzyżowa. Znasz regułę krzyżową?
pesel

Re: Jak obliczyć stosunek objętościowy?

Post autor: pesel »

Dodam tylko, że reguła krzyża może być zaadaptowana również do zatężania przez odparowanie rozpuszczalnika.

-

Moja propozycja rozwiązania zadania 463 bez przeliczania na stężenia molowe. Z krzyża obliczamy stosunek masowy obu roztworów, a dalej:

m1/m2=v1*d1/(v2*d2)=(v1/v2)*(d1/d2) v1/v2=(m1/m2)*(d2/d1)

czyli:

m1/m2=(40-25)/(25-20)=3/1

v1/v2=3/1*(1.2/1.1)=3.6/1.1=36/11
Myshad0w
Posty: 11
Rejestracja: 28 lip 2015, o 12:21

Re: Jak obliczyć stosunek objętościowy?

Post autor: Myshad0w »

pesel, Dziękuję bardzo za odpowiedź, bardzo mi tym pomogłeś : )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości