Elektroliza pilne

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
pesel

Re: Elektroliza pilne

Post autor: pesel »

Wydaje mi się, że w całym wątku ustlono, że w treści zadania chodziło o H2SO3. Jego pKa=1.91, podczas gdy pKa2 dla siarkowego 1.99. (obie wartości z wiki). Ale jeżeli jest taka potrzeba to chętnie policzę stężenie protonów w 0.1 M roztworze kwasu siarkowgo (VI). Wystarczy tylko słowo.
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: Elektroliza pilne

Post autor: man »

pesel pisze:Wydaje mi się, że w całym wątku ustlono, że w treści zadania chodziło o H2SO3. Jego pKa=1.91, podczas gdy pKa2 dla siarkowego 1.99. (obie wartości z wiki).
Niestety w tym przypadku wprowadziłeś autorkę pytania w błąd i podałeś błędną odpowiedź. Autorka podkresliła, że chodzi o H2SO4 co mnie nie dziwi, poniewaz jest to klasyczne zadanie na obliczanie pH w przypadku tego kwasu. Sam ustaliłeś inaczej (błędnie) ale to nie wynikało z treści pytania autorki tylko z Twojej własnej autosugestii".

Pozdrawiam
Paulaa96
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2014, o 14:03

Re: Elektroliza pilne

Post autor: Paulaa96 »

Dla jasności wstawiam rozwiązanie zadania, o którym mowa w powyższym wątku. Zadanie wykonane jest poprawnie przez nauczyciela akademickiego. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi
Załączniki
12615714_182746418748083_7962159170396103537_o.jpg
pesel

Re: Elektroliza pilne

Post autor: pesel »

Niestety, jest źle rozwiązane. Już po pierwszym stopniu dysocjacji dostaniemy [H+]=0.1. Czyli nawet jakby drugiego stopnia nie było (bardzoooo mała stała dysocjacji) to byłoby pH=1. Drugi stopień dołoży jeszcze trochę i pH na pewno będzie mniejsze od 1.
Rozwiązujący błędnie założył, że [SO42-]=[H+] (patrz na równania reakcji, na każdy jon SO42- powstały dwa protony), zapominając o protonach z pierwszego stopnia dysocjacji (i mam wrażenie o podanych wcześniej równaniach reakcji). Może Cię to zdziwi ale stężenie protonów będzie większe niż wyjściowe stężenie kwasu.

*
[H+]=[HSO4-]+2*[SO42-]

[H+]total=[H+]1 stopień+[H+]2 stopień=0.1+[H+]2 stopień

[H+]2 stopień=[SO42-]

dalej do wyrażenia na stałą i stąd:

Ka2=([H+]2 stopień)2/(0.1-[H+]2 stopień)

[H+]2 stopień=2.97*10-2

[H+]total=0.1+2.97*10-2=0.1297 mol/dm3

pH=0.89
Paulaa96
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2014, o 14:03

Re: Elektroliza pilne

Post autor: Paulaa96 »

Dzięki za rozwiązanie, ale już po ptokach". Wszelkie zastrzeżenia dotyczące rozwiązania proszę kierować do wykładowców Politechniki Śląskiej, bo najwidoczniej są niedouczeni skoro nie potrafią rozwiązać poprawnie zadania.
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: Elektroliza pilne

Post autor: man »

I znowu sie nie zgadzamy. Wprawdzie zastosowałem nieodpowiedni wzór ale tylko dlatego ze wg. mnie [H+] z pierwszegogt [H+] z drugiego, co powinno sie w praktyce stosowac kiedy roznica stezen wynosi 2 rzedy a nie jeden jak wyjdzie tutaj, czego nie wiemy (przed obliczeniami) niemniej jednak otrzymalem wynik niemal identyczny z poprawnym. Twoj blad polega na tym, ze w rownaniu na Ka2 masz nie H+^2 z drugiego ale H+całkowite * H+ z drugiego (zapisane zamiast SO42-). To jest niestety powazny blad poniewaz w rownaniu na Ka mamy do czynienia ze stezeniami rownowagowymi.

Czyli Ka2 = ([H+]z1 + [H+]z2)([H+]z2)/(0,1 - [H+]z2)

co daje prawie identyczny wynik jak zastosowanie wzoru uproszczonego dla slabego dwuprotonowego kwasu. Oczywiscie kiedy stezenie wyjsciowe kwasu siarkowe spadnie o rzad wielkosci i bedzie wynosic np. 0.01 M to zastosowanie uproszczenia da bledny wynik.

wynik poprawny wynosi wiec pH = 0,96 a przy zastosowaniu uproszczenia pH=0,95
pesel

Re: Elektroliza pilne

Post autor: pesel »

I tu masz rację. Powinno być:

Ka2=(0.1+[H+]2 stopień)([H+]2 stopień)/(0.1-[H+]2 stopień)

[H+]2 stopień=0.01025

[H+]total=0.11025

pH=0.96
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości