Reakcje jonowe

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Reakcje jonowe

Post autor: maria304 »

Czy mógłby mi ktoś kompetentnie i jasno odpowiedzieć jak należy pisać kwas fosforowy w reakcjach jonowych kiedy występuje w substratach: jako zdysocjowany czy jako niezdysocjowany. Adamantan mi kiedyś napisał, że słabe kwasy piszemy zawsze niezdysocjowane obojętnie po której stronie są. Ok, przyjęłam to za obowiązującą opcję. I dzisiaj uczennicy na lekcji przy okazji rozwiązywania zadania z Witowskiego (tom 2, zadanie 430) tak powiedziałam. A potem patrzę do odpowiedzi, i tam jest jako zdysocjowany. Co ciekawe w 2013 roku w zbiorze tego samego autora jeszcze nie był. Chyba zdążył przez ten czas zdysocjować . A tak poważnie to muszę to wiedzieć w sposób zero-jedynkowy czyli jak to jest obecnie przyjmowane na maturze, bo jestem korepetytorem przygotowującym uczniów do matury. Proszę więc wszystkich adamantanów, DMchemików, Adaxów i innych o wypowiedzenie się w tej sprawie. Kiedyś już pytałam i NIKT MI NIE ODPOWIEDZIAŁ.

I tak przy okazji:
1) Jaka obecnie panuje moda na zapisywanie kwasu węglowego. Po pierwsze czy można go w ogóle zapisywać jako całą cząsteczkę (ja zapisuję, jeśli jest po lewej stronie równania, bo wiem, że taka cząsteczka de facto istnieje). A jeśli po prawej to piszę CO2 + H2O. Czy zapis CO2 x H2O jest obecnie tolerowany czy nie?

2)Podobne pytanie co do wody amoniakalnej - plus czy razy?
Tranex
Posty: 40
Rejestracja: 6 maja 2015, o 12:21

Re: Reakcje jonowe

Post autor: Tranex »

Co do zapisu kwasu węglowego to podczas rozpadu na CO2* H2O pisze się razy a w doświadczeniach +
Tak samo jest w przypadku z wodą amoniakalną pisze się NH3 * H2O
A nie NH3 + H2O, gdyż jest to błąd
Lepiej stosować razy
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Reakcje jonowe

Post autor: maria304 »

Dziękuję za odpowiedź. Mam jednak problem z jej zrozumieniem. Zrozumiałam, że normalnie podczas rozpadu kwasu pisze się razy a w doświadczeniach +". A czym się różni doświadczenie od normalnie"? Przecież na skutek doświadczenia on się też rozpada jeśli jest w produktach. Dlaczego jeśli chodzi o amoniak to pisanie + jest błędem? Czy nie zależy to od kontekstu, czyli jaki proces chcemy akurat uwypuklić? I ostatnie pytanie - czy to co napisałeś jest zgodne z tym, co teraz tolerują na maturze, bo to mnie najbardziej interesuje.
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: Reakcje jonowe

Post autor: man »

maria304 pisze:Dziękuję za odpowiedź. Mam jednak problem z jej zrozumieniem. Zrozumiałam, że normalnie podczas rozpadu kwasu pisze się razy a w doświadczeniach +". A czym się różni doświadczenie od normalnie"? Przecież na skutek doświadczenia on się też rozpada jeśli jest w produktach. Dlaczego jeśli chodzi o amoniak to pisanie + jest błędem? Czy nie zależy to od kontekstu, czyli jaki proces chcemy akurat uwypuklić? I ostatnie pytanie - czy to co napisałeś jest zgodne z tym, co teraz tolerują na maturze, bo to mnie najbardziej interesuje.
+ wystepuje jako działanie w reakcji chemicznej, np.:

H2O + CO2 = H2CO3

natomiast zapis (H2O*CO2) jest zapisem tzw. postaci (wystepowania) i odpowiada zapisowi kwasu weglowego podobnie jak np. w przypadku soli CuSO4*xH2O

nie wiem jak na maturze ale pozniej z reguly stosuje sie zapis np. (NH3*H2O) po to tylko zeby unikac artefaktów takich jak NH4OH (wole zapis NH3*H2O niz NH4OH), ale juz wole zapis H2CO3 a nie H2O*CO2.
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: Reakcje jonowe

Post autor: man »

maria304 pisze:Dziękuję za odpowiedź. Mam jednak problem z jej zrozumieniem. Zrozumiałam, że normalnie podczas rozpadu kwasu pisze się razy a w doświadczeniach +". A czym się różni doświadczenie od normalnie"? Przecież na skutek doświadczenia on się też rozpada jeśli jest w produktach. Dlaczego jeśli chodzi o amoniak to pisanie + jest błędem? Czy nie zależy to od kontekstu, czyli jaki proces chcemy akurat uwypuklić? I ostatnie pytanie - czy to co napisałeś jest zgodne z tym, co teraz tolerują na maturze, bo to mnie najbardziej interesuje.
Nigdy podczas rozpadu nie pisze sie *. Rozpad jest reakcja wiec poprawny zapis bedzie wygladal tak:

H2CO3 = H2O + CO2

(H2O*CO2 jest synonimem H2CO3)
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Reakcje jonowe

Post autor: maria304 »

Dziękuję za odpowiedź. Chciałabym jednak zauważyć, że nie ma co woleć pisać NH3*H2O niż NH4OH, gdyż cząsteczka NH4OH po prostu nie istnieje i pisanie takiego wzoru jest błędem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości