HYDRATY

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
maajk_a
Posty: 26
Rejestracja: 25 wrz 2015, o 11:53

HYDRATY

Post autor: maajk_a »

Oblicz masę CuSO4 %H20 oraz masę wody, konieczną, do przygotowania 250 cm3 0.1 molowego roztworu.

Obliczyłam masę hydratu - 6,25 g ale nie mogę obliczyć masy wody jako rozpuszczalnika. Pomoże ktoś?
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: HYDRATY

Post autor: man »

Pomysl jaka objętość wody jest potrzebna do przygotowania 250 cm3 roztworu i ile waży taka ilość wody?
pesel

Re: HYDRATY

Post autor: pesel »

Jak masz sporządzić taki roztwór to tą masę do kolby miarowej 250ml i dopełnij do kreski.


Natomiast jak masz policzyć masę wody to przydałaby się gęstość tego 0.1M r-ru. Jeżeli możemy przyjąć, że wynosi 1 g/cm3 to wody trzeba:

250cm3*1g/cm3-6.25g=243.75g

Jak masz podaną gęstość to po prostu podmień w działaniu i już.
maajk_a
Posty: 26
Rejestracja: 25 wrz 2015, o 11:53

Re: HYDRATY

Post autor: maajk_a »

Dzięki kompletnie wypadło mi z głowy żeby przyjąć gęstość i obliczyć ze wzoru
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: HYDRATY

Post autor: man »

maajk_a pisze:Dzięki kompletnie wypadło mi z głowy żeby przyjąć gęstość i obliczyć ze wzoru
maajk_a pisze:Dzięki kompletnie wypadło mi z głowy żeby przyjąć gęstość i obliczyć ze wzoru
Dokładnie. Wystarczy przyjąć że trzeba użyć 250 cm3 wody. Pierwsze słyszę żeby woda była wypierana przez sól. Wg. mnie błędne jest przyjęcie uproszczenia, że woda z solą ma gęstość wyjściowej wody, lepiej wogóle zaniedbać wpływ zmiany gęstości, inaczej trzeba by ją odczytać z tablic chemicznych. Sol sie bowiem w wodzie rozpuszcza a nie ją wypiera i wziecie do przygotowania roztworu 244 g wody da w przyblizeniu 244 cm3 roztworu a nie oczekiwane 250 cm3. Nawet jesli sie uwzgledni zmiane gestosci (nie wiem po co?) to i tak bedzie to blisko 250 cm3 z bledem mniejszym niz 1 cm3.

Co innego jesli by mielismy podane stezenie wagowe, % ale tak nie jest.
pesel

Re: HYDRATY

Post autor: pesel »

man pisze:Nawet jesli sie uwzgledni zmiane gestosci (nie wiem po co?)
Po to, żeby obliczyć masę roztworu i z różnicy mas masę wody.
man pisze:to i tak bedzie to blisko 250 cm3 z bledem mniejszym niz 1 cm3.
W zadaniu jest polecenie oblicz", a nie oszacuj".
man pisze:Sol sie bowiem w wodzie rozpuszcza a nie ją wypiera i wziecie do przygotowania roztworu 244 g wody da w przyblizeniu 244 cm3 roztworu a nie oczekiwane 250 cm3
No właśnie dlatego, że gęstość nie będzie równa jedynce. Nawet w Twoim rozwiązaniu mamy:

d=(250+6.25)/250=1.025 g/cm3
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: HYDRATY

Post autor: man »

pesel pisze:
man pisze:Nawet jesli sie uwzgledni zmiane gestosci (nie wiem po co?)
Po to, żeby obliczyć masę roztworu i z różnicy mas masę wody.
man pisze:to i tak bedzie to blisko 250 cm3 z bledem mniejszym niz 1 cm3.
W zadaniu jest polecenie oblicz", a nie oszacuj".
man pisze:Sol sie bowiem w wodzie rozpuszcza a nie ją wypiera i wziecie do przygotowania roztworu 244 g wody da w przyblizeniu 244 cm3 roztworu a nie oczekiwane 250 cm3
No właśnie dlatego, żę gestość nie będzie równa jedynce. Nawet w Twoim rozwiązaniu mamy:

d=(250+6.25)/250=1.025 g/cm3
i co z tego ze gestosc roztworu po rozpuszczeniu soli nie bedzie rowna 1 g/cm3? Jakie ma to znaczenienia dla tego zadania? To jak sie zmieni gestosc nijak sie ma do objetosci wody, ktora trzeba wziasc. A objetosc wyjsciowej wody wynosi 1g/cm3 czyli na 250 cm3 potrzeba 250 g wody. Ew. jakis purysta od zadan moze uwzglenic wode z soli, ja bym tego nie robil ale mozna. Moze nauczyciel tego wymaga? Mozna wiec uwzglednic mase wody z hydratu ale bedzie to znikoma ilosc, jesli jest to CuSO4*H2O to masa wody z hydratu bedzie stanowiła około 10% masy tego hydratu, czyli w tym przypadku okolo 1g. Czyli 249g wody bedzie bardziej poprawna odpowiedzia.
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: HYDRATY

Post autor: man »

man pisze:
pesel pisze:
man pisze:Nawet jesli sie uwzgledni zmiane gestosci (nie wiem po co?)
Po to, żeby obliczyć masę roztworu i z różnicy mas masę wody.
man pisze:to i tak bedzie to blisko 250 cm3 z bledem mniejszym niz 1 cm3.
W zadaniu jest polecenie oblicz", a nie oszacuj".
man pisze:Sol sie bowiem w wodzie rozpuszcza a nie ją wypiera i wziecie do przygotowania roztworu 244 g wody da w przyblizeniu 244 cm3 roztworu a nie oczekiwane 250 cm3
No właśnie dlatego, żę gestość nie będzie równa jedynce. Nawet w Twoim rozwiązaniu mamy:

d=(250+6.25)/250=1.025 g/cm3
i co z tego ze gestosc roztworu po rozpuszczeniu soli nie bedzie rowna 1 g/cm3? Jakie ma to znaczenienia dla tego zadania? To jak sie zmieni gestosc nijak sie ma do objetosci wody, ktora trzeba wziasc. A objetosc wyjsciowej wody wynosi 1g/cm3 czyli na 250 cm3 potrzeba 250 g wody. Ew. jakis purysta od zadan moze uwzglenic wode z soli, ja bym tego nie robil ale mozna. Moze nauczyciel tego wymaga? Mozna wiec uwzglednic mase wody z hydratu ale bedzie to znikoma ilosc, jesli jest to CuSO4*H2O to masa wody z hydratu bedzie stanowiła około 10% masy tego hydratu, czyli w tym przypadku okolo 1g. Czyli 249g wody bedzie bardziej poprawna odpowiedzia.
Mozna sie jedynie domyslec ze jesli to bylo 6xH2O to masa wody z hydratu wynosi te 6,25 g czyli wtedy odpowiedz 243,x g jest poprawna. Z tym ze tutaj uwaga, zeby podawac precyzyjnie to w tresci pytania bo hydraty moga miec rozna zawartosc wody, potocznie nie uzywa sie tej nazwy do samej wody tylko do calej soli Dla mnie masa hydratu oznacza mase calej soli (i tak to rozumiem) a dla kogos jest to masa jedynie wody w takiej soli, jak tutaj, co jestzle powiedziane.
pesel

Re: HYDRATY

Post autor: pesel »

man pisze:Mozna sie jedynie domyslec ze jesli to bylo 6xH2O
Na pewno nie 6. Co najwyżej 5.
man pisze:A objetosc wyjsciowej wody wynosi 1g/cm3 czyli na 250 cm3 potrzeba 250 g wody
Nie, jak gęstość wynosi 1 g/cm3 to objęość 250 cm3 i masa 250g.
man pisze:Mozna sie jedynie domyslec ze jesli to bylo 6xH2O to masa wody z hydratu wynosi te 6,25 g
Nie, woda w hydracie jest różnicą masy soli uwodnionej i bezwodnej. Te 6.25g to masa hydratu. Woda stanowi tylko jego część.

Zarówno podana w pierwszym poście masa (6.25g) pozwala stwierdzić, że to była sól pięciowodna. (tak prozaicznie nawet klawisz % to ten sam klawisz co 5). A w niej jest:

(90/250)*6.25=2.25 g wody. I wg Ciebie ma ona zajmować mniej niż 1 cm3.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2016, o 14:17 przez pesel, łącznie zmieniany 3 razy.
pesel

Re: HYDRATY

Post autor: pesel »

man pisze: CuSO4*H2O to masa wody z hydratu bedzie stanowiła około 10% masy tego hydratu, czyli w tym przypadku okolo 1g.
Policzmy czy 6.25g to 0.025 mola.

m=0.025*(160+18)=4.45g. Nie.
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: HYDRATY

Post autor: man »

pesel pisze:
man pisze: CuSO4*H2O to masa wody z hydratu bedzie stanowiła około 10% masy tego hydratu, czyli w tym przypadku okolo 1g.
Policzmy czy 6.25g to 0.025 mola.

m=0.025*(160+18)=4.45g. Nie.
pesel pisze:
man pisze: CuSO4*H2O to masa wody z hydratu bedzie stanowiła około 10% masy tego hydratu, czyli w tym przypadku okolo 1g.
Policzmy czy 6.25g to 0.025 mola.

m=0.025*(160+18)=4.45g. Nie.
Tego nie podali, jaki to hydrat a w zadaniach jest roznie. A to ze ktos wcisnal % zamiast 5 to niestety nie domyslilem sie. Natomiast od masy rozpuszczalnika mozemy tylko odjac mase wody pochodzaca z soli. I na pewno nie bedzie to 6,25 g.

Wytlumacze ci to. Otoz np. sporzadzajac 1l 0.1 M roztworu substancji A o masie molowej 100g/mol i B o masie 200g/mol zakladajac brak zmiany objetosci w obu przypadkach potrzeba 1l wody, czyli 1000g natomiast w wyniku rozpuszczenia w jednym przypadku otrzymamy roztwor o gestosci 1,01 g/cm3 a q drugim 1,02 g/cm3. Wynikowa gestosc roztworu nie bedzie miala znaczenia w stosunku do objetosci wody ktora nalezy wziasc. Natomiast zmiane objetosci mozna wyliczyc biorac jedynie wartosc tablicowa (wyznaczona doswiadczalnie) z poradnika chemicznego takiego roztworu soli w danej temperaturze. Nie da sie tego wyliczyc teoretycznie.
pesel

Re: HYDRATY

Post autor: pesel »

pesel pisze: Wynikowa gestosc roztworu nie bedzie miala znaczenia w stosunku do objetosci wody ktora należy wziasc.
Nie można porównywać dwóch różnych wielkości (zwłaszcza, że jedna jest ekstensywna druga intensywna) jak gęstość i objętość.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2016, o 14:26 przez pesel, łącznie zmieniany 1 raz.
pesel

Re: HYDRATY

Post autor: pesel »

man pisze:Tego nie podali, jaki to hydrat a w zadaniach jest roznie. A to ze ktos wcisnal % zamiast 5 to niestety nie domyslilem sie. Natomiast od masy rozpuszczalnika mozemy tylko odjac mase wody pochodzaca z soli. I na pewno nie bedzie to 6,25 g.
man pisze:Mozna sie jedynie domyslec ze jesli to bylo 6xH2O to masa wody z hydratu wynosi te 6,25 g
No to jak wreszcie uważasz?

BTW, nie trzeba się było domyślać, że to pięciowodny:

6.25/(160+n*18)=0.025

n=5
Ostatnio zmieniony 28 sty 2016, o 14:42 przez pesel, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 7 gości