ściana komórkowa roślin

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

ściana komórkowa roślin

Post autor: migelo »

Mam problem z zadaniem ze zbioru Bukały dotyczącym ściany komórkowej. Zadanie brzmi: Na schemacie ścianę widać ścianę komórkową w komórce korka, w skład której wchodzą: ściana pierwotna, ściana wtórna i warstwa suberyny. W miejsca liter ABC wpisz nazwy odpowiednich warstw I tutaj jest prosty schemat, który wg odpowiedzi ma wyglądać tak kolejno od światła komórki: 1. ściana wtórna 2. suberyna 3. ściana pierwotna. Wg mojego podręcznika adkrustacja to gromadzenie się substancji NA POWIERZCHNI ściany pierwotnej, dlatego wg mnie kolejne warstwy to powinno być: 1. ściana wtórna 2. ściana pierwotna 3. warstwa suberyny. Czy ktoś mógłby to zweryfikować ? I mam jeszcze pytanie odnośnie pierwotnej ściany komórkowej, czy ona po powstaniu wtórnej obumiera jakoś czy pozostaje w niezmienionym stanie ?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: ściana komórkowa roślin

Post autor: persil1991 »

Adkrustacja to gromadzenie się substancji na zewnętrznej (kutykula w procesie kutykularyzacji) lub wewnętrznej (suberyna w procecie suberynizacji) powierzchni pierwotnej ściany komórkowej. Wszystko wyjaśnia więc ten schemat:
1.png
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

Re: ściana komórkowa roślin

Post autor: migelo »

Dziękuję bardzo, wychodzi na to, że za bardzo uogólnili to w podręczniku. A czy mógłbyś mi jeszcze powiedzieć, czy ściana komórkowa pierwotna pozostaje w normalnym stanie po powstaniu tej wtórnej ?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: ściana komórkowa roślin

Post autor: AnnaWP »

To jest różnie. Ściana pierwotna też może ulegać inkrustacji różnymi związkami, również blaszka środkowa jest z czasem modyfikowana, np. tam właśnie (w blaszce) jest najwięcej ligniny. Jednak układ celulozy w ścianie jak powstaje, taki zostaje - zwykle, chociaż są wyjątki.

Aha - i trudno mówić o obumieraniu ściany, bo traktowana jest jako część nieożywiona - apoplast. Co prawda trafiają tam enzymy, prowadzone są reakcje chemiczne, ale odpowiada u nas macierzy zewnątrzkomórkowej, a nie wnętrzu komórek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości