Włókna białe i czerwone

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

Włókna białe i czerwone

Post autor: migelo »

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić zależność między zawartością glikogenu we wloknach czerwonych i białych ? Mój podręcznik mówi tylko, ze w czerwonych jest malo glikogen, zaś w białych dużo.Dlaczego ? I czy ktoś mógłby mi wyjaśnić to, ze mioglobiny ma większe powiniwactwo do tlenu niz hemoglobina? Czy oznacza to, że łatwiej go wiąże? A jak jest z oddawaniem podczas pracy mięśnia?

persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Włókna białe i czerwone

Post autor: persil1991 »

migelo pisze:Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić zależność między zawartością glikogenu we wloknach czerwonych i białych ? Mój podręcznik mówi tylko, ze w czerwonych jest malo glikogen, zaś w białych dużo.Dlaczego ?
Włókna białe wykorzystują głównie proces glikolizy (beztlenowy) do wytworzenia energii. Konieczna do tego procesu jest glukoza, stąd duże zapasy glikogenu.
We włóknach czerwonych natomiast dominuje proces fosforylacji tlenowej jako źródła energii.
migelo pisze:I czy ktoś mógłby mi wyjaśnić to, ze mioglobiny ma większe powiniwactwo do tlenu niz hemoglobina? Czy oznacza to, że łatwiej go wiąże? A jak jest z oddawaniem podczas pracy mięśnia?
Tak, mioglobina ma większe powinowactwo do tlenu niż hemoglobina, więc łatwiej go wiąże i trudniej oddaje. Dzięki temu może pełnić rolę magazynu tlenu dla mięśni. Gdyby było odwrotnie, mięśnie najpierw korzystałyby z tlenu zawartego w mioglobinie, a dopiero przy dalszym deficycie tlenu (dług tlenowy) - z tego, krążącego w krwinkach. Co byłoby bez sensu.
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

Re: Włókna białe i czerwone

Post autor: migelo »

a co może być żródłem energii we włókach czerwonych jak nie glukoza? np. kwasy tłuszczowe ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość