Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
fors
Posty: 20
Rejestracja: 25 sie 2012, o 19:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: fors »

Cześć, mam takie pytano odnośnie IR, dajmy na to mamy związek PbCl2. Dlaczego podczas rozwiązywania niektórych zadań stosuje się wzór: Kso = 4x^3, a w innych bierzemy normalnie iloczyn stężeń: Kso = x * x^2. Wie ktoś może jak rozróżniać zadania pod tym kątem? z góry dzięki
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

Wykonano doświadczenie zgodnie z rysunkiem:
50cm3 0.1molowego r-ru HF + 50 g 0,4% r-ru NaOH
Po analizie danych postawiono hipotezę :
Odczyn powstałego roztworu będzie obojętny , gdyż zmieszano roztwory w ,których reagujące
substancje pozostawały w stosunku stechiometrycznym
Oceń , czy postawiona hipoteza jest prawdziwa czy fałszywa
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

NaF Na+ + F-

F- + H2Olt HF + OH-

czyli hipoteza jest fałszywa.
Jozek
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2015, o 19:36

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Jozek »

Hydroliza skrobi. Powinno być nH2O czy (n-1)H2O w równaniu? Sumarycznie pasuje nH2O, ale rozpisując łańcuch skrobi bardziej pasuje (n-1)H2O. Dlaczego zapisuje się jako (C6H10O5)n, a nie C6H11O6-(C6H10O5)n-C6H11O6?
Pan Gąbka
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2016, o 09:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Pan Gąbka »

Pewien tlenek ołowiu PbxOy w którym atomy metalu mogą występować na różnych stopniach utlenienia ma masę większą o 10,30% od masy metalu obecnego w tym tlenku .

Na podstawie odpowiednich obliczeń ustal wzór empiryczny opisanego tlenku ołowiu.

Mógłby mnie ktoś jakoś naprowadzić ? Nie mam żadnego pomysłu na to zadanie. Nie wiem od czego zacząć .
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Cappy »

Pan Gąbka, po 5 godzinach walki wygrałem !

x- ilość moli Pb
y- ilość moli O

207x + 16y = 1.103 * 207x
207x + 16y = 228.321x
16y = 228.321x - 207x
16y = 21.321x z tego wynika, że :


x/y = 16/21.321 = x/y = 3/4 I to jest nasz stosunek 3x : 4y

Więc tlenek to będzie Pb3O4
karolina_wiktoria
Posty: 17
Rejestracja: 26 lis 2015, o 17:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: karolina_wiktoria »

1. Do 0,1 dm3 0,1 molowego roztworu azotanu v baru dodano 0,1 dm3 0,2 molowego roztworu h2so4. Wytracil sie osad, ktory odsaczono, natomiast do przesaczu
dodano 0,25 dm3 0,2 molowego roztworu koh. Oblicz ph po przeprowadzonym doswiadczeniu. Przyjmij ze wszystkie substancje bedace substratami ulegly calkowitej dysocjaci.

2. Napisz wzory polstrukturalnr trzech izomerycznych weglowodorow, ktore w reakcji z woda utworza zwiazek 4-metylopentan-2-ol

3. Probke nieznanego gazowego weglowodoru o masie 4,5 g poddano calkowitemu spalaniu. Uzyskany tlenek wegla iv przepuszczono przez roztwor wody wapiennej. Wytracil sie bialy osad, ktory po odsaczeniu mial mase 30 g

4. W weglowodorze A stosunek masowy wegla do wodoru wynosi 36:7. Weglowodor ten poddano katalitycznemu odwodornieniu, otrzymujac alken o tej samej liczbie atomow wegla. Nastepnie ten alken poddano chlorowaniu, otrzymujac chloropochodna zawierajaca 45,81% wagowych chloru. Podaj wzor strukturalny weglowodoru A, jesli wiadomo ze produkt chlorowania mial dwa atomy chloru polaczone z dwoma trzeciorzedowymi atomami wegla.



Siedze od X godzin nad tymi zadaniami i nie rozumiem. Pewnie latwe ale tresc taka pogmatwana ze sama nie wiem co mam tam zrobic i od czego zaczac :-(

Faoiltiarna
Posty: 25
Rejestracja: 11 cze 2015, o 10:58

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Faoiltiarna »

W jednym z zadań na maturze trzeba było wyjaśnić różnice temp wrzenia miedzy aldehydami a węglowodorami aldehydy mają wyższą i ja wyjaśniam to tym że aldehyd jest dipolem ze względu na grupę -COH dlatego miedzy jego cząsteczkami powstają agregaty co zwiększa temp wrzenia czy ktoś byłby tak miły i potwierdził tok mojego rozumowania albo mnie poprawił bo nie mam pewności czy tak można napisać czy słowo agregaty tu pasuje ? ^^
jenny11
Posty: 58
Rejestracja: 12 lip 2011, o 14:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: jenny11 »

Może ktoś pokusi się o pomoc w zadaniu z entalpii? W odpowiedziach jest wartość -32,71kJ/mol, a mi wychodzi -174,05 kJ/mol.
Oblicz entalpię reakcji chemicznej opisanej równaniem NH3 + HCl = NH4Cl,
na podstawie standardowych entalpii reakcji chemicznych:
N2 + 3H2 = 2NH3, delta H = -98,38 - dzielę przez 2
H2 + Cl2 = 2HCL, delta H = -184,30 - również dzielę przez 2
0,5N2 + 2H2 + 0,5Cl2 = NH4Cl, delta H = -315,39 - nie wykonuję żadnego działania

po dokonaniu obliczeń i zsumowaniu tych 3 równań, wychodzi mi równanie reakcji podstawowej". Wybaczcie prowizoryczny zapis równań.
No i skoro sumarycznie wychodzi mi równanie reakcji, kt. entalpię mam obliczyć, zabieram się do liczenia:
delta H = (-98,38)/2 + (-184,30)/2 + (-315,39) = -174,05 kJ/mol

Co robię nie tak? A może to w odpowiedziach jest błąd?
Awatar użytkownika
madeline_l
Posty: 136
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: madeline_l »

Mam problem z dwoma zadaniami ze zbioru nowej ery do nowej podstawy programowej.

1. Reakcja chemiczna opisana równaniem 4 HCl + O2 2H2O + 2 Cl2 zachodzi w fazie gazowej, a jej szybkość można przedstawić równaniem kinetycznym :
v=k*[HCl]^4 *[O2]
W pewnym momencie przebiegu tej r-cji stężenia substratów wynosiły :
[HCl]=10M
[O2]=3M
Przedstaw zależność między początkową szybkością r-cji , a szybkością tej r-cji w momencie, w którym stężenie O2 zmaleje o 2M .Wyniki przedstaw w postaci v1/v2.
Zadanie lekko zmodyfikowane pochodzi ze zbioru to jest chemia ,nowa era, ma wyjść :
v1/v2= 3/1

2.Reakcja chemiczna opisana równaniem 2CO + O2 2CO2 zachodzi w fazie gazowej, a jej szybkość można przedstawić równaniem kinetycznym :
v=k*[CO]^2*[O2]
W pewnym momencie przebiegu tej r-cji stężenia substratów wynosiły :
[CO]=4M
[O2]=2,5M
Przedstaw zależność między początkową szybkością r-cji , a szybkością tej r-cji w momencie, w którym stężenie O2 zmaleje o 1,5M .Wyniki przedstaw w postaci v1/v2.
Zadanie lekko zmodyfikowane pochodzi ze zbioru to jest chemia ,nowa era, ma wyjść :


I liczę to w następujący sposób:
Zadanie 1. v1 = k*10^4 * 3
stężenie tlenu się zmniejsza więc c2 O2 = 1k M
skoro stężenie tlenu się zmniejsza to chlorowodór też reaguje więc stechiometrycznie wyliczam, że zmaleje go o 8M i c2 HCl wynosić będzie 2M stąd v2 = k*2^8 *1
v1/v2 = 1875

Zadanie 2. Liczone taką samą metodą v1 = k*4^2*2,5 = 20k M
c2 O2 = 1
c2 CO = 1
v2 = k*1^2*1 = 1k M

v1/v2 = 1:20

I o ile w zadaniu 1 wynik nie zgadza mi się z odpowiedziami to w zadaniu 2 już jest ok. Czy robię błąd licząc to w ten sposób czy może w odpowiedziach jest błąd?
Makinido
Posty: 1
Rejestracja: 7 mar 2016, o 20:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Makinido »

Mam ogromną prośbę: nigdy nie wiem ile jest wiązań pi w pierścieniu aromatycznym? Bardzo proszę o pomoc bo za każdym razem jak pojawia się to w zadaniu przeszukuję cały internet w aby znaleźć odpowiedź ale nigdzie nie piszą wprost liczbę, tylko że są wiązania/wiązanie zdelokalizowane 3 pi i 12 sigma? czy jakoś inaczej?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Paulina1996
Posty: 20
Rejestracja: 6 paź 2015, o 14:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Paulina1996 »

Witam mam pytanie odnośnie zapisu węglowodorów za pomocą wzorów półstrukturalnych grupowych. W pewnym zadaniu w odpowiedziach jest taki zapis CH3-C-(CH3=C(CH3)-CH3 czy ten wzór może być zapisany również w taki sposób C(CH3)2=C(CH3)2 ?
atomowy
Posty: 63
Rejestracja: 2 gru 2013, o 19:44

Re: Problematyczne zadania

Post autor: atomowy »

Makinido pisze:Mam ogromną prośbę: nigdy nie wiem ile jest wiązań pi w pierścieniu aromatycznym? Bardzo proszę o pomoc bo za każdym razem jak pojawia się to w zadaniu przeszukuję cały internet w aby znaleźć odpowiedź ale nigdzie nie piszą wprost liczbę, tylko że są wiązania/wiązanie zdelokalizowane 3 pi i 12 sigma? czy jakoś inaczej?
Z góry dziękuję za odpowiedź
w benzenie 3 pi 12 sigma. przecież to nawet na obrazku widać. Zobacz sobie w jaki sposób rysuję się wzór strukturalny np benzenu.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości