Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mokorov »

Jeśli genofor Agrobacterium składa się w 40% z tyminy to ile w chromosomie bakteryjnym znajdziemy guaniny? (zadanko czysto empiryczne )
breakiiinq
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 19:23

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: breakiiinq »

Mokorov pisze:Jeśli genofor Agrobacterium składa się w 40% z tyminy to ile w chromosomie bakteryjnym znajdziemy guaniny? (zadanko czysto empiryczne )
obstawiam, że 10% bo:
40% tyminy = 40% adeniny co daje łącznie 80%
100%-80%=20%
20%/2=10% guaniny i 10% cytozyny

Wymień typowe cechy struktur drugorzędowych i czwartorzędowych białek
Pan Gąbka
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2016, o 09:15

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Pan Gąbka »

Różnorodność genetyczna bakterii zachowania jest dzięki procesowi koniugacji . Bakterie łączą się mostkami cytoplazmatycznymi i dochodzi do bezpośredniej wymiany DNA .


Podaj dwie dowolne cechy koordynacji nerwowej i hormonalnej. Podaj przykład współpracy tych dwóch układów.
bananwkarmelu
Posty: 10
Rejestracja: 15 cze 2014, o 15:26

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: bananwkarmelu »

Wymień typowe cechy struktur drugorzędowych i czwartorzędowych białek

Drugorzędowe: łańcuchy polipeptydowe w postaci: alfa helisa (grupy boczne na zewnątrz helisa) lub beta harmonijka (grupy boczne w tej samej płaszczyźnie co wiązania wodorowe), wiązania wodorowe między grupą aminową a karboksylową dwóch wiązań peptydowych.

Czwartorzędowe: przestrzennie połączone kilka podjednostek III rzędowych/ połączenie białka z grupą niebiałkową (+cechy III rzedowych)


Moje pytanie: Wyjaśnij, dlaczego komórki różnych tkanek tego samego organizmu mogą się różnić budową i funkcją, mimo, że zawierają tę samą informację genetyczną.

Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mokorov »

W różnych komórkach różne geny moga ulegać ekspresji.


Dlaczego u roślin c4 nie zachodzi fotorespiracja?
weltschmerz
Posty: 32
Rejestracja: 25 lut 2016, o 21:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: weltschmerz »

Rośliny typu C4 absorbują CO2 w nocy. Podwyższone stężenie tlenku węgla (IV) w komórkach tych roślin znacząco zmniejsza fotorespirację.
Jozek
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2015, o 19:36

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Jozek »

weltschmerz nie zadał pytania, więc ja to zrobię.

Pytanie o cukry, dlaczego:
- skrobia pełni funkcje magazynujące u roślin, a u zwierząt jest to glikogen?
- glukoza jest cukrem transportującym u zwierząt, a u roślin jest to sacharoza?
weltschmerz
Posty: 32
Rejestracja: 25 lut 2016, o 21:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: weltschmerz »

Jozek pisze:weltschmerz nie zadał pytania, więc ja to zrobię.

Pytanie o cukry, dlaczego:
- skrobia pełni funkcje magazynujące u roślin, a u zwierząt jest to glikogen?
- glukoza jest cukrem transportującym u zwierząt, a u roślin jest to sacharoza?
Poprawiam swój błąd:
podaj ilość osobników gładkich i brązowych urodzonych po skrzyżowaniu heterozygotycznych rodziców. cehy czarny i gładki są dominujące nad cechami łaciaty i brązowy, odpowiedź uzasadnij. Można prosić o wyjaśnienie krok po kroku?
co do Twoich pytan to:
1.Tak
2. Tak.
Jozek
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2015, o 19:36

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Jozek »

weltschmerz pisze:
Jozek pisze:weltschmerz nie zadał pytania, więc ja to zrobię.

Pytanie o cukry, dlaczego:
- skrobia pełni funkcje magazynujące u roślin, a u zwierząt jest to glikogen?
- glukoza jest cukrem transportującym u zwierząt, a u roślin jest to sacharoza?
Poprawiam swój błąd:
podaj ilość osobników gładkich i brązowych urodzonych po skrzyżowaniu heterozygotycznych rodziców. cehy czarny i gładki są dominujące nad cechami łaciaty i brązowy, odpowiedź uzasadnij. Można prosić o wyjaśnienie krok po kroku?
co do Twoich pytan to:
1.Tak
2. Tak.
Ja wiem, że odpowiedzi to tak. Moje pytanie brzmiało dlaczego tak jest. )

Co do Twojego.
A - czarny
a - brązowy
B - gładki
b - łaciaty

P: AaBb x AaBb
G: AB, aB, Ab, ab
Krzyżówka mendlowska z II prawa, stosunek 9:3:3:1
gładkie brązowe to aaBb lub aaBB, więc osobników takich będzie 3.
Uzasadnieniem będzie krzyżówka.

Ja ponawiam swoje pytanie, tym razem z dopiskiem dlaczego". )
weltschmerz
Posty: 32
Rejestracja: 25 lut 2016, o 21:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: weltschmerz »

Wybacz nie zauważyłam
1. skrobia jest nieczynna osmotycznie - nierozpuszczalna w wodzie (nie zwiększa stężenia węwnątrz komórki), w sumie glikogen ma podobne do niej właściwości. Glikogen ma zdolność przekształcania się w tłuszcz.
2. co do drugiego to odpowiedzi na pytanie dlaczego nie znam, powiedziałabym, ze sacharoza nie jest osmotycznie czynna podobnie jak skrobia. No, a glukoza jest już osmotycznie czynna.
breakiiinq
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 19:23

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: breakiiinq »

weltschmerz pisze:Wybacz nie zauważyłam
1. skrobia jest nieczynna osmotycznie - nierozpuszczalna w wodzie (nie zwiększa stężenia węwnątrz komórki), w sumie glikogen ma podobne do niej właściwości. Glikogen ma zdolność przekształcania się w tłuszcz.
2. co do drugiego to odpowiedzi na pytanie dlaczego nie znam, powiedziałabym, ze sacharoza nie jest osmotycznie czynna podobnie jak skrobia. No, a glukoza jest już osmotycznie czynna.
to i tak coś, ja siedziałam nad tym zadaniem i siedziałam i kompletnie nie mogłam sobie uzmysłowić dlaczego o

odnośnie kolejnego pytania skoro nikt go nie zadał:

Wyjaśnij, dlaczego podczas wysiłku fizycznego zwiększa się wydzielanie glukagonu do krwi.
Jozek
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2015, o 19:36

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Jozek »

breakiiinq pisze:
weltschmerz pisze:Wybacz nie zauważyłam
1. skrobia jest nieczynna osmotycznie - nierozpuszczalna w wodzie (nie zwiększa stężenia węwnątrz komórki), w sumie glikogen ma podobne do niej właściwości. Glikogen ma zdolność przekształcania się w tłuszcz.
2. co do drugiego to odpowiedzi na pytanie dlaczego nie znam, powiedziałabym, ze sacharoza nie jest osmotycznie czynna podobnie jak skrobia. No, a glukoza jest już osmotycznie czynna.
to i tak coś, ja siedziałam nad tym zadaniem i siedziałam i kompletnie nie mogłam sobie uzmysłowić dlaczego o

odnośnie kolejnego pytania skoro nikt go nie zadał:

Wyjaśnij, dlaczego podczas wysiłku fizycznego zwiększa się wydzielanie glukagonu do krwi.
Hormon ten pobudza proces glikogenolizy, czyli rozkładu glikogenu w wątrobie. W wyniku tego procesu we krwi zwiększa się poziom cukrów, w tym glukozy, która to jest paliwem dla mięśni. Przynajmniej ja bym tak napisał.
breakiiinq
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 19:23

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: breakiiinq »

Jozek pisze: Hormon ten pobudza proces glikogenolizy, czyli rozkładu glikogenu w wątrobie. W wyniku tego procesu we krwi zwiększa się poziom cukrów, w tym glukozy, która to jest paliwem dla mięśni. Przynajmniej ja bym tak napisał.
nie za bardzo wiem skąd się wziął tam ten hormon ale reszta jest ok.
Pamiętajcie proszę o zadawaniu swoich pytań po odpowiedzeniu na poprzednie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości