Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
aska15
Posty: 5
Rejestracja: 17 sty 2008, o 14:07

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: aska15 »

Ania Dziekuje:*
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

basiaa pisze:W Polsce istnieją liczne firmy sprzedające nasiona rzepaku z przeznaczeniem na siew, oznaczone symbolem F. Aby uzyskiwać wysokie plony, rolnicy powinni co roku kupować nowe nasiona. Pewien rolnik, chcąc poczynić oszczędności, w pierwszym roku wysiał zakupione nasiona z symbolem na opakowaniu-F, w drugim zaś pozyskał materiał siewny z własnej uprawy. Okazało się, że plony w drugim roku były znacznie niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wyjaśnij przyczynę wysokich plonów rzepaku z pierwszym roku i niskich w roku następnym.
Odmiany oznaczone jako F a właściwue jako F1 to odmiany heterozyjne.Heterozja z definicji to bujność mieszańców pierwszego pokolenia mieszańcowego. Odmiany te otrzymuje się w specjalnie prowadzonym cyklu hodowlanym i corocznie produkowane (a nie rozmnażane) są nasiona na siew. W drugim roku heterozja znacznie spada i plony są czasami bardzo niskie.
tomma
Posty: 39
Rejestracja: 15 sty 2007, o 13:13

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: tomma »

Zad 1.
Czy jest możliwe, aby w 4-osobowej rodzinie każda osoba miała inną grupę krwi?
Zad 2.
Dziecko ma grupę krwi A, matka ma B. Z jaką grupą krwi mężyczyzna może być ojcem tego dziecka, a z jaką nie?

Nie bardzo wiem jak się za zabrać za te zadania
Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

tomma pisze:Czy jest możliwe, aby w 4-osobowej rodzinie każda osoba miała inną grupę krwi?
Tak jesli ridzicze mają grupy A i B

A- IAi
B- IBi

IAi
IBIAIB.IBi
iIAi.ii

[ Dodano: Nie Sty 20, 2008 10:58 ]
tomma pisze:Zad 2.
Dziecko ma grupę krwi A, matka ma B. Z jaką grupą krwi mężyczyzna może być ojcem tego dziecka, a z jaką nie?
Grupa A - możliwe genotypy: IAIA, IAi
Grupa B- możliwe Genotypy: IBIB, IBi

Z pobieżne analizy widać że dziecko musi mieć genotyp IAi ponieważ przy IAIA matka nie miała by mu co dać - nie ma IA.
Jeśli dziecko jest IAi to matak jest IBi i dała mu i.
Od ojca więc dostało IA. Ten allel mają genotypy IAIA, IAi (grupa krwi A) oraz IAIB (grupa AB) i taką grupę może mieć ojciec.
Ojcem nie jest osoba z grupą 0 (ii) i B (IBIB, IBi)
tomma
Posty: 39
Rejestracja: 15 sty 2007, o 13:13

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: tomma »

dzięki ci po raz kolejny za pomoc malgosi35
paulinetkaa
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2008, o 12:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: paulinetkaa »

U pewnych ras owiec wystepowanie rogow to cecha zwiazana z plcia. Homozygoty dominujace sa bezrogie, a homozygoty recesywne sa rogate bez wzgledu na plec. W przypadku heterozygot, maja rozne fenotypy, tzn. samice sa bezrogie, a samce maja rogi.
B - bezroznosc
b - rogi

Genotypy i fenotypy samicy:
BBXX bezroga
BbXX bezroga
bbXX rogata

Genotypy i fenotypy samca:
BBXY bezrogi
BbXY rogaty
bbXY rogaty

Trzeba skrzyzowac bezroga owce z rogatym trykiem (to jeszcze nie jest problem)
I przypadek: BBXX x BbXY
II przypadek: BbXX x BbXY
III przypadek: BbXX x bbXY

I teraz:
ja bym dodala jeszcze jeden przypadek BBXX x bbXY. Czy mozna (zadnych zastrzezen w zadaniu nie widze)?
Jak rozpisujemy do szachownicy Punneta to z gametami owcy nie mam problemu bo jest albo BX, BX, albo BX, bX, ale problem jest z trykiem. Rozpisuje sie zgodnie z wzorem 2^n? Czy na cechy zwiazane z plcia jest jakas inna prawidlowosc? Ja bym zrobila to tak: BX, bX, BY, bY, ale widziałam tez z samymi BX i bY. Ktore rozpisanie jest poprawne?
Z gory wielkie dzieki.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

dobrze myślisz
dla tryka np. BbXY BX,BY,bX,bY
paulinetkaa
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2008, o 12:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: paulinetkaa »

Dziękuję za pomoc.
monia502
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2008, o 19:36

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: monia502 »

Prosze o pomoc w zadaniu.

Wyjaśnij przyczyny następujących liczbowych układów fenotypów otrzymanych w krzyżówkach:
a)1:2:1
b)1:1:1:1
c)9:3:4
d)9:7
e)1:2:1:1:4:2:1:2:1

Nalezy uwzględnić iloma parami genów róznią się organizmy pokolenia P, czy geny współdziałają w wytworzeniu cechy, czy zachodzi dominacja, czy współdominacja, czy wyniki uzyskano w F2.

I jeszcze drugie.

Ile par genów determinuje długość ziarna jeśli rozkład fenotypów w drugim pokoleniu krzyżówki dwóch homozygotycznych osobników przedstawia się : 1:6:15:20:15:6:1?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

monia502 pisze:Ile par genów determinuje długość ziarna jeśli rozkład fenotypów w drugim pokoleniu krzyżówki dwóch homozygotycznych osobników przedstawia się : 1:6:15:20:15:6:1?
Tu korzysta się Trójkąta Paskala, łatwo go stworzyć. Kolejne linijki to suma liczb poprzedniej linii.
.1
121.liczba par genów 1
.1331
146.41liczba par genów 2
.15.10.105.1
.1615.20.15.61.liczba par genów 3

[ Dodano: Wto Lut 12, 2008 21:05 ]
bierze się co drugą linię pod uwagę.

[ Dodano: Wto Lut 12, 2008 21:12 ]
Wyjaśnij przyczyny następujących liczbowych układów fenotypów otrzymanych w krzyżówkach:
a)1:2:1 - jedna para genów, dziedziczenie typu zea niepełna dominacja. To czy f1 czy f2 to bzdura bo zamiast krzyąować AA*aa żeby w [at] otrzymać 1:2:1 to od razu można skrzyżować Aa*Aa i otrzymać ten stosunek.
b)1:1:1:1 - krzyżówka testowa dwie pary genów
c)9:3:4 - epistaza recesywna, współdziałanie genów, 2 pary genów
d)9:7 - współdziałanie chyba kompensacyjne, dwie pary genów.
e)1:2:1:1:4:2:1:2:1 :tu zgłupiałam, musisz zajrzeć do zeszytu, pewnie było takie zadanie
monia502
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2008, o 19:36

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: monia502 »

Dziękuję za wyjaśnienie zadania drugiego, a w tym pierwszym, to nie rozumiem, skąd ja to mam wiedzieć szczególnie w wypadku 9:3:4. Jakby była Pani w stanie mi to wyjaśnić byłabym wdzięczna .
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

To są podane charakterystyczne stosunki rozszczepień. Jeśli były podane w zadaniu to pewnie były omawiane na lekcji, przy temacie współdziałanie genów. Sprawdź.
paati
Posty: 22
Rejestracja: 13 sty 2007, o 15:53

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: paati »

Ja mam takie zadania.

1. Uzasadnij rysując krzyżówkę, że prawdopodobieństwo urodzenia chłopca i dziewczynki jest takie samo. Podaj stosunek genotypów męskich i żeńskich.

2. U pewnej rośliny allel W warunkuje czerwony kolor kwiatów, a allel w - biały. Z pokolenia F1 uzyskanego z krzyżówki Ww xWw wybrano dwie rośliny (1 i 2) o czerwonych kwiatach, na których przeprowadzono krzyżówki testowe. W wypadku rośliny 1 uzyskano potomstwo składające się z 40 roślin o kwiatach białych i 40 o kwiatach czerwonych. W wypadku rośliny 2. całe potomstwo (80 roślin) miało czerwone kwiaty.
Podaj genotypy roślin 1. i 2.

Mam jeszcze kilka.Ale za dużo pisania / Proszę o pomoc.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości