Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Jozek
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2015, o 19:36

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Jozek »

Jak zapamiętać w prosty sposób zasady purynowe i pirymidynowe? Które składają się z ilu pierścieni i iloma wiązaniami wodorowymi się łączą? Które należą do których?
breakiiinq
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 19:23

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: breakiiinq »

Jozek pisze:Jak zapamiętać w prosty sposób zasady purynowe i pirymidynowe? Które składają się z ilu pierścieni i iloma wiązaniami wodorowymi się łączą? Które należą do których?
Zasady purynowe posiadają dwa pierścienie, należą do nich Adenina i Guanina
Zasady pirymidowe posiadają jeden pierścień i należą do nich Tymina i Cytozyna

Adenina łączy się z Tyminą dwoma wiązaniami wodorowymi
Guanina łączy się z Cytozyną trzema wiązaniami wodorowymi

Mam nadzieję, że o to chodziło

Wyjaśnij, jakie znaczenie dla przebiegu fermentacji mleczanowej ma przekształcanie pirogronianu w mleczan podczas tego procesu
Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mokorov »

breakiiinq pisze:
Wyjaśnij, jakie znaczenie dla przebiegu fermentacji mleczanowej ma przekształcanie pirogronianu w mleczan podczas tego procesu
Przekształcenie pirogronianu w mleczan umożliwia restytucje NADu.



Krew płynie szybciej gdy jest gorąco czy gdy jest zimno? Wyjaśnij dlaczego oraz jakie to ma znaczenie.
Jozek
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2015, o 19:36

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Jozek »

Mokorov pisze:
breakiiinq pisze:
Wyjaśnij, jakie znaczenie dla przebiegu fermentacji mleczanowej ma przekształcanie pirogronianu w mleczan podczas tego procesu
Przekształcenie pirogronianu w mleczan umożliwia restytucje NADu.



Krew płynie szybciej gdy jest gorąco czy gdy jest zimno? Wyjaśnij dlaczego oraz jakie to ma znaczenie.
Jak dla mnie płynie szybciej gdy jest gorąco, ponieważ może wtedy oddać więcej zbędnego ciepła. Ale pewnym nie jestem.
Jozek
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2015, o 19:36

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Jozek »

Co do krwi. Uzasadnij, że jest tkanką łączną.
Pan Gąbka
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2016, o 09:15

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Pan Gąbka »

A krew nie płynie szybciej gdy jest zimno ? Czytałem artykuły ,że zimny prysznic podnosi ciśnienie krwi aby ogrzać ciało i zachować stałą temperaturę .
weltschmerz
Posty: 32
Rejestracja: 25 lut 2016, o 21:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: weltschmerz »

Krew płynie wolniej i naczynia krwionośne kurczą się.
Jozek pisze:Co do krwi. Uzasadnij, że jest tkanką łączną.
Jest tkanką łączną, ponieważ posiada dużą ilość istoty międzykomórkowej, a w niej licznych włókien białkowych, co jest cechą wszystkich tkanek łącznych.
breakiiinq
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 19:23

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: breakiiinq »

Jako, ze nikt nie zadał pytania.

Podaj znaczenie biologiczne dla procesów replikacji, transkrypcji i translacji
weltschmerz
Posty: 32
Rejestracja: 25 lut 2016, o 21:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: weltschmerz »

breakiiinq pisze:Jako, ze nikt nie zadał pytania.

Podaj znaczenie biologiczne dla procesów replikacji, transkrypcji i translacji
W transkrypcji chodzi o to, że informacja genetyczna z DNA przechodzi na RNA, a RNA potem wykorzystuje tę właśnie informację w procesie syntezy białek czyli translacji
co do replikacji to umożliwia ona powielanie kodu genetycznego, co jest przydatne w mitozie
Moje pytanie

W jaki sposób można wyjaśnić i ocenić znaczenie różnic w gęstości rozmieszczenia zakończeń komórek nerwowych odbierających bodźce dotykowe w skórze badanych części ciała?
Odpowiedziałabym tak:
W toku ewolucji niektóre partie ciała wyspecjalizowały się do odbierania określonych bodźców takich jak dotykowe, ale inne ograniczyły czucie np. dłonie, delikatne narządy rozrodcze są lepiej unerwione by spełniać funkcje ochronne i poznawcze.

Czy dobrze? Poprawcie mnie.
breakiiinq
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 19:23

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: breakiiinq »

weltschmerz pisze: Podaj znaczenie biologiczne dla procesów replikacji, transkrypcji i translacji
W transkrypcji chodzi o to, że informacja genetyczna z DNA przechodzi na RNA, a RNA potem wykorzystuje tę właśnie informację w procesie syntezy białek czyli translacji
co do replikacji to umożliwia ona powielanie kodu genetycznego, co jest przydatne w mitozie
Dobrze, ale żeby być dokładnym to w transkrypcji informacja genetyczna przechodzi z DNA na mRNA
weltschmerz pisze: W jaki sposób można wyjaśnić i ocenić znaczenie różnic w gęstości rozmieszczenia zakończeń komórek nerwowych odbierających bodźce dotykowe w skórze badanych części ciała?
Więcej komórek nerwowych rozmieszczonych będzie w miejscach, gdzie odczuwanie dotyku jest najważniejsze np. opuszki palców, narządy rozrodcze czy okolice twarzy, natomiast np. plecy mają mniejsze unerwienie, ponieważ nie pełnią one funkcji poznawczej w takim stopniu jak wymienione wcześniej części ciała, nie potrzebują więc aż tak dobrego unerwienia
breakiiinq
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 19:23

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: breakiiinq »

Moje pytanie
Uzasadnij, dlaczego penicylina działa szkodliwie na komórki bakterii, a nie wpływa
na komórki człowieka.
Hana19
Posty: 25
Rejestracja: 20 lut 2016, o 13:29

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Hana19 »

breakiiinq pisze:Moje pytanie
Uzasadnij, dlaczego penicylina działa szkodliwie na komórki bakterii, a nie wpływa
na komórki człowieka.
Otóż ściana komórkowa bakterii zbudowana jest z peptydoglikanu (związku białkowo-cukrowego). Penicylina blokuje enzymy biorące udział w syntezie peptydoglikanu. Ponieważ komórki człowieka nie posiadają ściany komórkowej i peptydoglikanu, penicylina na nie nie wpływa.

Ode mnie:
Wskaż poprawną odpowiedź. Rolą watroby w organiźmie człowieka jest m.in.
a) produkcja żółci, wytwarzanie mocznika, magazynowanie żelaza - Twoja odpowiedź
b) produkcja przeciwciał
c) produkcja tlenu.
Hana19
Posty: 25
Rejestracja: 20 lut 2016, o 13:29

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Hana19 »

Hana19 pisze: Ode mnie:
Wskaż poprawną odpowiedź. Rolą watroby w organiźmie człowieka jest m.in.
a) produkcja żółci, wytwarzanie mocznika, magazynowanie żelaza - Twoja odpowiedź
b) produkcja przeciwciał
c) produkcja tlenu.
- sorry, pomyłka w pytaniu! odpowiedź oczywiście a)

Pytanie, które miałam zadać:
Trawienie tłuszczów w dwunastnicy wymaga:
a) lipazy trzustkowej, obecności zółci i zasadowego odczynu
b) kwasowego odczynu, lipazy trzustkowej, żółci
c) amylazy, obecności żółci, odczynu zasadowego ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości