Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, inne)

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: JohnyM »

Jasne, że to NIE dic.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: Wojtek37 »

Jak ktoś cos chce ze Stanów to kolega w maju mi przywozi coś tam do mikroskopu i w ten sposób mam 1500zl w kieszeni , jak coś to zapraszam
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: winkwink »

Ha, nieźle odpisał, że nie ma problemu no to teraz czekać, do końca aukcji.
Bo np. sprzedający lscience po podobnym pytaniu jeszcze mnie zbeształ, że nie zamierza zaniżać wartości ani działać na niekorzyść UC
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: Boguslaw »

Takie pytanie, ma ktoś lub widział czy przy tym mikroskopie oświetleniowe bebechy czyli w sumie pryzmat (nie chodzi mi o oświetlacz) są wymiarowo tożsame z tym co jest w MB 30 ?
allegro.pl/show_item.php?item=6073046459
Przy okazji, poproszę o wyłuszczenie wizualnych różnic pomiędzy MB 10 a MB 15.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: LoginPiotrusia »

Oświetlenie NIE JEST takie jak w MB30.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: winkwink »

Czy ktoś może mi wyjaśnić na czym polega to rozwiązanie z trzecim torem w oddzielnym elemencie w mikroskopie stereoskopowym Nikon SMZ-10, bo chyba takie jego przeznaczenie? czy to są popularne rozwiązania, czy tylko Nikon sobie tak wymyślił? Chodzi o pryzmat? Z jednej strony sobie ułatwili, żeby nie robić nasadki trino, a z drugiej utrudnili dodatkowym elementem?

ebay.com/itm/Nikon-SMZ-10-Stereoscopic-Zoom-Microscope-4739K-/261666933005?hash=item3cec90890d:g:faMAAOSwofxUa1BF
JohnyM

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: JohnyM »

Do stereo nie ma trino, bo nie się nie da
microscopyu.com/articles/stereomicroscopy/images/stereoreflectedfigure9.jpg

Do greenougha nie da się wstawić niczego, a w CMO umieszcza się to pomiędzy soczewkami galileusza a okularami (wtedy jest wspólny obraz, ale mniej światła - jak w tym Nikonie) albo jest trzeci komplet galileusza specjalnie dla trino, ale z nieco innym FOV.

Jak chcesz to mogę pofocić jak to wygląda w PZO
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: winkwink »

Ojeny Johny, pewnie, że chcę, tylko najpierw sobie popatrzę na ten zalinkowany obrazek i spróbuję go jakoś przełożyć na moją wiedzę o mikroskopii oraz rozszyfrować to co napisałeś (FOV zrozumiałam)
No i teraz aż się boję spytać, czy to jest normalny mikroskop stereoskopowy jak nasze PZO MST, pewnie nie. I aż się boję spytać czym się różnią
Fizyka null, optyka null (chociaż się staram ile mogę)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: Boguslaw »

To może ja wykażę się totalną ignorancją i niewiedzą -)
Trzeci tor przy mikroskopach stereoskopowych, to wg mnie tylko wygoda przy fotografowaniu i nie wnikam jakim sposobem to lepiej lub gorzej uzyskać (mam na uwadze dawne oceny JohnyM pewnych wynalazków z Allegro.
Mam przekonanie -) , że jakikolwiek obraz uzyskany z mikroskopu stereoskopowego zawsze pozostanie 2D.
Oczywiście nie rozmawiamy o stereoparach.
Jeśli grzeszę", to wybaczcie i uświadomcie -)
JohnyM

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: JohnyM »

Trzeci tor - owszem. Choć możesz korzystać również z czwartego. i wtedy masz stereopary. Nie da się mieć na jednym zdjęciu 3D bo zdjęcie to 2D w naturze

Na przykładzie MST Zoom:
Na samym dole, pierwszy w stosunku do preparatu, jest obiektyw główny. Duży, jasny (o dużej aperturze NA) obiektyw 1x. Dlaczego duży? Bo w każdym szkle, obraz jest najlepszy w centrum, i coraz gorszy przy krawędzi soczewek:
Następnie nad obiektywem głównym jest układ soczewek galileusza typu zoom (w MST131 jest rewolwerowy bęben). Soczewki te nadają mikroskopowi jego właściwą - dużo niższą niż obiektywu głównego - aperturę NA. Dodatkowo, odsyłają obraz do nieskończoności.

Dopiero pomiędzy soczewki galileusza a nasadkę okularową, można wprowadzić nasadkę foto.
Nasadka ta ma dwa porty (można się bawić w stereopary). W lewym porcie jest umieszczona przysłona irysowa do regulacji głębi ostrości. Sama nasadka to po prostu dwie kostki światłodzielące 50/50.
Na to teraz możemy założyć nasadkę okularową, która zbiera światło z nieskończoności i wysyła je do okularów.

No i gotowe. W okularach mamy obraz taki jak mieliśmy, tylko że o połowę ciemniejszy. Żeby obraz był równy w prawym i lewym okularze, wstawiają tam dwie takie kostki.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: winkwink »

OK, dziękuję bardzo, pewnie inni też, Johny, z całym szacunkiem, ale ja muszę teraz poświęcić sporo czasu, żeby w ogóle zacząć kumać o czym piszesz, mam spore ambicje w kwestii przyswajania wiedzy mikro, ale jak to mówią wyżej góry nie podskoczysz.
A wracając do tematu, dlaczego ten Nikon ma taką dziwną nasadkę z wyjściem nazywanym na aukcji trino i czym się różni od stereoskopów PZO? Prostym językiem poproszę, inni też skorzystają, dyg
JohnyM

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: JohnyM »

Identyko, to samo co PZO. trinocular bo defacto ma 3 porty.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: winkwink »

OK
a co z tym 3-cim portem, czemu go nie wrzucili do nasadki tylko w dodatkowym elemencie, w sumie o to mi szło w pierwszym pytaniu, a gadki na cały wykład, z którego część zrozumiała 1/3 (wszystko jedno w jakiej kolejności)
I bardzo dobrze, świetna robota, fizycy i bardziej ogarnięci skumają, ale reszta nie bardzo. Ale reszta chce się rozwijać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości