Promień atomowy :(

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
agnnie97
Posty: 16
Rejestracja: 27 lut 2016, o 14:10

Promień atomowy :(

Post autor: agnnie97 »

Mam problem Robię właśnie zadania z zależności pomiędzy pierwiastkami w układzie okresowym i zastanawiam się, dlaczego jon Cl– ma większy promień od jonu K+?
Bo z tego, co ja kojarzę, a coś tam kojarzę, bo promień atomowy maleje w okresie (czyli rośnie w prawo) i rośnie w grupie (czyli w dół). A więc chlor, (pomimo, że przyjmuje elektron, aby zdobyć konfigurację argonu) to leży w trzecim okresie, a potas w czwartej (pomimo, że po oddaniu elektronu w trzeciej). Podsumowując, jeśli K+ ma większy promień atomowy od Ca2+, to dlaczego ma promień mniejszy od Cl–
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź
Awatar użytkownika
agnnie97
Posty: 16
Rejestracja: 27 lut 2016, o 14:10

Re: Promień atomowy :(

Post autor: agnnie97 »

Ps.tak jest napisane w Witowskim, więc może to jednak być błąd, ale wolalabym aby wypowiedział się ktoś, kto jest pewien odpowiedzi:)

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Promień atomowy :(

Post autor: adamantan »

Bo z tego, co ja kojarzę, a coś tam kojarzę, bo promień atomowy maleje w okresie (czyli rośnie w prawo) i rośnie w grupie (czyli w dół).
To jest prawda dla obojętnych atomów.

W przypadku porównywania promieni różnych indywiduów: anionów, kationów, obojętnych atomów obowiązuje regułka:

W szeregu:
a.) jonów wywodzących się od pierwiastka X, tj, Xn+, ., X2+, X+, obojętny X, X-, X2-, ., Xn- promień rośnie. Więc promienie:

(Xn+)< .lt (X2+)lt (X+)lt (X)lt (X-)lt (X2-)lt .< (Xn-)

b.) jonów izoelektronowych Xn+, ., Y2+, Z+, obojętny A, B-, C2-, ., Dn-, czyli posiadających taką samą konfigurację elektronową (tyle samo elektronów), ale wywodzących się od różnych pierwiastków, promień rośnie. Więc promienie:

(Xn+)lt .lt (Y2+)lt (Z+)lt (A)lt (B-)lt (C2-)lt .< (Dn-)
Awatar użytkownika
agnnie97
Posty: 16
Rejestracja: 27 lut 2016, o 14:10

Re: Promień atomowy :(

Post autor: agnnie97 »

Dziękuję bardzo

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości