Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Pancake_125
Posty: 12
Rejestracja: 25 sty 2016, o 23:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Pancake_125 »

A czy odpowiedź w kluczu to 0,28 mol/dm3 ? Mi wyszło inaczej.
Paulina1996
Posty: 20
Rejestracja: 6 paź 2015, o 14:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Paulina1996 »

Mój błąd wpisałam zły wynik ma być 2,8 mol/dm3 . W odpowiedziach jest 2,77 w jednym sposobie rozwiązania i 2,78 w drugim sposobie. Ja zaokrąglałam liczby w obliczeniach więc zakładam że wynik 2,8 jest ok. Nie wiem tylko czy zapis rozwiązania jest dobry.
kullfitre
Posty: 10
Rejestracja: 7 kwie 2016, o 12:58

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kullfitre »

nie rozumiem dlaczego mam odwrotnie niż jest w odpowiedziach. log c = -5 jest wieksze niz najmniejsze potrzebne dla Zn2+ ( -4 ). Czyli wnioskuje że Tak w roztworze 1.

Powinno być - roztwór 1 Nie , roztwór 2 Tak

Czy ktoś może to wytłumaczyć?
Załączniki
1.jpg
olaola96
Posty: 1
Rejestracja: 7 kwie 2016, o 16:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: olaola96 »

Na podstawie wzoru strukturalnego aspiryny, wyjaśnij dlaczego związek ten jest nazywany kwasem acetylosalicylowym ?

wiem, że to ester kwasu salicylowego i kwasu octowego, ale nie przychodzi mi żadna sensowna odpowiedź
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

kullfitre pisze:nie rozumiem dlaczego mam odwrotnie niż jest w odpowiedziach. log c = -5 jest wieksze niz najmniejsze potrzebne dla Zn2+ ( -4 ). Czyli wnioskuje że Tak w roztworze 1.

Powinno być - roztwór 1 Nie , roztwór 2 Tak

Czy ktoś może to wytłumaczyć?
Przykładamy linijkę prostopadle do osi pH w punkcie pH = 1. Odczytujemy przy jakich wartościach logC linijka przecina wykresy dla Zn2+ i Cu2+. Są to odpowiednio wartości:
-4 dla prostej Zn2+
-18 dla prostej Cu2+

Zamieniamy sobie wartości logC na stężenia wg wzoru:

C = 10logC

Mamy:

10-4 M dla prostej Zn2+
10-18 M dla prostej Cu2+

Na podstawie informacji wstępnej:

".Dla roztworu o znanym pH można obliczyć najmniejsze stężenie molowe kationów danego metalu c, jakie musi istnieć w roztworze o tym pH, aby zaczął się wytrącać osad siarczku tego metalu. ."

Interpretujemy to, co otrzymaliśmy:

Jeśli przy pH = 1 stężenie kationów Zn2+ będzie większe niż 10-4 M to osad się wytrąci. My mamy:
10-5, a 10-5lt 10-4, więc osad się nie wytrąci (za małe stężenie Zn2+).

Jeśli przy pH = 1 stężenie kationów Cu2+ będzie większe niż 10-18 M to osad się wytrąci. My mamy:
10-5, a 10-510-18 więc ten osad się wytrąci.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

olaola96 pisze:Na podstawie wzoru strukturalnego aspiryny, wyjaśnij dlaczego związek ten jest nazywany kwasem acetylosalicylowym ?

wiem, że to ester kwasu salicylowego i kwasu octowego, ale nie przychodzi mi żadna sensowna odpowiedź
Zarówno kwas salicylowy, jak i kwas acetylosalicylowy swój charakter kwasowy zawdzięczają obecności grupy karboksylowej. (Fenolowa grupa kwasowa (OH) w kwasie salicylowym ma zaniedbywalnie małą kwasowość, kiedyś oszacowałem to na ok. 621 tysięcy razy mniejszą (w roztworze wodnym) niż grupa COOH.
W związku z powyższym kwas acetylosalicylowy jest KWASEM.

Teraz to, że jest nazywany kwasem ACETYLOSALICYLOWYM, wynika z podstawienia jednego atomu wodoru w grupie OH kwasu salicylowego, grupą acylową o nazwie zwyczajowej grupa ACETYLOWA.
Nazwa systematyczna tej grupy to grupa etanoilowa.
kullfitre
Posty: 10
Rejestracja: 7 kwie 2016, o 12:58

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kullfitre »

Ok dzięki adamantan teraz rozumiem. Ale teraz coś trudniejszego, tego zadania kompletnie nie rozumiem - z czym sie nigdy nie spotkałem.

Wie ktoś dlaczego tak sie dzieje? Skąd jest ta 4 oraz następujące delty? Oraz dlaczego jest takie równanie a nie inne. Dzięki.
kullfitre
Posty: 10
Rejestracja: 7 kwie 2016, o 12:58

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kullfitre »

1.jpg
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

Reakcja hydrolizy pewnego estru w środowisku zasadowym przebiega zgodnie ze schematem R1COOR2 + − OH → R1COO−+ R2OH Przygotowano roztwór o temperaturze 30 oC, w którym stężenia estru i wodorotlenku sodu były jednakowe i wynosiły 0,05 dm. mol 3 −⋅ W celu zbadania szybkości hydrolizy estru pobierano co 5 minut z badanego roztworu próbkę o objętości 10 cm3 i oznaczano ilość znajdującego się w niej wodorotlenku sodu. Wykorzystano w tym celu reakcję wodorotlenku sodu z kwasem solnym. Zależność objętości użytego kwasu solnego w funkcji czasu trwania eksperymentu przedstawiono na poniższym wykresie.

Oblicz, ile cm3 kwasu solnego zostanie zużytych na zobojętnienie wodorotlenku sodu w próbce o objętości 10 cm3, w której uległo hydrolizie 20% estru. Wynik zaokrąglij do jedności.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

kullfitre, 4 musi być dane. Nie ma tego w treści zadania, może było w jakimś wstępie - sprawdź. Delta c to są ubytki stężeń substratów (kwasu etanowego i alkoholu) oraz przyrosty stężeń produktów (estru i wody). One wynoszą x", ponieważ współczynniki w równaniu reakcji są równe. To x właśnie musisz wyliczyć z równania które Ci podali, a potem odjąć wynik od 1 (początkowa ilość moli kwasu) i otrzymasz równowagową ilość moli kwasu.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

W kluczu rozwiązują równanie kwadratowe, a przecież można na palcach", zawsze to szybciej i mniej szans na pomyłkę:

X2/(1-x)2=(x/(1-x))2=4=22

(x/(1-x))2=22

(x/(1-x))=2 lub -(x/(1-x))=2

x=2(1-x)=2-2x x=2/3

drugi niefizyczny.
maria304 pisze:Delta c to są ubytki stężeń substratów (kwasu etanowego i alkoholu) oraz przyrosty stężeń produktów (estru i wody). One wynoszą x".
W podanym rozwiązaniu x to liczby moli.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

far03 pisze:Zależność objętości użytego kwasu solnego w funkcji czasu trwania eksperymentu przedstawiono na poniższym wykresie.
Problem w tym, że nie przedstawiono.
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

Nie zauważyłam. To jest cześć tego zadania

Załączniki
20160409_110517.jpg
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości