motoryzacja mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

motoryzacja mikroskopu

Post autor: wiedzmin »

Kupiłen ostatnio trzy Biolary, dwa żarowe odsprzedałem po wyczyszczeniu optyki jeden ze 100W halogenem sobie zostawiłem. I wpadłem na pomysł żeby go zmotoryzować. Ogólnie temat jak narazie w powijakach, kiedyś więcej się interesowałem elektroniką teraz mniej ale rzecz jest do wykonania. Wystarczy zaprzęgnąć silniki krokowe, przekładnie i sterownik. Przeszukuję właśnie elektrodę za jakimś prostym sterownikiem prawo - lewo. Ogólnie myślę o zmotoryzowaniu stolika przedmiotowego i dodaniu autofocusera sprzęgniętego z lustrzanką. Na forach astronomicznych mają fajny patent do canonów a mianowicie wgranie w aparat nowego softu który dodaje lustrzance ciekawe funkcje m. in. autofokus za pośrednictwem zewnętrznego focusera. Silniki krokowe mogą być ze starej drukarki ale one i tak będą miały nadmiar mocy dlatego warto poszukać może małych silników o niskim momencie obotowym) ale dużej dokładności (liczba skoków na obrót). Ogólnie temat do obgadania co o tym myślicie?
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: motoryzacja mikroskopu

Post autor: wiedzmin »

A więc sprawę posuwu stolika przedmiotowego mam chyba załatwioną. Użyję takich oto dwóch silniczków krokowych:
1.jpg
Są to silniki krokowe z napędu dyskietek od komputera małe gabarytowo o średnicy ok 2,5 cm więc na posuw stolika nadadzą się w sam raz nie bedą przeszkadzać, jako że urządzenie ma być jak najtańsze a stację dyskietek można kupić nawet za 5 zł bądź dostać nawet za darmo więc będą chyba najlepsze. Potrzebne jest też skrócenie wałka w tym silniku i zaadoptowanie do niego przekładni ale o tym dalej pozdro!
JohnyM

Re: motoryzacja mikroskopu

Post autor: JohnyM »

Ciekawe, też myślałem nad tym tematem. Ceny stolików i z-steppera są dość wysokie. Moje założenie to zrobić z biolara coś w rodzaju mikroskopu konfokalnego. Na razie pracuje nad FL, w następnej kolejności nad systemem ala konfokalnym (i tu pytanie czy lepiej sprawdzi się czuła CCD, czy lustrzanka [gdzie brak informacji na ten temat niestety]).
Najbardziej problematyczne byłoby dla mnie zgranie tego urządzenia z komputerem (skanowanie osi Z z rejestracją obrazu, przesuw stolika, kolejne skanowanie). Może lepiej sprawdziłaby się jednak wirująca tarcza - ale to temat na przyszłość - możliwe, że znacznie ułatwisz mi sprawę
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: motoryzacja mikroskopu

Post autor: planapo »

mam gdzies w gratach stary zmotoryzowany rewolwer Nikona, moge oddac za grosze choc watpie zeby sie komus do czegos przydal. Jest silniczek i jakies kabelki, elektronika chyba zostala w mikroskopie z ktorego pochodzil.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: motoryzacja mikroskopu

Post autor: marcin93 »

Również wpadło mi to do głowy jakiś czas temu. Jest to raczej trudny temat. Co do silników to jest ich całkiem sporo na allegro. Sam szukałem takich co miały przekładnie i zapewniały powolne obroty. Próbowałem coś kombinować z takimi silniczkami z napędu CD i marnie to wyglądało. Stolik PZO słabo się nadaje wg mnie do tego by go zmotoryzować. Wiele jednak będzie zależeć od przekładni.
Sam pomysł bardzo ciekawy (szczególnie ten autofokus) i czekam niecierpliwie na dalsze informacje
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: motoryzacja mikroskopu

Post autor: wiedzmin »

Znalazłem również schemat sterownika do silnika krokowego. Posiada regulację szybkości posuwu silnika oznaczony potencjometrem step rate na schemacie. Sam moduł szybkości posuwu oparty jest w tym przypadku na układzie scalonym LM555 który jest generatorem fali prostokątnej a częstotliwość tej fali ustawiana jest właśnie tym potencjometrem. Czyli do mikroskopu fajny dynks. Operwowanie ruchami można wykonywać przyciskami lub mini joystickiem wtedy możliwy jest również bezpośredni posów po skosie. Coś się wymyśli fajnego, sterownik oczywiscie x2 bo mamy dwa silniki cena dwóch sterowników do wykonania myślę że 35-40 zl nie przekroczy. Postaram się to tak wam przedstawić żeby każdy był w stanie to zrobić.
Załączniki
stepper194_ster.jpg
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

[Film] Arduino Stepper analog speed control

Post autor: wiedzmin »

propo szybkości obrotu:



będzie to mniej więcej coś takiego jak na filmiku: chłopak kręci potencjometrem i ustawia szybkość obrotu.

propo stolika. Najlepszy będzie do tego celu stolik SK8 bo chyba ma osobno dwa pokrętła posuwu? chyba że się mylę.
Chc_chemik
Posty: 36
Rejestracja: 12 lip 2014, o 18:32

Re: motoryzacja mikroskopu

Post autor: Chc_chemik »

A może znacie gotowy moduł do pracy stolika?
Są tam trzy silniki, dwa do ustawiania pozycji preparatu jeden do wysokości stolika.
Załączniki
Nikon 1.jpg
JohnyM

Re: motoryzacja mikroskopu

Post autor: JohnyM »

To jest właśnie ten problem . Na ebayu są kontrolery raczej tylko w zestawach ze stolikiem (drogo), lub tanio same stoliki
Spróbuj poszukać speca na elektroda.pl lub podobnym forum.
Chc_chemik
Posty: 36
Rejestracja: 12 lip 2014, o 18:32

Re: motoryzacja mikroskopu

Post autor: Chc_chemik »

Gdyby znać symbol kontrolera, to może dałbym radę pokombinować.

Odnośnie rozwiązań technicznych, to proponuję poszukać starych mechanizmów z drukarek igłowych lub plujkowych. Tam jest zaróno silnik krokowy jak i mechanizm przesuwowy.
Sam kombinuję nad układem sterowania X-Y-Z na silnikach krokowych bipolarnych i mikroswitchach pozycjujących (bo taki mam osprzęt).
Jak dobrze by poszło, to można bezpośrednio przesuw głowicy przełożyć na przesów stolika. Bardziej precyzyjne byłyby z nafrezowaną prowadnicą niż z pasem napędowym (spotykałem takie w drukarkach przemysłowych).

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com/articles/livecellimaging/automaticmicroscope.html
Warto zobaczyć jakie są stosowane rozwiązania.
Chc_chemik
Posty: 36
Rejestracja: 12 lip 2014, o 18:32

Re: motoryzacja mikroskopu

Post autor: Chc_chemik »

Postanowiłem powrócić do tego tematu.
Przykładowe rozwiązanie.
(Wszystko wskazuje że posiadam stolik właśnie tego producenta, tyle że inne podłączenia, ale piny zidentyfikowane)
Chc_chemik
Posty: 36
Rejestracja: 12 lip 2014, o 18:32

Re: motoryzacja mikroskopu

Post autor: Chc_chemik »

Problem sterowania 3 silnikami krokowymi załatwia sterownik, dość tani.
Nabyłem taki, sterowany z LPT, poprzez program Mach3 dedykowany do obrabiarek CNC.
Czy znacie przykładowe oprogramowanie do sterowania mikroskopem, z opcją automatycznego robienia zdjęć?
Mach3 jest zbyt przebajerowany do takich zastosowań.
Chc_chemik
Posty: 36
Rejestracja: 12 lip 2014, o 18:32

Re: motoryzacja mikroskopu

Post autor: Chc_chemik »

Nie zamieściłem linku do sterownika:
allegro 5962143492
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości