Łańcuch oddechowy

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
Black_W
Posty: 70
Rejestracja: 8 kwie 2016, o 11:31

Łańcuch oddechowy

Post autor: Black_W »

Moje tłumaczenie:

Łańcuch transportu elektronów znajduje się na grzebieniu mitochondrialnym, czyli w wewnętrznej błonie mitochondrialnej. Znajdują się w nim 4 kompleksy białkowe, z czego 3 mają zdolność do transportu protonów (H+) uwolnionych z NADH+H+ i FADH2 (czyli z przenośników elektronów) z matrix mitochondrium do przestrzeni międzybłonowej (pomiędzy którymi zawiera się grzebień mitochondrialny). Ten transport jest aktywny bo zachodzi wbrew gradientowi stężeń (czyli w matrix normalnie jest mniej protonów niż w przestrzeni międzybłonowej) - powstaje gradient protonowy (ta różnica stężeń po obu stronach grzebienia mitochondrialnego).
Tlen to ostateczny biorca elektronów, ulega redukcji do wody (protony potrzebne do wytworzenia wody pobiera z matrix mitochondrium).
Synteza ATP jest napędzana przepływem protonów z przestrzeni międzybłonowej do matrix mitochondrialnej (czyli to już transport bierny) przez kanał będący częścią syntazy ATP. Energię do syntezy ATP dostarczają elektrony redukujące tlen, dlatego to fosforylacja oksydacyjna.


Czytałam opis tego łańcucha z paru źródeł i przez pewien okres przypominał mi język łaciński - czy dobrze to sobie wytłumaczyłam?Jeśli nie, proszę o skorygowanie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Łańcuch oddechowy

Post autor: AnnaWP »

Tu mam wątpliwości:
Trzy kompleksy nie transportują protonów bezpośrednio z NADH i FADH2, a po prostu są pompami protonowymi. Liczba protonów transportowana jest podawana różnie, ale można przyjąć, że na wszystkie trzy przypada dziesięć protonów, z pominięciem pierwszego 6 lub 7 (rozbieżne mam dane). To wyjaśnia mniejszą liczbę ATP z FADH2.
Energia istotnie pochodzi z elektronów, a konkretniej ich wysoka energia jest stopniowo zmniejszana, a w trakcie tego napędza się pompy protonowe - stąd gradient protonów, a więc stąd i synteza ATP.

Jeżeli powiesz, że elektrony pochodzą z NADH, to sugerujesz, że bezpośrednio (czyli że tam wchodzi NADH i tam oddaje protony, a to nieprawda, NADH wchodzi wyłącznie do pierwszego kompleksu, oddaje elektrony i protony odłączają się, potem sobie pływają w macierzy)

Reszta mi się zgadza.
Awatar użytkownika
Black_W
Posty: 70
Rejestracja: 8 kwie 2016, o 11:31

Re: Łańcuch oddechowy

Post autor: Black_W »

Dziękuję za odpowiedź

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości