Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

adamantan wstawił Edit później niż ja to pisałem. A tak na marginesie to forum chyba nie jest miejscem na tego rodzaju uszczypliwe uwagi.
dahlia
Posty: 8
Rejestracja: 23 mar 2016, o 13:03

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dahlia »

Jak wygląda reakcja kondensacji metyloaminy z kwasem metanowym w podwyższonej temperaturze ?
olayy21
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2016, o 09:44

Re: Problematyczne zadania

Post autor: olayy21 »

Czy może mi ktoś narysować but-2-enian dimetylu ?
fors
Posty: 20
Rejestracja: 25 sie 2012, o 19:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: fors »

Czy pomiędzy cząsteczkami HNO3 występują wiązania wodorowe? Wydaje mi się, że wszystkie warunki są spełnione (wolne pary elektronowe na O - pierwiastek
silnie elektroujemny z ładunkiem cząstkowym ujemnym i obecne wodory z ładunkiem cząstkowym dodatnim) robiłem zadanie i w kluczu odpowiedzi było, że nie tworzy
Awatar użytkownika
Bell Ferr
Posty: 100
Rejestracja: 8 lut 2016, o 18:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Bell Ferr »

Pomiędzy tymi co pozostały niezdysocjowane - tworzą się. Ale może w zadaniu masz kwas rozcieńczony i założyli że alfa=100% wtedy nie.
Awatar użytkownika
Bell Ferr
Posty: 100
Rejestracja: 8 lut 2016, o 18:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Bell Ferr »

dahlia pisze:Jak wygląda reakcja kondensacji metyloaminy z kwasem metanowym w podwyższonej temperaturze ?
CH3NH2 + HCOOHCH3NH3+HCOO-CH3NHCOH + H2O
Na czerwono wiązanie peptydowe
Anna09
Posty: 45
Rejestracja: 4 sty 2014, o 10:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Anna09 »

Dlaczego zdanie jest fałszywe? Dolanie wody do nasyconego roztworu siarczanu VI wapnia spowoduje rozpuszczenie częsci zalegającego osadu i wzrost iloczynu stężeń jonów CA2+ i SO42-
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Anna09 pisze:wzrost iloczynu stężeń jonów CA2+ i SO42-
Ta część jest fałszywa.
Awatar użytkownika
flavien
Posty: 75
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 14:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: flavien »

Dlaczego zdanie jest fałszywe? Dolanie wody do nasyconego roztworu siarczanu VI wapnia spowoduje rozpuszczenie częsci zalegającego osadu i wzrost iloczynu stężeń jonów CA2+ i SO42-
Rozwijając odpowiedź poprzednika - osad mamy wtedy, kiedy iloczyn stężeń jonów przekracza iloczyn rozpuszczalności. Skoro osad zanikł, to iloczyn stężeń jonów musiał spaść, by nie przekraczać wspomnianego iloczynu rozpuszczalności.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

flavien pisze:Skoro osad zanikł, to iloczyn stężeń jonów musiał spaść
Nie wiemy, że zanikł". BTW nawet jak zanikł to r-r mógł pozostać nasycony.
Anna09 pisze:spowoduje rozpuszczenie częsci zalegającego osadu.
Ta część hipotezy może być zarówno prawdziwa jak i fałszywa. Fałszywa gdy nie część, a całość się rozpuści. Natomiast druga część hipotezy jest fałszywa zarówno gdy jej pierwsza część jest fałszywa jak i gdy pierwsza część jest prawdziwa.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

olayy21 pisze:Czy może mi ktoś narysować but-2-enian dimetylu ?
Kwas but-2-enowy nie jest dikarboksylowym kwasem więc się nie da narysować/napisać wspomnianego związku.
Zapewne chodziło ci o but-2-enodionian dimetylu? Ale w wersji stereoizomeru cis czy trans?
fumaran_maleinian.png
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Problematyczne zadania

Post autor: _włóczykij »

Co sądzicie o zbiorze z chemii OKE, nie jest wg was za łatwy i zbyt schematyczny?
Awatar użytkownika
Bell Ferr
Posty: 100
Rejestracja: 8 lut 2016, o 18:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Bell Ferr »

Jest dobry do przećwiczenia zadań, taki był jego cel - pokazać zadania o typowej konstrukcji. Zadania ambitne masz w maturach poznańskich.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości