DNA koduje informację dot. 2- i 3-rzędowej struktury białka

Materiały, notatki, ściągi podane przez użytkowników forum. Metody i sposoby nauki do matury z biologii. Wspólna nauka do matury na forum. Rozwiązania zadań, klucze, odpowiedzi.
adys
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2016, o 01:13

DNA koduje informację dot. 2- i 3-rzędowej struktury białka

Post autor: adys »

Witam wszystkich,

Zdanie z tematu pochodzi ze zbioru Witowskiego (t. 1, zad. 1202, 2015r.) z zadania na prawda/fałsz i w kluczu jest podane, że jest ono nieprawdziwe.
Czy ja już zgłupiałam, czy to w kluczu jest błąd?

Moim zdaniem cała informacja o białku, w tym informacja o każdej strukturze jest zawarta w materiale generycznym. Będę wdzięczna za rozjaśnienie wątpliwości.
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: DNA koduje informację dot. 2- i 3-rzędowej struktury bia

Post autor: Cappy »

W DNA jest zapisana informacja tylko o strukturze 1-rzędowej
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: DNA koduje informację dot. 2- i 3-rzędowej struktury bia

Post autor: Mårran »

Kod genetyczny przekłada się bezpośrednio tylko na kolejność aminokwasów, a więc 1rzędową.
Pani Buka
adys
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2016, o 01:13

Re: DNA koduje informację dot. 2- i 3-rzędowej struktury bia

Post autor: adys »

To, że I-rzędowa jest zakodowana w DNA jest dla mnie oczywiste. Skoro II- i III-rzędowe struktury nie są zakodowane w DNA, to skąd one się biorą? Tj. jak to się dzieje, że np. każda cząsteczka np. mioglobiny będzie wyglądała podobnie (domyślam się, że tu wpływ ma układ mostków dwusiarczkowych, etc.), ale naprawdę DNA tu nie ma nic do powiedzenia na temat ich budowy?

Tak, tak, rozkładam niepotrzebnie wszystko na czynniki pierwsze, ale matura zaczyna stresować, więc czas na bezmózgie pytania
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: DNA koduje informację dot. 2- i 3-rzędowej struktury bia

Post autor: Mårran »

białko w wyższe struktury jest składane w szorstkiej siateczce i aparacie golgiego (i chyba w cytoplazmie, ale mogę się mylić). Budowa zależy od aminokwasów: ich hydrofilności, mostków disiarczkowych itp.
Pani Buka
adys
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2016, o 01:13

Re: DNA koduje informację dot. 2- i 3-rzędowej struktury bia

Post autor: adys »

Dziękuję za Waszą pomoc!
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: DNA koduje informację dot. 2- i 3-rzędowej struktury bia

Post autor: Mårran »

Nie ma sprawy
Pani Buka
Negra
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2016, o 12:20

Re: DNA koduje informację dot. 2- i 3-rzędowej struktury bia

Post autor: Negra »

Ja bym dał fałsz.

Co prawda struktura II rzędowa i III rzędowa są pośrednio determinowane przez strukturę pierwszorzędową. (np. glicyna, prolina, czy hydroksypro. jest charakterystyczna dla beta harmonijki, to raz, dwa jak już ktoś wspomniał mostki siarczkowe i III rzędową)

Trzeba jednak pamiętać, że białko powstaje w specyficznym otoczeniu-środowisku i ono trze ma bardzo duże znaczenie w formowaniu struktur II i III rzędowych.

Tak, więc I rzędowa struktura zależy wyłącznie od sekwencji nukleotydów, a II i III rzędowa w pewnym stopniu.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: DNA koduje informację dot. 2- i 3-rzędowej struktury bia

Post autor: AnnaWP »

przykładem może być prion. To samo białko może przyjąć dwie, różne konformacje, zmienia się zarówno struktura III, jak i IIrzędowa (więcej struktur beta ma prpsc)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości