organiczny redoks, reakcja Malaprade'a

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
patiizg1
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2016, o 13:51

organiczny redoks, reakcja Malaprade'a

Post autor: patiizg1 »

mógłby mi ktoś pomóc z ustaleniem współczynników w tym zadaniu?
"Do ilościowego oznaczania alkoholi wielowodorotlenowych ze względu na bardzo dużą wydajność stosuje się
reakcję Malaprade’a. Jest to typowa reakcja dla α – glikoli i polega na oksydatywnym rozerwaniu wiązania
C – C za pomocą kwasu jodowego (VII).
Na podstawie: A. Kirrmann (…), Chemia organiczna, PWN, Warszawa 1982
Z glukozy (zapis w formie rzutowej) pod wpływem kwasu jodowego (VII) HIO4 następuje oderwanie węgla
karbonylowego i tworzy on metanal. Każdy z pozostałych węgli cukru zamienia się w postać kwasu
metanowego. Kwas jodowy (VII) redukuje się do kwasu jodowego (V).
Na podstawie powyższych informacji za pomocą wzorów półstrukturalnych zapisz reakcję Malaprade’a dla glukozy. Mam odpowiedź CHO-(CHOH)4-CH2OH + 5HIO4 HCHO + 5HCOOH + 5HIO3, jednak nie wiem jak to ładnie rozpisać bo redukuje się jod ale redukuje się też węgiel z grupy aldehydowej, jednocześnie inne węgle się utleniają. Bardzo proszę o pomoc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości