Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
makabasia
Posty: 26
Rejestracja: 27 kwie 2016, o 19:21

Re: Problematyczne zadania

Post autor: makabasia »

deoksyryboza1718 pisze:Mam takie zadanie maturalne ze zbioru PAZDRO i wychodzi mi 2 razy mniejszy wynik. Proszę pomóżcie!
Do 129cm3 wody destylowanej wprowadzono 71g tlenku fosforu(V), otrzymując r-r o d=1,25 g/cm3. Oblicz stężenie molowe otrzymanego r-ru.

Odpowieź to 6,25mol/dm3
obliczam masę wody w gramach: 1g/cm3 = m / 129cm3
m H2O = 129 g
masa roztworu: 129 g H2O + 71 g P4O10 = 200 g

obliczam objętość roztworu:
d = 1,25 g/cm3
1,25 g/cm3 = 200 g / V
V = 160 cm3 = 0,16 dm3

z równania: P4O10 + 6H204H3PO4 wynika, że z 71 g P4O10, czyli z 4 moli tego tlenku, powstanie 1 mol H3PO4

Cm H3PO4 : 1 mol / 0,16 dm3 = 6,25 mol/dm3
makabasia
Posty: 26
Rejestracja: 27 kwie 2016, o 19:21

Re: Problematyczne zadania

Post autor: makabasia »

[quote="makabasia"]
z równania: P4O10 + 6H204H3PO4 wynika, że z 71 g P4O10, czyli z 4 moli tego tlenku, powstanie 1 mol H3PO4

Przepraszam, nie z 4 moli tego tlenku tylko z 0,25 mola tego tlenku
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Sansewieria pisze:mm. Czyli na jakiej podstawie można to wydedukować? Bardzo dziękuję za pomoc
czy na podstawie informacji o reakcji Tollensa można wydedukować, że jest to nasycony aldehyd alifatyczny? Imo nie.

A jak to zrobić. Bardzo prosto. Po Tollensie aldehyd (jakiś tam). Liczymy jego masę molową. 58. -CHO ma 29. Pozostaje 29. Ile może być węgli? Jeden to za mało bo wodorów musiałoby być 17. Trzy to za dużo bo 3629. No to dwa. Dwa węgle to 24. Pozostaje 5 na pięć wodorów. Przy dwóch węglach tylko alifatyczny. Po wodorach, że nasycony.
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

Zadanie z ARKUSZA SPRAWDZAJĄCEGO WSIP IV Reakcje w roztworach wodnych
zadanie 1)

Według nich HNO3 jest substancja amfiprotyczną czy to błąd? przecież jest tylko kwasem.
Co do amoniaku to pewne zrodla podają ze tak a pewne ze nie. Tutaj wsip też uznał NH3 jako amfiprotyczna, a jak na maturze do tego podejsc?
Trzeba było równiez wybrać zasady Lewisa, oni wybrali: OH-,NH3 no i ok rozumiem a czy może byc np HNO3? (bo na azocie są wolne pary elektronowe) i analogicznie czy może być np HCO3-?

zadanie 11 podpunkt c)

tu też wydaje mi się ze cos pomylili. Podane sa nastepujące roztwory 1) HNO3,2) ZN(NO3)2, 3) NH4CL
- podaj ktore jony znajdują się w roztworze poreakcyjnym w probowce I: H+, NO3- a według nich Na+ i H+
-jakie jony zostały usunięte z probówki 2: ZN2+ , OH- tu odpowiedz sie zgadza
-jakie jony biorą udział w reakcji zachodzącej w probowce III: NH4+ i CL- a według nich NH4+ i OH-

Czy to błędy? Jesli nie proszę o wytłumaczenie i czy warto robić te arkusze? Czy ktoś robił?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

pomarancza5555 pisze:Według nich HNO3 jest substancja amfiprotyczną czy to błąd? przecież jest tylko kwasem.
Tyle, że HNO3 nie jest jonem więc nawet jak informacja o jonie nitroniowym wygląda ok (HNO3 (H2NO3)+ NO2+ + H2O) to trochę zamotane.
pomarancza5555 pisze:Co do amoniaku to pewne zrodla podają ze tak a pewne ze nie. Tutaj wsip też uznał NH3 jako amfiprotyczna, a jak na maturze do tego podejsc?
Powoływanie się na autodysocjację ciekłego amoniaku w dziale poświęconym Reakcjom w roztworach wodnych jest imo naciągane.
pomarancza5555 pisze:Trzeba było równiez wybrać zasady Lewisa, oni wybrali: OH-,NH3 no i ok rozumiem a czy może byc np HNO3? (bo na azocie są wolne pary elektronowe)
Gdzie są wolne pary na azocie w HNO3?
pomarancza5555 pisze:- podaj ktore jony znajdują się w roztworze poreakcyjnym w probowce I: H+, NO3- a według nich Na+ i H+
Podali, że sodowe i azotanowe (V)
pomarancza5555 pisze:-jakie jony biorą udział w reakcji zachodzącej w probowce III: NH4+ i CL- a według nich NH4+ i OH
NH4+ + Cl- + Na+ + OH- NH3 + Na+ + Cl- +H2O

NH4+ + OH- NH3 + H2O
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

pesel pisze:
pomarancza5555 pisze:Według nich HNO3 jest substancja amfiprotyczną czy to błąd? przecież jest tylko kwasem.
Tyle, że HNO3 nie jest jonem więc nawet jak informacja o jonie nitroniowym wygląda ok (HNO3 (H2NO3)+ NO2+ + H2O) to trochę zamotane.
pomarancza5555 pisze:Co do amoniaku to pewne zrodla podają ze tak a pewne ze nie. Tutaj wsip też uznał NH3 jako amfiprotyczna, a jak na maturze do tego podejsc?
Powoływanie się na autodysocjację ciekłego amoniaku w dziale poświęconym Reakcjom w roztworach wodnych jest imo naciągane.
pomarancza5555 pisze:Trzeba było równiez wybrać zasady Lewisa, oni wybrali: OH-,NH3 no i ok rozumiem a czy może byc np HNO3? (bo na azocie są wolne pary elektronowe)
Gdzie są wolne pary na azocie w HNO3?
pomarancza5555 pisze:- podaj ktore jony znajdują się w roztworze poreakcyjnym w probowce I: H+, NO3- a według nich Na+ i H+
Podali, że sodowe i azotanowe (V)
pomarancza5555 pisze:-jakie jony biorą udział w reakcji zachodzącej w probowce III: NH4+ i CL- a według nich NH4+ i OH
NH4+ + Cl- + Na+ + OH- NH3 + Na+ + Cl- +H2O

NH4+ + OH- NH3 + H2O



Tak reakcje ostatnie, nie doczytałam, że z NaOH

Co do tego HNO3 znaczy co ja gadam nie na atomie azotu ale na atomie tlenu będą czy to wtedy tez zalicza się do zasad Lewisa?

I co z tym HNO3 na maturze gdyby np był wsród substancji do wyboru to on jest amfiprotyczny?
i co z tym amoniakiem? oczywiście chodzi mi o mature, czy gdyby był to do czego zaliczyć?
kasiamosia
Posty: 26
Rejestracja: 12 kwie 2016, o 13:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kasiamosia »

Jaką objętość 6-molowego roztworu NaOH należy dodać do 280 cm ( szcześciennych) 1-molowego roztworu , aby otrzymać roztwór ok. 2-molowy ?
W odpowidziach jest 0,07 dm3
a mi wychodzi tak

6 1 280 cm3
/
2
/
1 4 x

no i mi się wydaje ze ta 4 to jest x dm3 a 1 to 280cm3.No bo patrzę jakby po skosie. A wygląda na to ze jest to zrobione odwrotnie. Nie wiem jak wpaść na to kiedy to się tyczu którego roztworu
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Tak ma być

6 1 x (tyle mam 6-molowego)
/
2
/
1 4 280 cm3 (tyle mam 1-molowego)

x=280*1/4=70
kasiamosia
Posty: 26
Rejestracja: 12 kwie 2016, o 13:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kasiamosia »

dzięki pesel!
Sansewieria
Posty: 22
Rejestracja: 30 sie 2015, o 16:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Sansewieria »

Hej. Chciałabym się upewnić czy podczas kwasowej hydrolizy estrów powstaje kwas karboksylowy i alkohol? Bo w kluczu do próbnej matury z Operona jest, że w wyniku hydrolizy kwasowej benzoesanu etylu jednym z produktów jest chloroetan o.O Już ja nie wiem jak to jest
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Z którego roku ten Operon? No i jak możesz to podaj numer zadania.
dahlia
Posty: 8
Rejestracja: 23 mar 2016, o 13:03

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dahlia »

W niektórych zadaniach kiedy trzeba policzyć jak zmieni się szybkość reakcji jeśli np zmiejszy się ciśnienie oblicza się ze stosunku v1:v2 a w niektórych v2:v1. Od czego to zależy kiedy w poleceniu nie jest to jasno sprecyzowane ?
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Sansewieria pisze:Hej. Chciałabym się upewnić czy podczas kwasowej hydrolizy estrów powstaje kwas karboksylowy i alkohol? Bo w kluczu do próbnej matury z Operona jest, że w wyniku hydrolizy kwasowej benzoesanu etylu jednym z produktów jest chloroetan o.O Już ja nie wiem jak to jest
kwas i alkohol, chyba że ten alkohol miał reagować dalej z HCl, to wtedy byłby chloroetan
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości