Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Sansewieria
Posty: 22
Rejestracja: 30 sie 2015, o 16:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Sansewieria »

Zad. 20 Operon z 2009
Rodzaj produktów otrzymywanych podczas hydrolizy benzoesanu etylu zależy od warunków przeprowadzania reakcji. Podaj nazwy produktów hydrolizy benzoesanu etylu zachodzącej w środowisku:
a) kwasu solnego
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

Zrobiłam układ równań

x+y=9,2
0,224x + 0,27y= 2,24

i nie wychodzi. prosze o pomoc
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Sansewieria pisze:Zad. 20 Operon z 2009
Rodzaj produktów otrzymywanych podczas hydrolizy benzoesanu etylu zależy od warunków przeprowadzania reakcji. Podaj nazwy produktów hydrolizy benzoesanu etylu zachodzącej w środowisku:
a) kwasu solnego
Kwas benzoesowy i etanol, chyba że czekasz na inną odpowiedź. W środowisku zasadowym będzie to sól kwasu benzoesowego i etanol. Innych możliwości nie ma.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

pomarancza5555 pisze:i nie wychodzi. prosze o pomoc
Moim zdaniem tego zadania nie da się wyliczyć, ponieważ z jednego mola zarówno węglanu magnezu jak i węglanu wapnia powstaje 1 mol CO2 a objętość CO2 jest tu jedyną daną na której można się oprzeć. To, że wiemy, że razem tych węglanów jest 9,2g nic nie zmienia. Nie rozumiem natomiast Twojego drugiego równania. Z pierwszego równania wynika , że za x i y przyjęłaś masy tych węglanów. Jaką wielkośc fizyczną reprezentują liczby 0,224 i 0,27? Razem ma to dawać objętość. Co pomnożone przez masę daje objętość? Bo ja nie znam takiej wielkości.
Awatar użytkownika
flavien
Posty: 75
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 14:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: flavien »

pomarancza5555 pisze:i nie wychodzi. prosze o pomoc
Ja bym zrobił to zadanie tak:
na podstawie reakcji widzimy, że 1 mol soli to 1 mol CO2.
A zatem:
x - masa węglanu magnezu
9,2 - x to masa węglanu wapnia


układ równań:
1 mol soli - 1 mol CO2
a zatem
x / 84 [masa molowa węglanu magnezu]= y / 22,4 [objętość 1 mola gazu]
9,2 - x / 100 [masa molowa węglanu wapnia] = 2,24 - y / 22,4

wyjdzie 1:1
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

maria304 pisze: Moim zdaniem tego zadania nie da się wyliczyć, ponieważ z jednego mola zarówno węglanu magnezu jak i węglanu wapnia powstaje 1 mol CO2 a objętość CO2 jest tu jedyną daną na której można się oprzeć .To, że wiemy, że razem tych węglanów jest 9,2g nic nie zmienia
Można, dlatego, że masy molowe obu węglanów są różne. Po prostu tylko w jeden sposób można zrobić 9.2g tej mieszniny tak aby było tam łącznie 0.1 mola węglanów.

m1+m2=n1*M1+n2*M2=9.2

n1+n2=0.1
maria304 pisze:Co pomnożone przez masę daje objętość? Bo ja nie znam takiej wielkości.
Tą wielkością jest objętość właściwa. Tak właśnie próbowała rozwiązać autorka postu.
pomarancza5555 pisze:Zrobiłam układ równań:
x+y=9,2
0,224x + 0,27y= 2,24

i nie wychodzi. prosze o pomoc
Jakbyś robiła dokładnie to by wyszło tyle, że ten sposób jest naokoło.

x+y=9.2
(22.4/100)*x+(22.4/84)*y=2.24 (tu ostro zaokrąglałaś i dlatgo nie poszło)

x=5g

y=4.2g

n1/n2=(5/100):(4.2/84)=1:1
Sansewieria
Posty: 22
Rejestracja: 30 sie 2015, o 16:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Sansewieria »

Kwas benzoesowy i etanol, chyba że czekasz na inną odpowiedź. W środowisku zasadowym będzie to sól kwasu benzoesowego i etanol. Innych możliwości nie ma.[/quote]
Właśnie chodzi o to, że w odpowiedziach jest:
Za podanie nazw otrzymanych produktów – po 1 pkt
a) w środowisku kwaśnym – kwas benzoesowy i chloroetan
I stąd moje wątpliwości. Ale wierzę Tobie, a nie kluczowi
chemia_2016
Posty: 4
Rejestracja: 9 maja 2016, o 08:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: chemia_2016 »

Cześć!
Nie rozumiem 17 zadania
Skąd wzieło się 0,8 mola etanolu ?
Załączniki
odpowiedzi-chemia-z-tutorem-ogolnopolska-probna-matura-dla-klas-maturalnych-22-marca-2016.pdf
(1.74 MiB) Pobrany 19 razy
chemia_2016
Posty: 4
Rejestracja: 9 maja 2016, o 08:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: chemia_2016 »

Ja zrozumiałam zadanie tak, że w momencie badania było 0,6 etanolu i 0,4 kwasu i nie rozumiem dlaczego nie odnoszę się do tych wartości ? Tylko dlategoze nie mam pewnosci czy badanie bylo prowadzone od samego poczatku ? tylko w momencie kiedy reakcje juz trwała a mnie pytają o sam początek
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Czas to był to czas gdy wykonanao pierwszy pomiar już w trakcie estryfikacji. Skoro stwierdzili, że jest 0.6 mola alkoholu i 0.2 mola estru, a ten ester powstał z 0.2 mola etanolu to na samiuśkim początku było 0.8 mola etanolu. No i dlatego też kwasu na samiuśkim początku 0.6, a w trakcie pomiaru w czasie to 0.4.
chemia_2016
Posty: 4
Rejestracja: 9 maja 2016, o 08:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: chemia_2016 »

hmmm. bo tego 0,2 mola estru nie dzielę na 0,1 z kwasu i o,1 z alkoholu bo zawsze jest tak ze w estrze z kwasu jednoprotonowego rowna ilosc pochodzi z kwasu i z alkoholu
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

pesel pisze:maria304 napisał(a):
Moim zdaniem tego zadania nie da się wyliczyć, ponieważ z jednego mola zarówno węglanu magnezu jak i węglanu wapnia powstaje 1 mol CO2 a objętość CO2 jest tu jedyną daną na której można się oprzeć .To, że wiemy, że razem tych węglanów jest 9,2g nic nie zmienia
Można, dlatego, że masy molowe obu węglanów są różne. Po prostu tylko w jeden sposób można zrobić 9.2g tej mieszniny tak aby było tam łącznie 0.1 mola węglanów.

m1+m2=n1*M1+n2*M2=9.2

n1+n2=0.1
maria304 napisał(a):
Co pomnożone przez masę daje objętość? Bo ja nie znam takiej wielkości.
Tą wielkością jest objętość właściwa. Tak właśnie próbowała rozwiązać autorka postu.
pesel, dzięki, przy okazji i ja się czegoś nowego nauczyłam.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

chemia_2016 pisze:hmmm. bo tego 0,2 mola estru nie dzielę na 0,1 z kwasu i o,1 z alkoholu bo zawsze jest tak ze w estrze z kwasu jednoprotonowego rowna ilosc pochodzi z kwasu i z alkoholu
Nie, nie dzielimy. 1 mol estru powstaje z 1 mola alkoholu i 1 mola kwasu. Taki cud.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości