Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
chemia_2016
Posty: 4
Rejestracja: 9 maja 2016, o 08:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: chemia_2016 »

Dziękuję Ci bardzo ! Zostawiam tą chemię bo juz nie trybię a gdzie tam piątek.
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

flavien pisze:wyjdzie 1:1


Tak wychodzi super dziękuję!

A jakie sa zasady w takich równaniach, bo w tym drugim rownaniu mamy sumowane liczby mozli i to się równa dm3 tak można? nie bardzo łapie jak układać z molami masami dm3.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

To 22400 to objętość molowa, jej wymiar to cm3/mol.
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

Już wyszło mi moim układem równań, coś zle liczyłam ale bardzo dziekuję :)

Czy może ktoś pokusi się zeby to rozwiązac?
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

maria304 pisze:Moim zdaniem tego zadania nie da się wyliczyć, ponieważ z jednego mola zarówno węglanu magnezu jak i węglanu wapnia powstaje 1 mol CO2 a objętość CO2 jest tu jedyną daną na której można się oprzeć. To, że wiemy, że razem tych węglanów jest 9,2g nic nie zmienia. Nie rozumiem natomiast Twojego drugiego równania. Z pierwszego równania wynika , że za x i y przyjęłaś masy tych węglanów. Jaką wielkośc fizyczną reprezentują liczby 0,224 i 0,27? Razem ma to dawać objętość. Co pomnożone przez masę daje objętość? Bo ja nie znam takiej wielkości.
Już tłumaczę. Zrobiłam tak że x masa weglanu magnezu + y masa weglanu wapnia = 9,2
drugie równanie jest z proporcji skoro mamy 84g/mol weglanu magnezu to daje nam 22,4dm3 dwutlenku wegla no to x weglanu magnezu da nam ile CO2 i to co wyjdzie to będzie 0,27x i druga rekacja na 100g/mol weglanu wapnia przypada nam 22,4dm3 CO2 no to na y weglanu wapnia ile nam da to wyjdzie 0,224y i to =2,24 Co2 z zadania. I jak to wyliczymy wyjdzie nam masa weglanu magnezu i wapnia i potem przeliczając na mole wyjdzie stosunek 1:1
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

pomarancza5555 pisze:.mole wyjdzie stosunek 1:1
Z zaokrągleniem 0.27 wychodzi 1.00:0.87. Nie można tak ostro zaokrąglać. Oblicz to samo z 0.267 (zamiast 0.27).
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

pomarancza5555 pisze: Czy może ktoś pokusi się zeby to rozwiązac?
Jak 22.4 dm3 SO2 zostanie związane to przyrost masy wynosi (64-44)=20g (MSO2-MCO2). Skoro zostało pochłonięte 18 dm3 to łatwo policzyć.
makabasia
Posty: 26
Rejestracja: 27 kwie 2016, o 19:21

Re: Problematyczne zadania

Post autor: makabasia »

Zad.22 z matury majowej 2015 ze starej podstawy:

Napisz stosując wzór ogólny silanów, równanie reakcji ich całkowitego spalania.

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób obliczyć jakie współczynniki umieścić przed wodą i tlenem w tym równaniu: ?

Si n H2 n+2 + O2n SiO2 + H2O
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

makabasia pisze:Si n H2 n+2 + O2n SiO2 + H2O
Zamień Si na C i masz jak spalanie alkanu.

Na n atomów Si potrzeba 2n atomów tlenu. Na 2n+2 atomów wodoru potrzeba 0.5*(2n+2) atomów tlenu. Łącznie potrzeba 2n+0.5*(2n+2)=(3n+1) atomów tlenu czyli (3n+1)/2 cząsteczek tlenu.

SinH2n+2 + ((3n+1)/2) O2n SiO2 + (n+1) H2O

można pomnożyć stronami przez 2, wtedy:

2SinH2n+2 + (3n+1) O22n SiO2 + (2n+2) H2O
Sansewieria
Posty: 22
Rejestracja: 30 sie 2015, o 16:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Sansewieria »

Mam problem z zadaniem:
W roztworze siarczanu(VI) miedzi(II) zanurzono gwóźdź ˝żelazny o masie 5 g. Po pewnym
czasie gwóźdź wyjęto, opłukano i osuszono. Jego masa wynosiła 4,44 g.
Oblicz, ile gramów miedzi wydzieliło się na gwoździu.
W odpowiedzi jest 0,64g. Dlaczego w ogóle ten gwóźdź jest lżejszy, skoro masa molowa miedzi jest większa od żelaza
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

Sansewieria pisze:Mam problem z zadaniem:
W roztworze siarczanu(VI) miedzi(II) zanurzono gwóźdź ˝żelazny o masie 5 g. Po pewnym
czasie gwóźdź wyjęto, opłukano i osuszono. Jego masa wynosiła 4,44 g.
Oblicz, ile gramów miedzi wydzieliło się na gwoździu.
W odpowiedzi jest 0,64g. Dlaczego w ogóle ten gwóźdź jest lżejszy, skoro masa molowa miedzi jest większa od żelaza
Ponieważ gwózdz wyjęto opłukano i osuszono i jego masa wynosila 4,44 bez wydzielonego zelaza czyli to 0,56 to jest zelazo które powstało czyli normalnie jego wzrost.

na 56g zelaza przypada 64g miedzi
a na 0,56g zelaza przypada x
x=0,64 tak ja to rozumiem
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

Mam drobne pytania do takich wydaje mi się KRUCZKÓW maturalnych, proszę o pomoc bo nie wiem jak to wytłumaczyc

Mamu obliczyc entalpie tworzenia kwasu a mamy podana entalpie spalania według odpowiedzi nie zmieniamy znaku i postepujemy tak jakby standardowo. dlaczego mając podana entalpie spalania a nie tworzenia?

W odpowiedzi II, ale dlaczego? w dipeptydzie II też jest naturalne białko bo grupa aminowa przyłączona do węgla alfa ?

Tutaj chodzi mi o zdanie 2. W odpowiedzi powinno byc fałsz. No ALE: kwas siarkowodorowy ma ph&lt7 wiec stezenie H+ musi być mniejsze od 10-7.

Dlaczego nadmiar nie spowoduje podstawienienia NaOH do grupy OH? chodzi o to ze to alkohol zwykły? gdyby było nadmiar Na to dopiero wtedy by się podstawiło?

Prosze o pomoc
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

pomarancza5555 pisze:Ponieważ gwózdz wyjęto opłukano i osuszono i jego masa wynosila 4,44 bez wydzielonego zelaza czyli to 0,56 to jest zelazo które powstało czyli normalnie jego wzrost.
Niestety, nic z tego nie zrozumiałem . Może coś się urwało temu gwoździu. Swoją drogą żelazne gwoździe to rzadkość.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości