Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

pomarancza5555 pisze:Mamu obliczyc entalpie tworzenia kwasu a mamy podana entalpie spalania według odpowiedzi nie zmieniamy znaku i postepujemy tak jakby standardowo. dlaczego mając podana entalpie spalania a nie tworzenia?
Imo w żaden sposób nie utrudnia to rozwiązania.
W odpowiedzi II, ale dlaczego? w dipeptydzie II też jest naturalne białko bo grupa aminowa przyłączona do węgla alfa ?
To nie białko jest w dipeptydzie tylko dipeptyd w białku. Do tego zadania z zeszłorocznej matury, wydawało mi się, że wystarczy aby aminokwas był alfa bez względu na to jak utworzy wiązanie peptydowe aby białko mogło być naturalne. Widocznie wiązanie peptydowe też musi być utworzone z grup podpiętych do węgla alfa. Tu powinien się jakiś fachman od biochemii wypowiedzieć.
Tutaj chodzi mi o zdanie 2. W odpowiedzi powinno byc fałsz. No ALE: kwas siarkowodorowy ma ph<7 wiec stezenie H+ musi być mniejsze od 10-7.
Jak pH<7 to [H+]10-7.
Dlaczego nadmiar nie spowoduje podstawienienia NaOH do grupy OH? chodzi o to ze to alkohol zwykły? gdyby było nadmiar Na to dopiero wtedy by się podstawiło?
Co innego reakcja z NaOH, a co innego z metalicznym sodem.
Sansewieria
Posty: 22
Rejestracja: 30 sie 2015, o 16:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Sansewieria »

pesel pisze:
pomarancza5555 pisze:Ponieważ gwózdz wyjęto opłukano i osuszono i jego masa wynosila 4,44 bez wydzielonego zelaza czyli to 0,56 to jest zelazo które powstało czyli normalnie jego wzrost.
Niestety, nic z tego nie zrozumiałem . Może coś się urwało temu gwoździu. Swoją drogą żelazne gwoździe to rzadkość.
Ja również nadal nie rozumiem O co chodzi w tym zadaniu?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Po prostu, ktoś widział to tak, że część żelaza roztworzyła się ale miedź metaliczna nie osadziła się na gwoździu tylko wzięła i spadła. W takiej konwencji nawet wynik się zgadza. 0.56g Fe do r-ru, 0.64g Cu na dno.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

pomarancza5555 pisze:Mamy obliczyc entalpie tworzenia kwasu a mamy podana entalpie spalania według odpowiedzi nie zmieniamy znaku i postepujemy tak jakby standardowo. dlaczego mając podana entalpie spalania a nie tworzenia?
Najlepiej po prostu wyliczyć to ze wzoru

delta Hx0 = suma n delta H0tworzenia produktów - suma n delta H0tworzenia substratów Swoją niewiadomą masz wtedy w środku równania i żadnych znaków nie zmieniasz tylko podstawiasz do równania, wyliczasz i masz. Nie zapomnij przemnożyć przez współczynniki.
Sansewieria
Posty: 22
Rejestracja: 30 sie 2015, o 16:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Sansewieria »

pesel pisze:Po prostu, ktoś widział to tak, że część żelaza roztworzyła się ale miedź metaliczna nie osadziła się na gwoździu tylko wzięła i spadła. W takiej konwencji nawet wynik się zgadza. 0.56g Fe do r-ru, 0.64g Cu na dno.
A jest to możliwe czy to tylko takie koślawe zadanie?
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

W kluczu do Arkuszy Sprawdzających WSiP (arkusz V, zadanie 5) była reakcja ołowiu z rozcieńczonym kwasem azotowym (V), w której jednym z produktów był NO. Skąd przeciętny uczeń ma to wiedzieć? Normalny uczeń wie, że tak reagują z kwasami utleniającymi metale za wodorem, ale ołów? Które jeszcze metale i z którymi kwasami tak mają? Wiem, że żelazo z kwasem azotowym na gorąco ma jakieś jazdy, ale nie wiadomo dokładnie jaki pisać drugi produkt, bo to zależy od stężenia. A jak przyjdzie co do czego to jaki najlepiej napisać? Proszę o jakiś komentarz.
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi z tym żelazem. nie umiem tłumaczyć
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

Zadanie z arkusza Medyk 2015 oraz odpowiedz

Próbuje rozkminić po swojemu jak juz mi się wydaje ze rozumiem po mojemu nie wychodzi. czy mogłby ktoś tak łopatologicznie wytłumaczyc? zapisu w odpowiedziach tez nie rozumiem.

bo np zapis 434(masa estru) + 18x(ile czasteczek wody bo dzieki temu wyjdzie ile grup OH?) = 182 + 60

i nie wychodzi
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

MCH3COOH = 60 g/mol
x - ilość grup hydroksylowych
60x - masa kwasu octowego, który się przyklei do alkoholu
18x - masa wody, która się od tego towarzystwa odklei"

Układamy równanie zgodnie z logiką matematyczną tego co się tam dzieje: kwas octowy się do alkoholu przykleja a woda się odkleja co razem daje ester, a więc:

182 + 60x - 18x = 434
x = 6

czyli wiemy już, że grup hydroksylowych jest 6. Atomów węgla prawdopodobnie też jest 6, ale trzeba to sprawdzić. Rysuję sobie wzór strukturalny takiego alkoholu i liczę jego masę molową. Jest 182 - hurra. Napisz jak się taki alkohol nazywa zwyczajowo. Podobno używają go do słodzenia gum do żucia.

P.S. Nie czytałam rozwiązania, żeby sobie nie psuć przyjemności rozwiązywania zadania, nie wgłębiałam się też w to czego w nim nie rozumiesz, więc jakbyś czegoś nie rozumiała, to pisz.
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

Dziękuję bardzo mam jeszcze pytanie odnosnie tego zadania

ja liczyłam to z rownania na stałą i w stałej na dole jest stezenie niezdysocjowane kwasu i ok wyszło 0,0125 ale wyszło stezenie niezdysocjowane według odpowiedzi to jest stezenie kwasu ale czy nie trzeba do tego dodac tego co zdysocjowalo czyli stezenia H+ ? bo przeciez to słaby kwas
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Można dodać, ale nie trzeba właśnie dlatego, że jest to słaby kwas. Życzyli sobie wynik do czwartego miejsca po przecinku, a jakbyś dodała te H plusy to zmiana zaczynałaby się od piątego miejsca - wyszłoby 0,012525 mol/dm3 Pewnym nadużyciem było tylko uzasadnianie zastosowania uproszczonego wzoru wyliczeniem ilorazu c/K nie mając jeszcze c. To raczej powinno być na końcu jako pokazanie, że uproszczenie było uprawnione. Oczywiście iloraz c/K nie powinien wtedy być bardzo bliski 400, bo wtedy wartość c byłaby przekłamana i trzeba liczyć od początku bez uproszczenia. Ale tu jest ok.
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

Czyli kiedy dodawac a kiedy nie dodawac tych h+ zdysocjowanych?
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Nie tyle chodzi tu o dodawanie tych H+ ile o uwzględnienie ich w pierwotnym równaniu, chociaż akurat w tym zadaniu wynik wychodzi identyczny. Jeśli c, które wyliczyłaś na równaniu uproszczonym daje po podzieleniu przez K wynik dużo większy od 400 to znaczy, że mogłaś zastosować równanie uproszczone. Tutaj wychodzi 250000. Czyli jest ok. Ale jeśliby było tylko trochę większe niż 400 np. 550 lub nawet 1000 to znaczy, że c jest obarczone dużym błędem i trzeba nie tyle dodać te H plusy ile wrócić do pierwotnego równania i liczyć z niego. (K = [H+]2/c - [H+])
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości