Kilka dopowiedzeń

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
sandalyy
Posty: 2
Rejestracja: 9 maja 2016, o 20:14

Kilka dopowiedzeń

Post autor: sandalyy »

Witam. Mam parę pytań które nasunęły podczas zrobienia tysiąca zadań a na które nie znalazłem jasne odp. Liczę że ktoś mi tu pomoże

1. Kiedy pominąć wode w równaniu na stałą równowagi? w ogóle tego nie rozumie, widzę że jak wode powstaje w reakcji np. estryfikacji to na pewno ma tam być, ale czasami jak jest w substratach to jest pominięta w równaniu, a czasami nie jest.

2. Czy podczas nitryfikacji i sulfonowania węgiel do którego przyłączam te reszty kwasów są utleniane, a kwas został zredukowany? azotowy V do azotowy III i siarkowy VI do siarkowego IV ? a węgiel z -I na I ?

3. Równanie z ogniwami.
a. Dlaczego raz równania są pisane z Pt I x, x1 II y, y1 I Pt a raz po prostu x I x1 II y I y1.(x,x1/y,y1 - cząsteczka i jej jon) kiedy wersja z przecinkami a kiedy nie ?
b. dlaczego raz kolejność jonów w równaniu jest powiedzmy: Zn I Zn2+ II Cu2+ I Cu czyli że w równaniu konkretni chodzi o katode że najpierw jon utleniony a potem forma zredukowana, a raz spotkałem się w karcie odpowiedzi z takim równaniem Sn2+ , Sn 4+ I Fe2+ , Fe3+ (czyli tu w katodzie najpierw zredukowane bardziej żelazo czyli Fe2+ a potem utlenione czyli Fe3+ )
c. także do kiedy wpisać do schematu ogniwa rozpuszczalnik? spotkałem się z zapisaem Metal I kwas siarkowy VI I Inny metal, ale raz ten kwas jest pominięty. 

4. Czy jon amonowy w wodzie do reakcja dysocjacji czy hydrolizy kationowej?

5. NaOH nie reaguje z alkoholem ale z fenolem tak?

6. I jeszcze spotkałem się w Witowskim z czymś takim że sól miała rozpuszczalność 45g/100 g Wody. Do 100 gramów wody dodano 50 g soli - czy to jest roztwór nasycony? w odpowiedziach było że tak i nie wiem czy traktować to jako błąd czy po prostu nie liczył tych 5 gramów nierozpuszczonych więc nie będących w roztworze. Więc był nasycony.
Manwe
Posty: 128
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 21:39

Re: Kilka dopowiedzeń

Post autor: Manwe »

1. Wode pomijasz w reakcjach w r-r wodnych cyzli na przykład jak masz rozpisane jony albo dysocjację, bo woda w wodzie ma równe stężenie, estryfikacja wcale nie musi byc w środowisku wodnym więc zapisujesz tam wode normalnie
2.Nitrowanie to redoks, oazot jest na +III a węgiel na +I
3. a-przecinki jak sa te same fazy np. jony w roztworze w ogniwie redoks, a kreksi jak rózne fazy cyzli np płytka cynku zanurozna w roztworze soli cynku.
b-zapisujesz po kolei jak jest równanie, ale czasami pisza inaczej, to nie ma wielkiego znaczenia, zasada generlanei ejst z epo kolei i od utlenienia do redukcji
c-nie rozumiem, ropzuszczalnik? jak piszesz w formie cząsteczkowej jak amsz sól metalu to zpaisujesz restze kwasową, ale nie rozumiem wątpliwości,
4.hydroliza
5.Fenol jest słabym ale jednak kwasem, alkohol ma jakies właściwości kwasowe ale bardzo marne, za słabe żeby reagować z zasadami.
6.Jak ci to przeszkadza to napisz że roztwór jest przesyconyd te 5 g po prostu sie wytrąci, nie musi być na granicy ropzuszczalności masa żeby byl nasycony, wszytsko co powyżej nasycony, poniżej nienasycony.
Pozdraiwam i życzę powodzenia
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości