Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Ropalium
Posty: 41
Rejestracja: 20 lis 2015, o 22:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Ropalium »

Mam kilka wątpliwości co do reackji syntezy polipeptydów. Na przykładzie tego zadania:
Okreś liczbę wszystkich możliwych organicznych niecyklicznych produktów kondencacji jednej cząsteczki alaniny z jednącząsteczkąkwasu asparaginowego.

Możliwości są 3. I chodzi mi o tą trzecią możliwość, gdzie alanina łączy się z grupą COOH tego kwasu w pozycji czwartej.

1. CZy ten związek to również dipeptyd?
2 Jeśli trzeba by było napisać równanie reakcji syntezy dipeptydu z tych aminokwasów to czy można utworzyć właśnie tą trzecią możliwość ?
3. Czy w reakcji syntezy polipeptydów można utworzyć związek złożony z 2 cząsteczek alaniny i jednej cząsteczki kwasu asparaginowego? (i czy taką reackję można pisać na maturze)

Bardzo proszę o odpowiedź
kasiamosia
Posty: 26
Rejestracja: 12 kwie 2016, o 13:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kasiamosia »

Napiszę w tym wątku bo dla mnie wszystkie zadania z tego działu są problematyczne
Chodzi mianowicie o polimeryzację. Ma ktoś jakieś notatki, strony gdzie to jest ładnie zobrazowane.? W zasadzie na każdej maturze jest podany związek i trzeba przeprowadzić polimeryzacje. Takich jakichś najprostszych alkenów to umiem, ale coś bardziej skomplikowanego niż eten mnie przerasta.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Ja mam, ale nie wiem w jaki sposób miałabym Ci dostarczyć, bo rozumiem, że potrzebujesz mieć to dzisiaj. Może przez facebooka?
kasiamosia
Posty: 26
Rejestracja: 12 kwie 2016, o 13:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kasiamosia »

maria304, dziękuję! napisałam na pw
ToniaŻywago
Posty: 28
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 17:02

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ToniaŻywago »

Proszę o sprawdzenie zadania, nie wiem gdzie zrobiłam błąd a Pazdro uważa, że się mylę

1. Jaką objętość amoniaku należy odmierzyć, aby próbka zawierała tyle samo atomów, ile zawiera ich 6 dm*3 tlenku węgla



Moje rozwiązanie:
M co= 28 g/mol
M nh3= 17 g/mol


V1/m1= V2/m2

V1/17= 6/28

28V1= 102/ :28
V1= 3,64dm*3

sprawdziłam jeszcze innym sposobem, biorąc pod uwagę stężenie molowe ( nie wiem czy można tak liczyć )


Cm= m/ M x V= 28/28x6= 0,167 mol/dm3 steżenie molowe CO
Cm= 17/ 17 x 3,64 = 0,274 mol/dm3 stężenie molowe NH3

n=Cm x V, czyli

0,167 x 6 = 0,274 x V
1,002=0,274V
V=3,65 niby drobna różnica wychodzi, coś pomieszałam, ale nie wiem co
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

nie bardzo rozumiem tych Twoich sposobów.
Mój sposób jest taki:

w 1 cząsteczce NH3 są 4 atomy, więc w jednym molu NH3 są 4 mole atomów czyli 4*NA atomów (NA - liczba Avogadro)
analogicznie myślimy o CO
zatem

22,4dm3 CO - 2 NA atomów
6 dm3 - x
x = 0,536 NA atomów

0,536 NA atomów - x dm3 NH3
4 NA atomów - 22,4 dm3 NH3
x = 3 dm3
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Można też tak, żeby się nie czepiali tego 22.4 i wyliczania liczby moli bo niby nic o warunkach nie napisali:

VNH3/VCO=nNH3/nCO

VNH3=VCO*(nNH3/nCO)=VCO*((1/4)*liczba atomów w amoniaku))/((1/2)*liczba atomów w CO)

ponieważ z warunków zadania mamy, że (liczba atomów w amoniaku)=(liczba atomów w CO), to

VNH3=(1/2)*VCO
ToniaŻywago
Posty: 28
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 17:02

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ToniaŻywago »

maria304, pesel dziękuję za pomoc, już rozumiem gdzie namieszałam.
arnagorn
Posty: 33
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: arnagorn »

Witam. Zadanie z 2016 roku z Nowej Ery z matury próbnej. Mimo zagajenia nie mam pojęcia jak mam to obliczyć. Mówią o autodysocjacji wody - wiem, że dysocjuje 1 cząsteczka na milion, ale skąd mam wiedzieć jakie jest stężenie wody w badanym roztworze.

Ktoż pomoże?
Załączniki
Jeden.jpg
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

mam nadzieje,ze jeszcze ktoś przed jutrem mi odpowie nie rozumiem tego zdania jakby nieywkonalne.


i jeszcze kiedy na maturze zaokraglac masy molowe a kiedy nie? w jednej maturze np masa KNO3 byla policzona normalnie z zaokragleniem a w maturze zeszlorocznej starej np wzieli mase magnezu 24,31 . dlaczego?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Ala-Ala-Gly chyba tak ma
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

pesel pisze:Można też tak, żeby się nie czepiali tego 22.4 i wyliczania liczby moli bo niby nic o warunkach nie napisali:

VNH3/VCO=nNH3/nCO

VNH3=VCO*(nNH3/nCO)=VCO*((1/4)*liczba atomów w amoniaku))/((1/2)*liczba atomów w CO)

ponieważ z warunków zadania mamy, że (liczba atomów w amoniaku)=(liczba atomów w CO), to

VNH3=(1/2)*VCO
Można też tak. W moim rozwiązaniu, wobec braku podanych warunków, należałoby zamiast 22,4 dm3 wstawić Vmol - objętość molową nie wyrażoną żadną liczbą (i tak się skróci)
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

pesel pisze:Ala-Ala-Gly chyba tak ma
Nawet na pewno
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości