Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
pomarancza5555
Posty: 37
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 10:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza5555 »

Och matko ja zle doczyłam. cos mi sie nie zgadzalo


a na maturze jezeli bedzie hybrydyzacja sp3 i bedzie np amoniak to pisac kształt piramida trygonalna czy kształt tetraedryczny? co np z wyjatkami takimi jak czasteczki kątowe? czy na maturze sie to rozroznia?
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Dlaczego w kluczach do różnych arkuszy H3PO4 w rekcjach jonowych jako substrat pisany jest czasem jako zdysocjowany a czasem nie?
Ropalium
Posty: 41
Rejestracja: 20 lis 2015, o 22:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Ropalium »

Dla reakcji K2CR2O7 +H2SO4+KJ jakie byłyby obserwacje? Zmiana barwy roztworu z pomarańczowej na zieloną i pojawienie się brązowego osadu w roztworze
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Teoretycznie, w praktyce zielona barwa Cr3+ zostanie zamaskowana przez brunatny, nasycony
w wodzie roztwór jodu. Jest duże prawdopodobieństwo, że na maturze to będzie zaliczone.
Ropalium
Posty: 41
Rejestracja: 20 lis 2015, o 22:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Ropalium »

A w takim razie co z osadem. Czy jest on obecny czy jod występuje w postaci brunatnego roztworu?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Jak będzie stężony KI to powstanie osad. Jak bardzo rozcieńczony to brunatny roztwór.
arnagorn
Posty: 33
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: arnagorn »

arnagorn pisze:Witam. Zadanie z 2016 roku z Nowej Ery z matury próbnej. Mimo zagajenia nie mam pojęcia jak mam to obliczyć. Mówią o autodysocjacji wody - wiem, że dysocjuje 1 cząsteczka na milion, ale skąd mam wiedzieć jakie jest stężenie wody w badanym roztworze.

Ktoż pomoże?
Up

maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

1) pH = - log [H+] = - log 10 = -1
2) zgodnie ze wstępem pH = 7, bo nie może być 8 dla kwasu. Stężenie kationów wodoru powstałych w dysocjacji tak mało stężonego kwasu jest mniejsze niż stężenie kationów wodoru powstałych w wyniku autodysocjacji wody, dlatego trzeba przyjąć pH oparte na autodysocjacji wody
arnagorn
Posty: 33
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: arnagorn »

Ok, nr 2 rozumiem, Ale oni w 1 przykładzie odpowiedź dają 1

pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Sprawdź dokładnie, dali odpowiedź -1.
Po takiej informacji wstępnej: "Obliczając pH wodnego roztworu, wykorzystuje się wzór pH=–log[H+], gdzie 0<H<14. Jest to jednak uproszczenie, ponieważ dla roztworów mocnych kwasów i zasad o stężeniu wyższym od 1 mol·dm–3 wartość pH nie mieści się w skali", też bym nie widział jakiej odpowiedzi oczekują.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Jak się nie mieści w skali to można przypuszczać, że oczekują spoza skali, a poza tym można to było łatwo obliczyć.
filipfilip95
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2016, o 20:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: filipfilip95 »

Sporządzono 100 gramów wodnego roztworu pewnego dipeptydu. Stężenie roztworu
wynosiło 10% masowych. Następnie przeprowadzono częściową hydrolizę dipeptydu
znajdującego się w roztworze, w wyniku której jako jedyny produkt otrzymano glicynę
w ilości 0,1 mola.
Oblicz stężenie dipeptydu, wyrażone w procentach masowych, w roztworze otrzymanym
po częściowej hydrolizie, tzn. w momencie uzyskania 0,1 mola glicyny.

Jaki wynik?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

filipfilip95 pisze:Jaki wynik?
3.4%
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości