Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
doktorowa
Posty: 110
Rejestracja: 28 paź 2013, o 19:34

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: doktorowa »

A odp saczenie w metodzie rozdzielenia będzie zaliczona?

belpherka
Posty: 52
Rejestracja: 21 lip 2012, o 15:40

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: belpherka »

doktorowa pisze:A odp saczenie w metodzie rozdzielenia będzie zaliczona?

Na pewno będzie zaliczona
Bany123411
Posty: 14
Rejestracja: 16 mar 2016, o 17:34

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: Bany123411 »

Powinno byc zaliczone, osad pozostanie na sączku mam kilka pytan mianowicie, w zadaniu 8 gdzie trzeba bylo stosunek %, po policzeniu alfy co jak mniemam powinno konczyc zadanie policzylem ile w 0.1 mola jest cząsteczek 0.602 x 10^23 pozniej z Alfy policzylem liczbe moli zdysocjowanych i zamienilem rowniez na czasteczki i pozniej po porowaniu wyszlo mi 1.3 % sadzicie ze strace punkty za te dodatkowe obliczenia ? teoretycznie stosunek jest wyliczony.
Bany123411
Posty: 14
Rejestracja: 16 mar 2016, o 17:34

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: Bany123411 »

zadanie 16.3 napisanie cu2+ + s2- cus bedzie uznawane ?
zadanie 21.1 samoe napisanie ba2+ + so42- baso4 wystarczy ?
pesel

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: pesel »

Bany123411 pisze:Powinno byc zaliczone, osad pozostanie na sączku
A czy sączek pozostanie jak potraktujemy go kwasem siarkowym (VI)?
Awatar użytkownika
Ardorn
Posty: 161
Rejestracja: 2 mar 2016, o 14:34

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: Ardorn »

amarylis
Posty: 13
Rejestracja: 19 sie 2013, o 22:12

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: amarylis »

Cu 2+ + S 2- jest słuszne. Gaz jest gazem do momentu wprowadzenia do wody, potem już ma w czym zdysocjować. W jakim innym celu moczy się papierek lakmusowy przed wprowadzeniem do gazu?
Natomiast wypieranie wodoru przez miedź? Szereg elektrochemiczny przestał obowiązywać?
amarylis
Posty: 13
Rejestracja: 19 sie 2013, o 22:12

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: amarylis »

pesel, nie martw się o sączek. Nie takie on rzeczy musi znieść.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: maria304 »

amarylis pisze:Cu 2+ + S 2- jest słuszne. Gaz jest gazem do momentu wprowadzenia do wody, potem już ma w czym zdysocjować. W jakim innym celu moczy się papierek lakmusowy przed wprowadzeniem do gazu?
Natomiast wypieranie wodoru przez miedź? Szereg elektrochemiczny przestał obowiązywać?
To nie jest wypieranie wodoru przez miedź tylko reakcja strącania, szereg elektrochemiczny nie ma tu nic do rzeczy.
H2S jest słabym kwasem i w reakcjach jonowych piszemy go w formie niezdysocjowanej.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: maria304 »

Bany123411 pisze:zadanie 21.1 samoe napisanie ba2+ + so42- baso4 wystarczy ?
Niestety nie wystarczy. To było skrzyżowanie reakcji strącania osadu z reakcją zobojętniania - bardzo podstępne. Powinno być:
Ba2+ + 2OH- +2H+ + SO42- BaSO4 + 2H2O
anuleleczka
Posty: 15
Rejestracja: 9 lip 2015, o 12:03

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: anuleleczka »

Widzę ze jednak było sporo problematycznych zadań Myślicie ze progi spadną w tym roku? Mam na myśli kierunki takie jak farmacja, analityka medyczna czy biotechnologia ?

belpherka
Posty: 52
Rejestracja: 21 lip 2012, o 15:40

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: belpherka »

anuleleczka pisze:Hej mam parę pytań odnośnie matury :
1. Czy jeśli w zadaniu 4 zapomniałam napisać o tlenie który pozostał po reakcji, to będę miała przyznany chociaż jeden punkt ?

4. Czy w zadaniu 39.2 jeśli w pierwszym podpunkcie napisałam ze można wyczuc charakterystyczny zapach a w drugim ze wydziela sie bezbarwny gaz to będzie to uznane ?

Proszę o odpowiedzi ponieważ martwie sie a miałam takie plany które ta matura chyba mi właśnie zniszczyła

1. Myślę, że nie dostaniesz punktów za to zadanie, bo wg arkusza są za nie 2 punkty a w zadaniach rachunkowych ocenia się tak, że 1 pkt jest za całą (od początku do końca) metodę rozwiązania i 1 pkt za poprawny wynik z jednostką. Jeśli więc nie policzyłaś ile tlenu, to nie masz całej metody rozwiązania.

4. Tu sądzę, że dostaniesz punkt. Przynajmniej do tej pory takie odpowiedzi zawsze były uznawane. Nie musiałaś pisać, że zapach octu, bo w drugiej probówce są zupełnie inne objawy reakcji. Gdyby w obu wydzielał się charakterystyczny zapach, to należałoby napisać jaki to zapach albo co najmniej, że inny w obu probówkach.

A co do progów i samej matury, to myślę, że była dość trudna dla piszących. Progi mogą nieco spaść ze względu na chemię, bo w ubiegłym roku była raczej łatwa. Chyba, że biologia wypadnie tym razem bardzo dobrze.
doktorowa
Posty: 110
Rejestracja: 28 paź 2013, o 19:34

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: doktorowa »

Dziękuję za poprzednią odpowiedź i mam jeszcze jedno pytanie. W zadaniu z alfa, w którym wynik to 1.3%, jeżeli nie zrobilam tego zadania w przeliczeniu na cząsteczki, bo chyba o to w tym chodziło, tylko z molami i stężeniami, a wynik wyszedł mi identyczny jak powinien wyjść, to raczej zaliczą czy nie ma szans?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości