Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
belpherka
Posty: 52
Rejestracja: 21 lip 2012, o 15:40

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: belpherka »

Na pewno zaliczą, jeśli zrobiłaś dobrze. W tym zadaniu nie ma znaczenia czy stopień dysocjacji (bo choć go tak nie nazwali, to trzeba było policzyć właśnie stopień dysocjacji) policzyłaś jako stosunek molowy tego, co zdysocjowało do tego, co wprowadzono czy jako stosunek liczby cząsteczek, które zdysocjowały do tych wszystkich wprowadzonych. Można go policzyć i tak i tak. Najważniejsze żeby zrobić to dobrze. Naliczyłaś się niepotrzebnie, bo przeliczałaś na te cząsteczki ale to jest dobrze więc jeśli nie masz tam żadnego błędu, to na pewno zaliczą.
pesel

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: pesel »

doktorowa pisze:jeżeli nie zrobilam tego zadania w przeliczeniu na cząsteczki
belpherka pisze:Naliczyłaś się niepotrzebnie, bo przeliczałaś na te cząsteczki
NIe przeliczała na cząsteczki.
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: apsikkk »

pesel:) Mozna uznac (CH)n jako wzor empiryczny benzenu ?uznaja to?jak sadzisz?
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: maria304 »

Nie wierzysz mi? CH - pesel powie Ci to samo.
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: apsikkk »

szczerze powiedziawszy nie .Tzn wiem ,ze CH to wzor empiryczny ,ale kilku chemikow pow ,mi ze (CH)n rowniez takowy przedstawia
pesel

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: pesel »

Jak będą to punktować to nie wiem. IUPAC każe pisać CH. (CH)n to bardziej przypomina wzór ogólny jak przy alkanach CnH2n+2. W wolnej chwili przejrzę pozycje literaturowe, które poleca CKE. Jak w którejś znajdę, że podają z tym "n" to zawsze będzie się można na to powołać. Poza tym polecam przeanalizować zadanie nr 1 (str. 5-6) ze zbioru zadań CKE z 2015 (tego ze 182 zadaniami). W proponowanym rozwiązaniu płynnie przechodzą od wzoru empirycznego do wzoru elementarnego bez poinformowania, że to synonimy. Jednak w proponowanym rozwiązaniu jest ta jupakowska wersja wzoru empirycznego.
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: apsikkk »

Dzieki:) .Wlasnie mnie to zastanawia:)) Zawsze rzetelnie odpowiadasz dzieki:)
zumba93
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 15:25

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: zumba93 »

Istota wzoeu empirycznego jest podanie najmniejszego stosunku molowego atomow w danym zwiazku w tym przypadku jest to 11 CH jest bardzo ok ,ale (CH)n rowniez.Nie przedstawia bowiem zadnego konkretnego zwiazku
pesel

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: pesel »

zumba93 pisze:Istota wzoru empirycznego jest podanie najmniejszego stosunku molowego atomow w danym zwiazku
Wydaje mi się, że w danym związku jest jeden stosunek molowy. To, że można go wyrazić (naj)mniejszymi lub większymi liczbami to już inna sprawa. A jeszcze inną sprawą jest to jak ten stosunek należy wyrażać gdy proszą o wzór empiryczny.
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: apsikkk »

Wzór empiryczny (elementarny) związku podaje ilościowy stosunek atomów danego rodzaju w związku wyrażony najmniejszymi liczbami całkowitymi. Moim skromny zdaniem wzor (CH)n obrazuje to.Tak jest jeden sotsunek molowy:) Na szybko pisalam
pesel

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: pesel »

apsikkk pisze:Na szybko pisalam
To nie Ty pisałaś
apsikkk pisze:Wzór empiryczny (elementarny) związku podaje ilościowy stosunek atomów danego rodzaju w związku wyrażony najmniejszymi liczbami całkowitymi. Moim skromny zdaniem wzor (CH)n obrazuje to
To jakby wyglądałaby taka wersja gdyby C:H = 2:1?
Ostatnio zmieniony 15 maja 2016, o 10:05 przez pesel, łącznie zmieniany 2 razy.
zumba93
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 15:25

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: zumba93 »

pesel pisze:
zumba93 pisze:Istota wzoru empirycznego jest podanie najmniejszego stosunku molowego atomow w danym zwiazku
Wydaje mi się, że w danym związku jest jeden stosunek molowy. To, że można go wyrazić (naj)mniejszymi lub większymi liczbami to już inna sprawa. A jeszcze inną sprawą jest to jak ten stosunek należy wyrażać gdy proszą o wzór empiryczny.
Zgadzam sie .To ja popelnilam gafe wczesniej we wpisie:)
zumba93
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 15:25

Re: Matura Chemia 2016 NOWA PODSTAWA - TUTAJ PYTAMY

Post autor: zumba93 »

Uwazam ,ze wzor (ch)n mozna uznac za poprawny wzor empiryczny ,gdyz nie znajac jego krotnosci nie znamy wzoru rzeczywistego:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości