farmacja a analityka- czas wolny

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

farmacja a analityka- czas wolny

Post autor: kinga1505 »

Czy między analityką i farmacją jest duża różnica w trudności studiów i ilości czasu wolnego?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: farmacja a analityka- czas wolny

Post autor: Nitrogenium32 »

To na pewno zależy też od uczelni, ale generalnie studia te różnią się zdecydowanie programami. Na farmacji przeważa nauka o leku i szeroko pojęta chemia, a na analityce - diagnostyka laboratoryjna. Na analityce medycznej (która powinna się nazywać: medycyna laboratoryjna) jest więcej przedmiotów podobnych do tych z kierunku lekarskiego niż na farmacji.

Jeśli chodzi o czas wolny, też różnie z tym bywa - są lata lżejsze, gdzie da się żyć, są też lata cięższe, gdzie trzeba jakoś przetrwać i łatwo nie jest. Każdy stara się mieć jakąś odskocznię od ciągłej nauki, ale sądzę, że obydwa kierunki charakteryzują się tym, że się siedzi długo na uczelni i potem w domu, ucząc się.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: farmacja a analityka- czas wolny

Post autor: kinga1505 »

Zadałam to pytanie dlatego, że zastanawiam się nad kierunkiem zastępczym, gdyby ewentualnie nie wyszło mi w tym roku dostanie się na kierunek na którym najbardziej mi zależy, czyli stomatologię. Miałam w planach pójście na 1 rok na analitykę, ponieważ słyszałam, że analityka jest z jednym z łatwiejszych kierunków medycznych i łatwiej znaleźć czas na poprawę matury w porównaniu np. z farmacją, gdzie podobno ilość nauki jest prawie taka sama jak na kierunku lekarskim czy stomatologii. Ponadto słyszałam opinię, że materiał w pewnym sensie pokrywa się z wymaganiami maturalnymi. Analityka jednak nie jest kierunkiem na którym zostanę w razie niepowodzenia w poprawie matury. Po pierwszym roku na pewno przeniosę się na farmację z zamiarem kontynuowania już na tych studiów. Analitykę chciałam wybrać, aby mieć większą szansę na ewentualną poprawę matury.

Stąd moje pytanie: Czy na pierwszym roku analityki mam większą szansę na poprawę matury, czy od razu warto wybrać farmację?

Interesuje mnie głównie analityka oraz farmacja w Lublinie, ewentualnie może Białystok.
-MatMati-
Posty: 41
Rejestracja: 22 paź 2011, o 17:17

Re: farmacja a analityka- czas wolny

Post autor: -MatMati- »

Ciężko powiedzieć czy Ci analityka w tym pomoże ale jak zamierzasz zrezygnować to odpuść sobie tą analitykę bo nauki wg mnie nie ma dużo na 1 roku w Białymstoku gdzie studiuje ale materiał jest dość ciężki i ma się nijak do matury. Po co iść na studia żeby z nich zaraz zrezygnować? Pomyśl a dojdziesz do wniosku, że to nie ma sensu
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: farmacja a analityka- czas wolny

Post autor: kinga1505 »

Wiem, że średni jest sens zaczynania studiów z których i tak zrezygnuję, ale z różnych względów nie mogę pozwolić sobie na pozostanie w domu, więc muszę i tak iść na jakieś studia. Bardzo nie chciałabym znaleźć się w sytuacji, gdzie nie będzie prawie czasu na naukę do matury i pomimo dużego wysiłku włożonego w łączenie studiów i nauki do matury moje wyniki nie będą zadowalające, a zaliczenie roku będzie stać pod dużym znakiem zapytania, stąd moje obawy.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: farmacja a analityka- czas wolny

Post autor: Nitrogenium32 »

kinga1505 pisze:Bardzo nie chciałabym znaleźć się w sytuacji, gdzie nie będzie prawie czasu na naukę do matury i pomimo dużego wysiłku włożonego w łączenie studiów i nauki do matury moje wyniki nie będą zadowalające, a zaliczenie roku będzie stać pod dużym znakiem zapytania, stąd moje obawy.
No to raczej nie idź na farmację, tym bardziej do Lublina. Mam tam koleżankę i z jej relacji wynika, że chemia jest tam koszmarna - nie dość, że Dziekanem jest p. prof. Kocjan, to jeszcze mają z tego egzamin praktyczny. Niewielu osobom udaje się poprawić maturę na farmacji, czasami bardzo ciężko połączyć naukę do poprawy matury z nauką bieżącą na studiach.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: farmacja a analityka- czas wolny

Post autor: kinga1505 »

Nitrogenium32 pisze:No to raczej nie idź na farmację, tym bardziej do Lublina. Mam tam koleżankę i z jej relacji wynika, że chemia jest tam koszmarna - nie dość, że Dziekanem jest p. prof. Kocjan, to jeszcze mają z tego egzamin praktyczny.
A czy orientujesz się może, czy tak samo trudno jest na analityce w Lublinie? Analityka i farmacja to chyba ten sam wydział.
-MatMati-
Posty: 41
Rejestracja: 22 paź 2011, o 17:17

Re: farmacja a analityka- czas wolny

Post autor: -MatMati- »

Powiem Ci, że analityka przynajmniej dla mnie nie jest ciężka, I rok ale nie wiem czy to dla mnie czy dla ogółu. Bo ja wszystko zdaję a sporo osób ma problem ale nie wiem czy wynika to z tego, że wolę naukę jaka jest na studiach albo czy dużo więcej się uczę a reszta olewa. W każdym bądź razie ja bym jeszcze dorzucił w I roku trochę przedmiotów bo wg mnie jest ich za mało i można spokojnie wszystko pogodzić za to jest ich za dużo w kolejnych latach (przynajmniej tak ze słyszenia wiem, że w kolejnych latach jest dużo ważnych i ciężkich przedmiotów).
kwiatuszek666
Posty: 66
Rejestracja: 31 lip 2013, o 21:22

Re: farmacja a analityka- czas wolny

Post autor: kwiatuszek666 »

Maturę będąc na farmacji w Lublinie poprawiło kilkanaście osób, wszystko zależy od możliwości indywidualnych, wszystko jest do zrobienia. Już mamy nową Panią Dziekan. Z każdym rokiem jest coraz ciężej, ale wszystko do przejścia.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: farmacja a analityka- czas wolny

Post autor: kinga1505 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby wypowiedział się ktoś jeszcze studiujący analitykę lub farmację w Lublinie (jak wygląda sytuacja z ilością wolnego czasu).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość