Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: Blade7 »

Dobry wieczór
Zastanawiam się nad kupnem podręcznika do fizjologii, ale nie do typowej nauki na egzamin (który już zdałem rok temu) ale do hobbystycznego poczytania sobie. Zależy mi aby był treściwy, żeby przyjemnie się go czytało i aby miał dobre ilustracje, po prostu najlepszy. Miałem już kontakt z Konturkiem, zarówno jednotomowym jak i 5-tomowym, ogólnie ten pierwszy był całkiem niezły ale problem w tym że z Traczykiem, Ganongiem ani żadnym innym nie obcowałem i nie mam jak ich porównać do Konturka. Proszę o rekomendację, szczególnie osoby korzystające już z wyżej wymienionych bądź też z innych książek.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: Blade7 »

Podbijam Każda, nawet najmniejsza opinia mi się przyda
Awatar użytkownika
mossa
Posty: 292
Rejestracja: 2 lip 2010, o 11:38

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: mossa »

To ja mogę powiedzieć, że Traczyk zdecydowanie Twoich wymagań nie spełnia
lek. mossa
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: Mårran »

Potwierdzam, Tracza sobie odpuść Już Ganong lepszy (lepszy też od pięciotomowego Konturka)
Pani Buka
Awatar użytkownika
mizu
Posty: 79
Rejestracja: 29 kwie 2015, o 08:45

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: mizu »

Wykłady z fizjologii człowieka Małgorzaty Tafil Klawe babka pracuje na CM w Bydgoszczy a ja tam studiuję, ten podręcznik jest właśnie do hobbistycznego czytania bo ciężko się z tego uczyć (mało konkretów), ale występują też obszernie opisane interesujące tematy takie jak pociąg seksualny, stosunek, a nawet tajniki śmierci XD haha
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: Blade7 »

Dziękuję za odzew

[at] dzięki sprawdzę Ale dodam że chodzi mi raczej o taki typowy podręcznik do fizjologii do uczenia się (z konkretami ), który przyda mi się również na przyszłych latach gdybym chciał sobie coś powtórzyć.

A propos Traczyka, naczytałem się w internecie że jest generalnie nieprzyjemny i ma dużo treści mniej fizjologicznej", np. jakieś metody pomiaru itd. wiec chyba odpada.

Tak myślę że Ganong z tej trójcy może być dla mnie najlepszy, bo po pierwsze ogólnie polecany w internecie a po drugie tłumaczenie z amerykańskiego (a amerykańskie podręczniki podobno są przyjaźnie napisane i zawierają to co trzeba). Tylko martwi mnie to, że ostatnie polskie wydanie jest z 2009 roku, a amerykański pierwowzór jest jeszcze starszy. Pod tym względem Traczyk z tamtego roku czy Konturek z 2013 wypadają jednak lepiej, różnica jakieś 10 lat.

Czy fakt, iż Ganong ma już swoje lata go dyskwalifikuje czy jednak nie jest to tak ważne? Co sądzicie o tej książce?
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: David »

W Ganongu jest dobrze zrobiona neurofizjologia, tak pod zrozumienie. Ale wcale (jak dla mnie) szału nie robi. Zresztą z anglojęzycznych najbardziej ceniony jest Guyton ale nie ma polskiego wydania.

Z różowego Konturka się nie uczyłem, uczyłem się z niebieskiego, jednotomowego i uważam że jest najlepszy spośród dostępnych w Polsce do nauki. Pięciotomowy jest zbyt rozwlekły i za często w różnych miejscach sobie zaprzecza. Bardzo fajne są wydania Konturka przypominające Skawiny- ewolucja starszych pięciotomowych, polecam zwłaszcza cz. dotyczącą wydzielania wewnętrznego.

Traczyk to jest jakaś nocna mara pisana po grzybach. Zdania są tak złożone że ciężko cokolwiek załapać. Mimo iż dany temat napisany jest w Konturku powiedzmy na 50 stronach a w Traczyku na 15- to przeczytanie Traczyka i tak zajmie Ci więcej czasu.

Wydaniami jakoś bym się specjalnie nie przejmował, o ile nie jest to jakieś przedpotopowe to nie ma o co się srać. To samo jest ze Szczeklikami i ludzie zmieniają co rok na latach klinicznych. Moja rada- naucz się perfekt tego co obejmuje materiał podstawowy, a później się martw wydaniami, bo czasem trzeba być naprawdę specjalistą w danym temacie by dostrzegać różnice.
lykorz
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: Giardia Lamblia »

Co tu dużo mówić Guyton po angielsku deklasuje wszystkie inne podręczniki. Albo będziesz musiał się zadowolić gorszymi książkami, albo doszlifujesz angielski.

Tym bardziej, że Guyton jest dostępny za darmo w oryginalnym pdfie - może nie najnowsza edycja, ale na pewno cały czas zdatna do użytku.
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: Blade7 »

Gdyby Guyton był po polsku brałbym w ciemno i nie byłoby tego wątku, ale niestety z angielskim u mnie słabo i muszę się zadowolić polskimi pozycjami

Tremilkaa
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2013, o 15:46

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: Tremilkaa »

Sorki za spam ale.

Znacie Tramwaj zwany pożądaniem?

Jeśli tak, to wiecie, jak wartościowa jest ta akcja.
TERAZ POTRZEBNE NAM WASZE GŁOSY ABY W PRZYSZŁYCH LATACH MIAŁA JESZCZE WIĘKSZY WYDŹWIĘK
Kto wie, może za rok jako student medycyny też się w nią zaangażujesz?

nie pozwólcie wygrać jakimś projektom filmowym z UJ z pewnością korzyści z nich są o wiele mniejsze niż z tramwaju
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: Blade7 »

Ktoś coś może jeszcze dorzuci? Zastanawiam się nad Konturkiem jednotomowym albo Ganongiem (Traczyk raczej odpada) i nie wiem co wybrać, dlatego potrzebuję jeszcze opinii na ich temat
Bonjour
Posty: 51
Rejestracja: 29 maja 2013, o 15:25

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: Bonjour »

To ja ze swojej strony polecę Bullocka, jest to starsza książka bez ładnych kolorowych obrazków, ale bardzo przyjemnie napisana i idealnie się pokrywała przynajmniej z moimi zagadnieniami na studiach (UMB).
Termo
Posty: 29
Rejestracja: 3 cze 2015, o 21:15

Re: Dobry podręcznik do fizjologii do poczytania

Post autor: Termo »

Polecam podręcznik Konturka lub Traczyka. Im nowsze wydanie, tym lepiej. Osobiście lubiłem uczyć się z dwóch jednocześnie dla porównania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości