[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
tpragski
Posty: 16
Rejestracja: 9 lip 2016, o 00:42

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: tpragski »

[at]
Dziękuję, zaczekam.

[at]
Dlaczego żaden z linkowanych? Chcę wiedzieć, czego unikać a nie rozumiem, dlaczego np. nr 3 odpada. 1 lub 2 (dociułałbym na 1 - 2 obiektywy).
Lustrzankę mam i to by było dla mnie najlepsze rozwiązanie (jeśli koszty adaptacji nie zbliżą się do kosztów kamery).
Czy szukasz takiej głowicy - allegro i6316802665 i6299651146 - jeśli optyka jest czysta, czy takie rozwiązanie jest do zaakceptowania? Jeśli to nierozsądne, bądźcie delikatni, pytam aby uniknąć miny i dotrzeć do modelu spełniającego wymagania. Oczywiście najchętniej zwiększyłbym budżet do 2000 i poszukał wyposażonego Biolara. Tymczasem rzeźbię.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Kocham starocie, ale kolekcjonersko.
Jeśli mikroskop ma Ci służyć do pracy to:
1 - niekompletny i raczej zjeżdżony
2-3 to super sprzęty ale starocie (np. tylko na krótkie obiektywy)
4 - o monokularze (tor z jednym okularem) zapomnij
5 - Vickers firma porządna, ale wizualnie wygląda tragicznie i nie pchałbym się w tego typu sprzęt
tpragski pisze:Czy szukasz takiej głowicy
Podobne ustrojstwa mam, ale to były kiedyś dla mnie chwilowe/czasowe zamienniki

Poczekaj na post od planapo !

Mam na zbyciu pięknego MB 30 ale wymaga gruntownego przeglądu i wcześniej jak we wrześniu się za niego nie zabiorę.
tpragski
Posty: 16
Rejestracja: 9 lip 2016, o 00:42

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: tpragski »

Dziękuję za wskazówki.
Dobrze, zaczekam na post planapo. Uzbroję się w cierpliwość, choć we wrześniu będzie dla mnie za późno - zaczynam już drugi kompostownik i za miesiąc najpóźniej potrzebuję gotowego stanowiska do pracy i choć odrobiny obycia ze sprzętem.

Przeglądam ebay i widzę tam ogrom sprzętów w zakresie 500-800zł. Prawdopodobnie oglądam nie to, czego szukam. Może go zamknę i zaczekam.
Porozmawiam jeszcze z żoną o budżecie. Przychodzą mi do głowy coraz piękniejsze sposoby uzasadnienia takiego zakupu.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Dzieki Boguslaw Wiele juz nie dodam

Nie polecam w Twoim przypadku za bardzo ebaya. Mozesz sie np. zlapac na markowy, a potem sie okaze ze to najnizszy model szkolny albo na jakas staroc o wylacznie kolekcjonerskiej wartosci nie mowiac o niekompletnym/wyekspolatowanym sprzecie.

Kupuj PZO na allegro/olx, ewentualnie dobrego uzywanego chinczyka pokroju Delta Evo100.

Wynegocjuj z zona budzet i wtedy dokladnie mozemy zaproponowac w czym mozesz szukac.

Biolar spelnia wiekszosc wymagan technicznych, ergonomicznie nie wszystkim moze pasowac, przemysl tez ten aspekt, ale tylko jesli bedziesz pracowac duzo na mikroskopie.
Rejestrowanie tylko przez tor okularowy jakimś kompaktem lub kamerką mikroskopową ew. lustrzanką, bo inaczej koszty Cię przerażą.
Zgadzam sie, choc osobiscie akurat ja nie polecam pierwszej opcji (daje niezle efekty, ale jest dosc uciazliwa w pracy). Kamerka okularowa - ok, ale nie taka najtansza i powinienes byc zadowolony.
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: yezhee »

Witam,

Najważniejsze, aby w zestawie był obiektyw immersyjny 100x.
Do 500zł można znaleźć na allegro nowy mikroskop DO Biolight z obiektywem dodatkowym 100x:
allegro i6375249908

Jednak z tym obiektywem musimy pracować z lusterkiem i zewnętrzną lampą, inaczej będzie za mało światła.
Preparat na stoliku przesuwamy ręcznie, co jest mało wygodne.
Szkoda także, że nie ma wersji tego modelu z tradycyjnym kondensorem optycznym.

Czy jest coś tańszego na rynku z obiektywem immersyjnym 100x?
Chyba, że tak jak w poprzednich postach pisali koledzy pozostaje sprzęt używany PZO.

Jestem ciekaw, co robią uczelnie ze starym sprzętem.
Przecież mają tego naprawdę dużo a sprzęt się zużywa i na ich miejsce kupują nowe mikroskopy.
kiepot
Posty: 3
Rejestracja: 21 sie 2016, o 18:41

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: kiepot »

Cześć. Jestem totalnym laikiem, jeśli chodzi o mikroskopy. Proszę o pomoc w wyborze dobrego sprzętu, wartego swojej ceny.

Mikroskop chcę kupić córce, na razie do początkowych obserwacji, owadów i ich narządów, roślin czy krwi. Sami z żoną też chętnie z tego sprzętu skorzystamy.
Nie chcę jednak zabawki. Wolę dać trochę więcej kasy, ale żeby był w miarę dobry sprzęt, powiedzmy do jakichś trochę bardziej zaawansowanych obserwacji, gdyby córce się spodobała obserwacja. Ważne jest dla mnie, żeby mikroskop dawał wyraźny obraz, bez zniekształceń, przekłamań itp.

Kod: Zaznacz cały

ebay.pl/itm/PZO-biological-microscope-Studar-with-internal-electrical-illumination-/322221858858
To jest warte swojej ceny? Odpowiadałoby moim wymaganiom?

A może coś konkretnego byście polecili albo czego szukać?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Ten mi dzisiaj wpadł w oko".
Ważne, że ma elektryczne źródło światła i binokular! No i dobrze wygląda.
Do dokupienia tylko 3-4 obiektywy i para okularów.
Myślę, że szybko pójdzie -)

Edit: Ten zalinkowany przez Ciebie bez sensu, zwłaszcza za tą kwotę.
kiepot
Posty: 3
Rejestracja: 21 sie 2016, o 18:41

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: kiepot »

Szkoda, że nie można edytować wpisu.
Znalazłem jeszcze takie
allegro i6427347998 i6424484134 i6431801527 i6428034016

Coś z tego warto brać czy lepiej ten, co podlinkowałeś?
Drogie są te obiektywy i okulary?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

1. MB 30 - brak oświetlacza, zasilacza i okularów - za tą cenę na pewno nie
2. Mikroskop stereoskopowy PZO POLAND czyli MST 2 - stereoskopowy (światło odbite od oglądanego organizmów od góry", tu powiększenie wystarczy), w świetle przechodzącym uzyskasz powiększenie coś do ok. 100x - stanowczo za mało
3. Biolar - ten (taki) bym brał stanowczo, jednak nie wiem o co chodzi, bo jest wystawiany i sprzedawany chyba trzeci raz ? Dokładnie trzeba się wywiedzieć w czym rzecz !
4. Studar - może być, podobnie jak ten z OLX. Jest tylko jeden obiektyw, więc 2-3 do dokupienia. Masz pewność u tego sprzedawcy, że sprzęt wyczyszczony i w 100% sprawny.

2 okulary x10 25-50 zł
3 obiektywy 80-150 zł
Wszystko w zależności od Twojej cierpliwości i samozaparcia w polowaniu na nie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Zalezy w ile czasu chcesz kupic, jesli masz troche to osobiscie polecam kupic od razu calosc, bez zadnego kompletowania i polowania na rozne brakujace czesci. Tj. obiektywy PZO akurat dosc szybko dokupisz.

MB30 albo Studar spokojnie Wam wystarczy.
kiepot
Posty: 3
Rejestracja: 21 sie 2016, o 18:41

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: kiepot »

OK. Dzięki bardzo Boguslaw i planapo za informacje. Coś więcej wiem.

Jeszcze co do 3. Biolara. Do tego trzeba coś dokupić, coś z nim robić? Czy jest on gotowy do używania?
Napisałem do właściciela czemu wystawia go kolejny raz. Zobaczymy co odpisze.

No i najlepiej byłoby właśnie, gdybym od razu całość kupił.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Do 3 nic nie potrzeba, prócz czyszczenia optyki i ew. wymiany smarów (?)
Sprawdź dokładnie, ja jestem z reguły ufny, a tu mi coś nie pasuje (niepokoi)

Za dobrą całość się płaci, ale nikogo nie namawiam do kompletowania -)
Addams
Posty: 1
Rejestracja: 23 wrz 2016, o 22:26

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Addams »

Pewnie już było ale potrzebuję odpowiedzi indywidualnie :O

Przymierzam sie od dwóch lat do zakupu mikroskopu bo ciekawski jestem .

Badać bym chciał wszystko od roztoczy na poduszkach po gówno na szczoteczkach,
pytanie jaki mikroskop nada się najbardziej dla takiego amatora? Mój budżet wynosi około 1000zł nie chce żadnych udziwnień tylko jak najprostszy w obsłudze sprzęt który pozwoli mi na podstawowe obserwacje zarówno komórek jak i złożonych organizmów.

Pozdrawiam Adams
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości