Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
apsikkk
Posty: 35
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 17:13

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: apsikkk »

Ja chcialabym spytac czy indeks aq przy KOH jest zaznaczeniem warunkow reakcji?Czy jest jakas konwencja mowiaca ,ze warunki reakcji np srodowisko wodne ,nalezy oznaczyc nad strzalka?Czy zaznaczanie warunkow reakcji zawsze nalezy robic nad strzalka
belpherka
Posty: 52
Rejestracja: 21 lip 2012, o 15:40

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: belpherka »

Indeks aq jest wystarczający do tego żeby było wiadomo, że chodzi o wodny roztwór KOH. Jeśli więc w równaniu wystarczy napisać KOH nad strzałką, to taki zapis jest w porządku. Natomiast nie zawsze środowisko kwasowe czy zasadowe zapisuje się nad strzałką, czasami zapisuje się je normalnie w samym równaniu (jako substrat reakcji). Tak jest np. wtedy gdy któryś z potencjalnie powstających produktów reagowałby z tym, co jest takim środowiskiem tzn. z kwasem albo z zasadą. Wtedy należy to środowisko zapisać jako substrat reakcji. Tak jest np. w niektórych reakcjach hydrolizy w chemii organicznej, choćby w hydrolizie kwasowej i zasadowej amidów kwasowych. Gdybyś napisała, że amid + woda kwas + amoniak to nie będzie to prawdą, bo jeśli środowisko reakcji jest kwasowe, to nie powstanie amoniak tylko jego sól z tym kwasem, który jest środowiskiem reakcji. Z kolei jeśli środowisko jest zasadowe, to nie powstanie kwas a jego sól z tą zasadą. Dlatego wtedy piszemy ten kwas czy zasadę, która jest środowiskiem jako substrat.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: maria304 »

pesel pisze:Niebieskie strzałki pokazuję kierunek zmian potencjału półogniw wraz ze wzrostem stężenia jonów. Wystarczy ciągnąć w prawo za jedną ze strzałek (strzałka nr 1 gdy rośnie stężenie Cd2+, strzałka nr 2 w prawo gdy rośnie stężenie Ni2+) by zobaczyć jak zmienia się SEM ogniwa wraz ze zmianą stężenia poszczególnych jonów. Przy obniżaniu stężeń niebieskie strzałki ciągniemy w lewo.

pesel, podziwiam Cię za dobrą robotę, którą tu robisz. Fajnie, że jasno wyłożyłeś sprawę
zaku77
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2016, o 22:53

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: zaku77 »

w zadaniu 12.2 jest błąd w stechiometrii. przed woda powinno być 3 a nie 2
k_wit
Posty: 1
Rejestracja: 28 cze 2016, o 16:10

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: k_wit »

ah te wspolczynniki stechio
jeden maluti błąd, a kosztuje punkt

btw. jak w zadaniu jest: zapisz reakcji + warunki i ktos zapisze bez warunków, ale sam zapis jest ok, to ucinają pkty?
pistolet007
Posty: 159
Rejestracja: 27 cze 2014, o 08:06

Re: Stara podstawa 2016 - ODPOWIEDZI Z KOMENTARZEM

Post autor: pistolet007 »

Mam pytanko, co myślicie, byłem sprawdzać starą podstawę w OKE , no i zabrali mi punkt w zadaniu bodajże 18 (wyliczanie moli srebra) i WSZYSTKO obliczyłem tak jak trzeba, podałem odpowiedź w odpowiedniej jednostce, praktycznie słowo w słowo z klucza jedyne co to wynik który mi wyszedł, zostawiłem POD pierwiastkiem, BO na kalkulatorze danym mi na maturę przez szkołę NIE BYŁO pierwiastka, a liczba nie wychodziła równa. oni mi za to serio mogli odjąć? Odwołałem już się ale myslicie, że jest sens robić nadzieję sobie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości