Matura matematyka

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
nadfad
Posty: 69
Rejestracja: 8 lip 2016, o 20:27

Matura matematyka

Post autor: nadfad »

Hej. W tym roku pisałem maturę PP z matematyki, wyszło ~60%, nie przykładałem się jakoś specjalnie, byle zdać. Jednakże w roku 2017 lub 2018 chciałbym napisać maturę PR, chciałbym poświęcić więcej czasu, przede wszystkim regularnie na naukę. Czy moglibyście udzielić mi jakichś rad odnośnie tego w jaki sposób najlepiej się uczyć matematyki rozszerzonej, od czego zacząć, z czego korzystać? Prócz tego będę poprawiał biologię i chemię.
nadfad
Posty: 69
Rejestracja: 8 lip 2016, o 20:27

Re: Matura matematyka

Post autor: nadfad »

Czy taki zestaw jest w miarę rozsądny? Nie pytam czy pomoże mi uzyskać xx% et cetera, zdaję sobie sprawę, że wróżek tutaj nie ma lub jest mało, po prostu - proszę matematyków o opinię, czy sami zdecydowalibyście się na naukę z tego zestawu, może ktoś miał przyjemność pracować z niżej wymienionymi tytułami Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie pomocne opinie.

Na koniec raz jeszcze zaznaczam, iż z matematyki PP miałem niecałe 60%, wydaje mi się, że predyspozycje do przedmiotów ścisłych jakieś mam, lubię przede wszystkim skomplikowane zadania, takie przy których trzeba dużo myśleć, także nie szkodzi próbować sił z matematyką. Co do samego egzaminu - chciałbym go napisać przynajmniej na 60%, wtedy otwiera się przede mną możliwość studiowania ekonomii, chociaż celem głównym jest medycyna i to w tym kierunku pragnąłbym dążyć. Pomimo słabego wyniku z podstawy - lubię matematykę i nie będę robił nic na siłę, na pewno PR będzie sprawiał mi przyjemność - nigdy nie miałem z nim styczności dla uściślenia - stąd być może głupie pytanie.
nadfad
Posty: 69
Rejestracja: 8 lip 2016, o 20:27

Re: Matura matematyka

Post autor: nadfad »

Mogę prosić o jakąś opinię?
Salache
Posty: 3
Rejestracja: 16 lip 2016, o 22:00

Re: Matura matematyka

Post autor: Salache »

Trochę późno, ale może przeczytasz. Ja się uczyłem matmy rozszerzonej w zasadzie od stycznia, bez korków i poszło mi bardzo dobrze, a do nauki korzystałem przede wszystkim z podręczników i zbiorów zadań Pazdry, które w tym zestawie masz.
Ogólnie większość rzeczy jest w podręcznikach dobrze opisana, ale dowody bywają trudne do zroumienia i często jest w książkach trochę za dużo informacji (ogólnie polecam porównywanie podręczników z matematyki i chemii z podstawą programową, takie rzeczy jak np. elektrochemia, obliczanie efektu cieplnego reakcji, równania i nierówności logarytmiczne i wykładnicze nie są w podstawie programowej, która obowiązuje do matur rozszerzonych). Ale na pewno wszystkich zagadnień i metod rozwiązywania zadań można się z tych podręczników zadań.
Zbiory zadań są bardzo obszerne, niektóre zadania troszkę przesadzone moim zdaniem i polecam robić je wybiórczo, a wszystkie podpunkty przerabiać tylko jeśli nie czujesz się pewnie w jakimś temacie.
Co do Kiełbasy - nie posiadałem, dużo osób za niego ręczy, ale nie jest to jakiś niezbędnik.
Polecić mogę natomiast zbiór Teraz matura Nowej Ery - sporo ciekawych zadań pogrupowanych tematami (ale ich poziom jest raczej zmienny, zdarzają się zdecydowanie przegięte zadania, podobnie jest zresztą z maturami próbnymi NE). Sporą zaletą jest obecność zadań publikowanych przez CKE, ale je można (i powinno się!) znaleźć samodzielnie. Głównie jednak ciekawe jest 10 próbnych arkuszy maturalnych na końcu książki, które są dość zbliżone poziomem do tych realnych i warto je przerobić.
Nie polecam dość popularnego zbioru Aksjomatu - zadania znacznie odbiegają od tych maturalnych, a punktacja miejscami wydaje się przypadkowa i w sumie po zrobieniu testu trudno powiedzieć czy już dobrze sobie radzisz.
Wracając do treści opublikowanych przez CKE - obowiązkowo przejrzeć informator CKE, przykładowe zadania z 2013 roku (tak naprawdę jest to arkusz maturalny), próbną maturę z grudnia 2014, zbiór zadań opublikowany w tym roku szkolnym no i oczywiście matury majowe i czerwcowe z 2015 i 2016 (ze starej podstawy też można przejrzeć, chociaż ja tutaj interesowałem się tylko zadaniami ze znienawidzonej geometrii). W ramach treningu warto popatrzeć na próbne matury publikowane przez różne wydawnictwa, ale moim zdaniem żadne z nich nie potrafi ułożyć arkusza przypominającego maturalny, np. taki Operon robi tylko kalkę z zadań opublikowanych przez CKE z innymi danymi. Nowa Era jest dość pomysłowa, ale za trudna, tyczy się to wszystko zresztą też biologii i chemii.
Ogólnie polecam przestudiować dokładnie każdy (objęty podstawą!) temat w podręczniku Pazdry i zrobić do niego trochę zadań ze zbioru, pod koniec danego działu zrobić zadania powtórzeniowe ze zbioru Pazdry (są moim zdaniem całkiem w porządku), później powtórzeniowe ze zbioru Nowej Ery. Tak z każdym działem, a już po przerobieniu materiału - robić arkusze maturalne.
BARDZO polecam kanał pi.edu.pl na YouTube, mnóstwo przerobionych maturalnych zadań z ciekawymi rozwiązaniami, można się nauczyć sporo trików i dość abstrakcyjnego myślenia przydatnego w wielu zadaniach.
Razar
Posty: 79
Rejestracja: 29 gru 2013, o 19:54

Re: Matura matematyka

Post autor: Razar »

Opinia powyżej jest jedną z najlepszych jakie czytałem. Też korzystałem z podręcznika pazdry i zestawu Nowej Ery. Można z nich samemu się przygotować, jednak ja polecam zainwestować w choć trochę w korki, chociaż przez ostatni miesiąc.

nadfad
Posty: 69
Rejestracja: 8 lip 2016, o 20:27

Re: Matura matematyka

Post autor: nadfad »

Również muszę przyznać, że to chyba pierwsze pytanie, na które dostałem w pełni satysfakcjonującą odpowiedź w jednym poście. Serdecznie, serdecznie dziękuję, w zaktualizowanej wersji dorzuciłem do tego co wyżej Teraz matura matematykę. Dziękuję bardzo i biorę się za naukę. Pozdrawiam
Matematyk666
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2015, o 13:36

Re: Matura matematyka

Post autor: Matematyk666 »

Zgadzam się z opiniami powyżej:

podstawa żeby ogarnąć nowe tematy, to podręczniki + zbiory zadań do zakresu rozszerzonego wyd. Pazdro.

Lepszych nie ma na rynku. Zadania polecam dokładnie przerobić - wszystkie. Większość zadań maturalnych ma swoje odbicie w tych zbiorach! Jak są problemy z rozwiązaniem, polecam wpisać w google początek treści zadania i zazwyczaj rozwiązanie się znajdzie.

Ze zbiorów maturalnych (do powtórek albo równolegle na bieżąco) polecam:
* sławne zbiory Kiełbasy (do większości zadań są rozwiązania),
* zbiór "MATEMATYKA. Zadania powtórzeniowe przygotowujące do matury. Zakres rozszerzony" - przede wszystkim niestandardowych zadań, których z każdym rokiem na maturze rozszerzonej jest coraz więcej, z pełnymi rozwiązaniami, dla tych, którzy chcą mieć więcej niż 80%-85% z rozszerzenia,
* seria "Teraz matura Nowej Ery (szczególnie polecam "Vademecum i Arkusze maturalne", zbiory zadań do mnie nie przemówiły).

No i przede wszystkim - gruntownie przeanalizować wszystkie arkusze, informatory i zbiory zadań wydane przez CKE/OKE.

Maturami próbnymi wydawnictw nie warto zawracać sobie głowy, chyba że jeszcze starczy czasu. Ale zdecydowanie w takim przypadku odradzam OPERON! - zarówno próbne matury, jak i zbiory zadań.

To oczywiście tylko moja prywatna opinia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości