Pierwiastki a woda

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Agnieszka1709
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2016, o 21:08

Pierwiastki a woda

Post autor: Agnieszka1709 »

Mam banalne pytanie ale nigdzie nie potrafię znaleźć konkretnej odpowiedzi : Które pierwiastki reagują z H2o? Na i K jest dosyć oczywistym przypadkiem ale np. Fe jest już bardziej skomplikowane bo reaguje z ogrzaną wodą czyli parą wodną. A jak np jest to w przypadku niemetali i Pb? Mam nadzieję, że jest na to jakaś prosta zasada
JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: Pierwiastki a woda

Post autor: JanJensen »

Konkretnej? Nie rozumiem pytania. 32 000 odpowiedzi w Google

Głownie metale grup I i II, te które wyprą wodór w warunkach normalnych. Natomiast ogólnie to wszystko w odpowiednich warunkach będzie reagować z wodą. Żelazo także bardzo powoli reaguje z wodą w warunkach normalnych, ale oznaczamy, że nie zajdzie ze względu na czas obserwacji. Zobacz: szereg napięciowy metali.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Pierwiastki a woda

Post autor: DMchemik »

Zdolność do reakcji z CZYSTĄ wodą mają metale o potencjale niższym od -0,413 V. W warunkach probówkowych przyjmujemy, że jeśli jest wizualna obserwacja, to metal reaguje z wodą, a reagować moze sporo metali, tylko z różną szybkością. Im większa różnica potencjału pomiędzy wodą (-0,413 V) a metalem, tym szybciej może zachodzić reakcja. Takie żelazo reaguje powoli, nie widzimy objawów reakcji tak jak ma to miejsce w przypadku sodu czy wapnia - ale poczekamy kilka godzin i zauważymy rdzę. Wyszlifowana przez pociągi szyna kolejowa rdziewieje już po kilkunastu minutach deszczu.
Agnieszka1709
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2016, o 21:08

Re: Pierwiastki a woda

Post autor: Agnieszka1709 »

DMchemik pisze:Zdolność do reakcji z CZYSTĄ wodą mają metale o potencjale niższym od -0,413 V. W warunkach probówkowych przyjmujemy, że jeśli jest wizualna obserwacja, to metal reaguje z wodą, a reagować moze sporo metali, tylko z różną szybkością. Im większa różnica potencjału pomiędzy wodą (-0,413 V) a metalem, tym szybciej może zachodzić reakcja. Takie żelazo reaguje powoli, nie widzimy objawów reakcji tak jak ma to miejsce w przypadku sodu czy wapnia - ale poczekamy kilka godzin i zauważymy rdzę. Wyszlifowana przez pociągi szyna kolejowa rdziewieje już po kilkunastu minutach deszczu.
Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło! Dziękuję bardzo
Ale jeżeli mogę mieć jeszcze pytanko odnośnie tego to niemetale nie reagują z H2O?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Pierwiastki a woda

Post autor: adamantan »

Agnieszka1709 pisze:Ale jeżeli mogę mieć jeszcze pytanko odnośnie tego to niemetale nie reagują z H2O?
Niektóre reagują. Na poziomie maturalnym trzeba znać reakcje F2, Cl2, Br2 oraz I2 z wodą.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości