Badania lekarskie na medycyne.

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
grysiiia
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, o 12:08

Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: grysiiia »

Witam, czy ktoś już z Was, kto robił badania do zaświadczenia lekarskiego mógłby mi wytłumaczyć jak takie badania wyglądają i ile to mniej-więcej trwa? Nie chcę za późno się za to zabrać, a nie wiem też jaką mają ważność.
ameba11
Posty: 195
Rejestracja: 23 lis 2014, o 12:07

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: ameba11 »

Ja już robiłam, badają ciśnienie, wzrok itp. pobierają też krew żeby wykluczyć WZW ( po wyniki trzeba się zgłosić następnego dnia, dopiero wtedy dostaje się zaświadczenie od lekarza)
Awatar użytkownika
grysiiia
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, o 12:08

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: grysiiia »

Nie ma badania kału na obecność Salmonelli?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: randomlogin »

Badania wygladaja bardzo roznie, i zadna jedna osoba nie napisze tobie jak jest.* Niektorzy zaczynaja od dzien dobry a koncza na do widzenia piec minut pozniej - po drodze pada tylko leczy sie pan/pani na cos? nie? to dobrze. Inni przez kilka dni kompletuja - a to badania krwi, a to okuliste, a to bogowie racza wiedziec co jeszcze. Albo i dluzej, bo np okulista tylko w czwartki. No roznie jest. Akurat z powyzszego opisu na przyklad badania HBV/HCV sa stosunkowo Nietypowym elementem.

Natomiast kupologia salmonellowo-shigellowa jest potrzebna, ale NIE jako element badan do zaswiadczania o braku przeciwwskazan do studiowania. Tak, bedziesz to musiala wczesniej czy pozniej zrobic, ale typowo nie jest to wymagane juz przy dokonywaniu wpisu na studia (choc znowu - uczelnie moga sie bardzo roznic, wiec pewnie sa jakies wyjatki).


* - poza GUMedem, ktory robi te badania we wlasnym zakresie juz w czasie roku akademickiego, wiec mozna spodziewac sie wiekszej powtarzalnosci.

EDIT: a, jeszcze co do jaka maja waznosc - to okresla lekarz, ktory je wystawia. Elementem zaswiadczenia jest okres obowiazywania - spora czesc wypisuje tak, zeby cale studia udalo sie tym objac, ale nie wszyscy - i wtedy trzeba pamietac o odnowieniu, bo dziekanat zacznie scigac.
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: Anthrax »

Ja mogę opisać jak to wygląda na GUMedzie, bo co roku jest tak samo.

Najpierw wszyscy dostają skierowania do sanepidu na badania na nosicielstwo Shigella-Salmonella. Z tym skierowaniem idzie się do stacji sanitarno-epidemiologicznej, dostaje się 3 probówki, codziennie trzeba przynosić jedną próbkę. Po kilku dniach dostajesz wyniki, które będą potrzebne u lekarza medycyny pracy.

Z badaniami jest tak, że jest podział na grupy. Każda ma w innym terminie. Cykl badań zaczyna się na początku listopada, a kończy w połowie grudnia. Jak nadejdzie twój termin badań, to jedziesz do WOMPu na 7 rano. Tam wykonują: badanie okulistyczne (tablica Snellena, tablica Ishihary, autorefraktometria, tonometria bezkontaktowa), badania krwi (morfologia, tzw. próby wątrobowe, i p. ciała anty WZW - przynajmniej tak powiedziała mi pani doktor siedząca za biurkiem i wypisująca papiery, gdy się zapytałem o te badania), standardowe EKG i spirometria.

Potem macie wyznaczony termin do lekarza medycyny pracy (wyniki badań WOMP przesyła samemu) - wizyta lekarska, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, wagi, wzrostu, osłuchanie płuc i serca. Jak wszystko będzie w porządku to dostajecie wpis w książeczce o braku przeciwwskazań. Ja i niektórzy moi znajomi dostaliśmy wpis na 4 lata (najdłużej), jak ktoś miał jakieś złe wyniki to dostawał na 1 lub 2 lata.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: Blathmac »

Polecam badania w przychodni w Sosnowcu. Tej, z którą uczelnia ma umowę. Wchodzisz i wychodzisz chwilę później z podpisem na dwa lata

A książeczkę sanepidowską na cztery lata można też dostać w Sosnowcu w Medyku, na Narutowicza!
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: ryniofit8000 »

u mnie doktor nie zbadał absolutnie nic i napisał zaświadczenie
byłem prywatnie
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: randomlogin »

Anthrax pisze:Ja mogę opisać jak to wygląda na GUMedzie, bo co roku jest tak samo.
Troche offtop, ale od kiedy sie o tym dowiedzialem kilka lat temu, to ciagle bardzo chce pojsc na GUMed tylko i wylacznie po to, zeby przyniesc im wlasne, kompletnie zewnetrzne zaswiadczenie, i grzecznie zapytac i co mi zrobicie. Bo papier jest papier, nie moga nie przyjac. Ale rozumiem, ze wiekszosc osob tutaj ma mniej bojowe nastawienie do jedynie slusznych sposobow robienia x, wiec nikt nie zechce probowac.
doktorowa
Posty: 110
Rejestracja: 28 paź 2013, o 19:34

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: doktorowa »

Czyli jeżeli idę na Gumed, a badania mam zrobione i zaświadczenie od lekarza med. pracy też posiadam, to i tak będę musiała mieć je jeszcze raz?
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: ryniofit8000 »

doktorowa wszędzie na każdej uczelni i tak trzeba zrobić jeszcze książeczkę sanepidowską, ale to już w trakcie roku
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: Anthrax »

doktorowa, zastosuj się do rady randoma:
randomlogin pisze:przyniesc im wlasne, kompletnie zewnetrzne zaswiadczenie, i grzecznie zapytac i co mi zrobicie. Bo papier jest papier, nie moga nie przyjac.
Powinni przyjąć, a w najgorszym wypadku będziesz miała rozszerzony pakiet badań za darmo (poczytaj mojego posta wyżej jakie badania robią)
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: randomlogin »

ryniofit8000 pisze:doktorowa wszędzie na każdej uczelni i tak trzeba zrobić jeszcze książeczkę sanepidowską, ale to już w trakcie roku
Chyba, ze sie ja ma. Zreszta nie trzeba miec ksiazeczki, trzeba miec badanie SS. Wymaganie ksiazeczek to nadgorliwosc, ale faktycznie sie zdarza. A badanie SS jest wazne bezterminowo (tak BTW).

Anthrax, mysle, ze zrobienie tego wymaga przygotowania na naprawde dluga walke, wiec pewnie nikt sie nie podejmie - w sensie zapyta, dowie sie nie, i ulegnie, bo badania przeciez za darmo.
Shargonny
Posty: 110
Rejestracja: 8 sty 2016, o 18:11

Re: Badania lekarskie na medycyne.

Post autor: Shargonny »

ryniofit8000 pisze:doktorowa wszędzie na każdej uczelni i tak trzeba zrobić jeszcze książeczkę sanepidowską, ale to już w trakcie roku
Ej, a jak ja właśnie to zrobiłam, to chyba nie będą kazali mi tego powtarzać?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości