Krzywe przeżywania

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
jooasia
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2007, o 20:37

Krzywe przeżywania

Post autor: jooasia »

mam teraz w szkole tematy związane z ekologia. czy ktoś może wie coś to są KRZYWE PRZEŻYWANIA? szukałam informacji na ten temat ale nic konkretnego nie znalazłam. z góry dziękuje za jakiekolwiek informacje
Ostatnio zmieniony 12 sty 2007, o 20:53 przez jooasia, łącznie zmieniany 1 raz.
Misiek

Re: Krzywe przeżywania

Post autor: Misiek »

KRZYWE PRZEŻYWANIA
Do opisu śmiertelności rzeczywistej używamy tzw. krzywe przeżywania:
a) Krzywa „wypukła”- Charakterystyczna dla nielicznych grup zwierząt o znacznych rozmiarach, które dużo energii poświęcają na opiekę nad potomstwem. Śmiertelność jest niewielka we wczesnym okresie życia i dopiero u osobników starych rośnie gwałtownie, np. małpy, człowiek, słonie.
b) Krzywa „wklęsła”- charakterystyczna dla organizmów wydających na świat liczne potomstwo, często pozbawione opieki rodzicielskiej, np. małze, tasiemce, żaby.
c) Krzywa „esowata”- duża śmiertelność u osobników młodych, stopniowo maleje u dorosłych i ponownie wzrasta w czasie starzenia się. Występuje u wielu zwierząt, np. pszczół, mrówek, ptaków śpiewających.
d) Krzywa „schodkowata” – cechuje organizmy, których przeżywalność silnie zmienia się w stadiach życiowych. Na przykład: motyle -śmiertelność duża w fazie jaj złożonych oraz w czasie linienia.
e) Krzywa „jednostajnie nachylona”- bez względu na wiek, tempo wymierania osobników jest stałe. Prawdopodobnie nie ma takiego gatunku, gdzie krzywa ta funkcjonuje, jest to założenie teoretyczne.
macko_15
Posty: 28
Rejestracja: 21 sty 2007, o 15:29

Re: Krzywe przeżywania

Post autor: macko_15 »

e) Krzywa „jednostajnie nachylona”- bez względu na wiek, tempo wymierania osobników jest stałe. Prawdopodobnie nie ma takiego gatunku, gdzie krzywa ta funkcjonuje, jest to założenie teoretyczne.
Stułbia hodowana w warunkach laboratoryjnych jeżeli się nie mylę.

Poprawiono cytowanie
Ostatnio zmieniony 24 sty 2007, o 11:08 przez macko_15, łącznie zmieniany 1 raz.
dodi

Re: Krzywe przeżywania

Post autor: dodi »

moŻe i istenie ta stułbia ale dla nauczyciela ten cytacić jest perfekto
agatcia
Posty: 1
Rejestracja: 7 lis 2007, o 16:29

Re: Krzywe przeżywania

Post autor: agatcia »

no to ja mam trochę trudniej mam 3 rysunki które muszę podpisać a ta krzywa wypukła to w tedy jest mała śmiertelność czy duża ale tylko w tedy kiedy organizmy są stare
ullinek
Posty: 8
Rejestracja: 13 gru 2007, o 10:23

Re: Krzywe przeżywania

Post autor: ullinek »

przy krzywej wypukłej śmiertelność osobników młodych i w średnim wieku jest mała, a gwałtownie wzrasta u starych osobników.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Krzywe przeżywania

Post autor: Vinci »

zy ktoś może wie coś to są KRZYWE PRZEŻYWANIA
Są to wykresy liczby osobników w populacji (oś Y) w zależności od jej wieku (oś X).
margolciagosia
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2008, o 15:40

Re: Krzywe przeżywania

Post autor: margolciagosia »

a jak będzie wyglądała krzywą przezywania dla populacji o ograniczonych zasobach środowiska?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Krzywe przeżywania

Post autor: WojtekB »

margolciagosia pisze:a jak będzie wyglądała krzywą przezywania dla populacji o ograniczonych zasobach środowiska?
Misiek pisze:e) Krzywa „jednostajnie nachylona”- bez względu na wiek, tempo wymierania osobników jest stałe. Prawdopodobnie nie ma takiego gatunku, gdzie krzywa ta funkcjonuje, jest to założenie teoretyczne.
Jedynie do zaobserwowania w warunkach laboratoryjnych (gdy odetnie się badaną populację od zewnętrznej imigracji osobników i ograniczy się zasoby środowiska).
kasiek123
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2011, o 13:38

krzywe przeżywania - przykłady

Post autor: kasiek123 »

witam,
potrzebuję na zajęcia, przykłady krzywych przeżywania (wykresów) dla konkretnych zwierząt. Może ktoś z Was mógłby mi polecić jakąś książkę lub link (ja niestety nic takiego nie znalazłam w internecie)
z góry dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości