Regeneracja posuwu stolika mikroskopu Studar D

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Victor
Posty: 3
Rejestracja: 6 sie 2016, o 20:19

Regeneracja posuwu stolika mikroskopu Studar D

Post autor: Victor »

Na początek, witam wszystkich.

Udało mi się dostać mikroskop Studar, niestety jest w nim uszkodzony posuw stolika i mam prośbę o pomoc w naprawie, a właściwie o dobranie się do mechanizmu posuwu.

Odkręciłem podstawę od statywu i chciałem wysunąć stolik poniżej podstawy, niestety nie wiem czy jest jakaś blokada, czy nie tędy droga - jest to nie możliwe.

Na załączonych fotografiach jest wygląd mojego statywu mikroskopu, podejrzewam uszkodzenie zębatki - zaznaczone na czerwono.

pozdrawiam
Załączniki
IMG_20160805_222723.jpg
IMG_20160805_222653.jpg
IMG_20160805_222620.jpg
JohnyM

Re: Regeneracja posuwu stolika mikroskopu Studar D

Post autor: JohnyM »

Musisz:
- odkręcić 3 śrubki nr1
- odkręcić dwie czarne szyny nr2 (8 śrub)
- być może w twoim modelu będą jeszcze dociski z boku (3) w liczbie 3 lub 4, te wystarczy poluzować 3-4 obroty, potem jak będziesz składał to docisnąć tak samo.

Teraz możesz wyciągnąć te dwie czarne szyny - UWAGA - wypadną ci kulki (łożyska) - razem z zębatką prowadnicą". W body zostanie zębatka kolista sprzężona na stałe ze śrubami mikro/makro. Wyciągasz poprzez wykręcanie śrubą makro do oporu w dół, a następnie wysunąć całość.
Załączniki
IMG_20160805_222620.jpg
Victor
Posty: 3
Rejestracja: 6 sie 2016, o 20:19

Re: Regeneracja posuwu stolika mikroskopu Studar D

Post autor: Victor »

Tak też myślałem, niestety żeby dostać się do śrub szyn, muszę rozdzielić 3 od 4 i chyba trzeba będzie użyć dużej siły, już próbowałem śrubokrętem, ale trzyma jakby było czymś sklejone. Oczywiście śrubki nr 1 są odkręcone.
Załączniki
IMG_20160805_222620.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości