Chemia czy fizyka?

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
Awatar użytkownika
Penny+Lane
Posty: 45
Rejestracja: 9 sie 2016, o 07:35

Chemia czy fizyka?

Post autor: Penny+Lane »

Chemia idzie mi średnio. Podobnie do matmy - jak chcę to się nauczę. Nie mogę też mówić za wiele, bo na poziomie rozszerzonym właściwie tylko ją liznęłam. Za to fizyka bardziej mi się podoba, ale z niej jeszcze nie zaczęłam rozszerzenia.
Na ten moment wolę fizykę ale nie wiem czy na rozszerzeniu nie okaże się jeszcze gorsza niż chemia. Jakie jest wasze zdanie? Dla kogoś jak ja co będzie trudniejsze? Dodam, że matmy nie lubię dlatego, że mnie nudzi i męczy. Dużo rzeczy jest na pamięć i ciągłe uczenie się na zadaniach. Lubię uczyć się o rzeczach bardziej przyziemnych i otaczających nas, tak żeby móc sobie to wyobrazić i z czymś połączyć.
Widzę, że chemia niestety wymaga takiego matematycznego kombinowania". Zastanawiam się jak jest z fizyką - czy tam bardziej liczy się wyobraźnia i dobre zrozumienie tematu czy kombinowanie na zasadzie eliminacji, wyczucia itp.
Oczywiście nie chodzi mi o obliczenia i znajomość podstaw matematyki - wiem, że bez tego się nie obejdzie. Liczy się sposób myślenia.
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: Cappy »

Penny+Lane, według mnie fizyka wymaga dużo więcej matematycznego kombinowania niż chemia.
Awatar użytkownika
Penny+Lane
Posty: 45
Rejestracja: 9 sie 2016, o 07:35

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: Penny+Lane »

W co ja się wkopałam z tym biol-chem-FIZ
A jest tak, że np. trzeba coś samemu wymyślić na podstawie własnej wiedzy? Na chemii mam to co chwilę. Potem próbuję znaleźć w różnych książkach i nic (kiepsko ogólnie z dobrymi podr. do chemii). Wyjątek za wyjątkiem
Jak patrzyłam też na ostatnie matury z chemii to co chwilę jakiś tekst źródłowy i trzeba bazować na nim + wiedzy, żeby zrobić zadania. Z fizyki wyglądało to lepiej. Przynajmniej takie miałam wrażenie.
Awatar użytkownika
Penny+Lane
Posty: 45
Rejestracja: 9 sie 2016, o 07:35

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: Penny+Lane »

Cappy, zapomniałam zaznaczyć
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: Cappy »

Penny+Lane, Faktycznie w fizyce może tej wiedzy teoretycznej tak dużo nie ma, ale fizyka wymaga dość niezłego ogarniania matmy. Ja bym Ci polecał popracować na chemią, bo naprawdę to jest dość przyjemny przedmiot mimo tego, że początki z nią są dość trudne. Co do podręczników polecam bardzo podręczniki pazdro. Powodzenia życzę.
Awatar użytkownika
nika0645
Posty: 410
Rejestracja: 13 lut 2014, o 19:28

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: nika0645 »

Również polecam chemię. Też uważam, że najstraszniejsza jest na początku, a potem całkiem przyjemnie się z nią pracuje. Takie są moje odczucia, ale ja z kolei nie pałałam miłością do fizyki
Awatar użytkownika
Penny+Lane
Posty: 45
Rejestracja: 9 sie 2016, o 07:35

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: Penny+Lane »

Cappy, nika0645, Mam nadzieję, że jest tak jak mówicie i z czasem będzie lepiej.
Wiele osób twierdzi, że przejmuje się za wcześnie (idę teraz do 2 klasy). Po prostu nie chcę nagle obudzić się przed maturą i robić wszystko na ostatnią chwilę.
Zastanawiam się też kiedy wszyscy robią te testy i zadania. Ja próbuję po każdym dziele ale czasem pomimo tego, że są tematyczne i nie powinny się tam pokazywać inne zagadnienia bardzo często widzę pytania z tego czego jeszcze nie przerabiałam. Skoro teraz za wcześnie to kiedy?
Denerwuje mnie to, że w zadaniach pytają o rzeczy, które bardzo ciężko jest znaleźć. W końcu się to udaje ale tego jest tyle, że i tak nie zapamiętam wszystkiego. Mam wrażenie, że to mi umyka. Czy to minie jak przerobię więcej tematów?
Na początku chciałam nauczyć się całej, szczegółowej teorii na pamięć. Kiedy zobaczyłam, że to niemożliwe, bo jest tego za dużo poszłam za radą innych - zaczęłam rozwiązywać testy i zadania. Czy to dobry sposób?
Teraz przerabiałam systematykę związków nieorganicznych i totalnie mi nie idzie. Martwi mnie to, bo to w końcu chyba podstawowe tematy. A co będzie jak dojdę do moli i redoksów, o których inni mówią, że są straszne".
Jak na razie wydaje się to być bardzo zagmatwane - z jednej strony ściśle określone reguły, a z drugiej strony wyjątki, niedopowiedzenia i zadania na łączenie wszystkiego by coś wywnioskować samemu. Jak to wygląda na fizyce?
Myślicie, że po jakim czasie będę mogła powiedzieć co wolę? Po miesiącu, dwóch?
Jak braliście się za chemię i było ciężko na początku to lubiliście ten przedmiot? Czy przyszło to z czasem - jak już zaczęliście coś rozumieć?
Czy chemii rzeczywiście można się wyuczyć, nie trzeba jej czuć i mieć tej smykałki?
Awatar użytkownika
Penny+Lane
Posty: 45
Rejestracja: 9 sie 2016, o 07:35

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: Penny+Lane »

Cappy, nika0645, Mam nadzieję, że jest tak jak mówicie i z czasem będzie lepiej.
Wiele osób twierdzi, że przejmuje się za wcześnie (idę teraz do 2 klasy). Po prostu nie chcę nagle obudzić się przed maturą i robić wszystko na ostatnią chwilę.
Zastanawiam się też kiedy wszyscy robią te testy i zadania. Ja próbuję po każdym dziele ale czasem pomimo tego, że są tematyczne i nie powinny się tam pokazywać inne zagadnienia bardzo często widzę pytania z tego czego jeszcze nie przerabiałam. Skoro teraz za wcześnie to kiedy?
Denerwuje mnie to, że w zadaniach pytają o rzeczy, które bardzo ciężko jest znaleźć. W końcu się to udaje ale tego jest tyle, że i tak nie zapamiętam wszystkiego. Mam wrażenie, że to mi umyka. Czy to minie jak przerobię więcej tematów?
Na początku chciałam nauczyć się całej, szczegółowej teorii na pamięć. Kiedy zobaczyłam, że to niemożliwe, bo jest tego za dużo poszłam za radą innych - zaczęłam rozwiązywać testy i zadania. Czy to dobry sposób?
Teraz przerabiałam systematykę związków nieorganicznych i totalnie mi nie idzie. Martwi mnie to, bo to w końcu chyba podstawowe tematy. A co będzie jak dojdę do moli i redoksów, o których inni mówią, że są straszne".
Jak na razie wydaje się to być bardzo zagmatwane - z jednej strony ściśle określone reguły, a z drugiej strony wyjątki, niedopowiedzenia i zadania na łączenie wszystkiego by coś wywnioskować samemu. Jak to wygląda na fizyce?
Myślicie, że po jakim czasie będę mogła powiedzieć co wolę? Po miesiącu, dwóch?
Jak braliście się za chemię i było ciężko na początku to lubiliście ten przedmiot? Czy przyszło to z czasem - jak już zaczęliście coś rozumieć?
Czy chemii rzeczywiście można się wyuczyć, nie trzeba jej czuć i mieć tej smykałki?
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: Cappy »

Penny+Lane, Po pierwsze, po jakimś czasie nauczysz się szukać. Następnie zaczniesz łączyć fakty, i takie trudne zadania staną się łatwe. Rób jak najwięcej zadań. Mole i redoksy wcale nie są trudne, zaryzykowałbym stwierdzenie, że są nawet przyjemne. Powiem Ci tak na razie nie przejmuj się, chemia rozszerzona to kompletnie inna bajka niż chemia w 1. klasie. I tak chemii można się wyuczyć a smykałka przyjdzie z czasem. Po prostu jak jakiś temat wydaje Ci się nieprzyjemny, to wcale nie znaczy, że się do tego nie nadajesz, tylko, że tego nie potrafisz, nauczysz się to polubisz.
Awatar użytkownika
Penny+Lane
Posty: 45
Rejestracja: 9 sie 2016, o 07:35

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: Penny+Lane »

Cappy, Trochę się uspokoiłam się dzięki temu co napisałeś.
A jakie tematy są według Ciebie najgorsze? Lepsza organiczna czy nie organiczna?
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: Cappy »

Penny+Lane, To jest kwestia gustu. Ja na przykład wolałem nieorganiczną, i wszystko gdzie było jakieś liczenie. Chemia organiczna też ma swoje plusy, ale tam jest sporo nauki na pamięć, ale spokojnie można wszystko ogarnąć. Naprawdę na razie się tym nie przejmuj. Po prostu od następnej klasy daj z siebie wszystko.
Awatar użytkownika
Penny+Lane
Posty: 45
Rejestracja: 9 sie 2016, o 07:35

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: Penny+Lane »

Dziękuję za rady i słowa pocieszenia, bo już zastanawiałam się czy nie popełniłam błędu z wyborem chemii rozszerzonej. Właściwie zalogowałam się tu w chwili totalnej załamki i widzę, że dobrze zrobiłam.
Pozdrawiam
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Chemia czy fizyka?

Post autor: Cappy »

Nie popełniłaś. Po prostu się nie poddawaj. To jest naprawdę świetny przedmiot.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości