Podświetlenie do Studar - jak zrobić

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Victor
Posty: 3
Rejestracja: 6 sie 2016, o 20:19

Podświetlenie do Studar - jak zrobić

Post autor: Victor »

Witam,
kombinuję podświetlenie do Studara i proszę Was o pomoc, co lepiej zrobić.
Posiadam LM2 - ale sam korpus z odblaskiem i śrubą do przykręcenia w miejsce lusterka, a więc bez oprawki na żarówkę.

Moje obecne pomysły:
  • dorobić oprawkę i wstawić halogen taki jak na zdjęciu 1, myślałem również o takiej żarówce zrobionej na LEDach, ale te LEDy zajmują dużo miejsca w bańce szklanej i mogą zasłaniać światło odbite w odblasku, do tego zasilacz 12V,
  • wyrzucić odblask i wstawić diodę power LED, coś takiego jak na rysunku 2, więcej roboty, dodatkowo brak odblasku - co może być problemem,
I tutaj mam pytania:
  • W jaki sposób lepiej wykonać podświetlenie, a może macie jakieś lepsze pomysły?
  • Skąd wziąć filtry do LM2, znalazłem tylko takie, czy one się nadają? Niebieski do halogena, a matowy do LEDa? Filtry bym włożył luzem, bo nie mam żadnego pomysłu na ich zamocowanie - pytanie czy nie powstanie jakaś szpara przez którą będzie wychodziło światło nieprzefiltrowane.
    allegro 6398656230, 6398655695
  • Jakiej mocy halogen/LED - mikroskop jest dla dziecka i nie chciałbym aby sobie popsuło wzrok, patrząc się w za jasne podświetlenie. Myślałem o halogenie 10W lub LED 3W
Załączniki
zdjęcie 2
zdjęcie 2
zdjęcie 1
zdjęcie 1
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Podświetlenie do Studar - jak zrobić

Post autor: jarud »

O ile dobrze zrozumiałem, to masz studara z lusterkiem. Najprostsze rozwiązanie polega na oświetleniu mikroskopu oddzielną lampą. Obecnie możesz zainstalować reflektorki led GU10 z matową szybką 100-200 lumenów i powinno o wystarczyć dla obiektywów 5-20x. Natężenie światła reguluje się odległością lampki od mikroskopu. Lusterko daje wiele możliwości, np. przy odpowiednim ustawieniu otrzymuje się bez trudu ciemne pole dla pow. 5-20x. Dla 40x, bo chyba nie ma co próbować większych powiększeń na tym sprzęcie, można użyć silniejszej żarówki cob z przysłoną z kartonu i otworem np. 6 mm.
W LM2 montowano chyba żarówki 15W, więc może lepiej nie przekraczać tej mocy. Ten halogen na zdjęciu jest chyba na 12V. Jak mi się wydaje sterowałem czymś takim przy pomocy starego prostownika do akumulatorów ze ściemniaczem podłączonym do pierwotnego uzwojenia. To chyba najtańsze rozwiązanie. Możesz wstawić tam led, „odblask” nie jest potrzebny, bo led świeci tylko do góry. Problem w tym, że led 1W może być za słaba, a 3W za mocna, tak więc pewno trzeba będzie zastosować dimmer. Możesz też spróbować zamontować na miejscu lusterka tanią latarkę led. Filtry mają uniwersalny rozmiar. Wkłada się je do wgłębienia na oświetlaczu, lub do odsuwanej szufladki pod kondensorem (pod stolikiem). Światło nie przechodzi bokiem. Zazwyczaj w tego rodzaju konstrukcjach stosuje się matówkę do wyrównania oświetlenia, co jest istotne zwłaszcza przy małych powiększeniach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości