Czy zawsze do wyznaczenia wiązania wystarczy elektroujemność

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Dusia28
Posty: 20
Rejestracja: 1 wrz 2016, o 08:23

Czy zawsze do wyznaczenia wiązania wystarczy elektroujemność

Post autor: Dusia28 »

Witajcie, mam pytanie dotyczące sposobów wyznaczania rodzaju wiązania chemicznego w cząsteczkach. Wiem, że z reguły wystarczy policzyć różnicę elektroujemności i w zależności od wyniku określić rodzaj wiązania, ale dzisiaj natknęłam się na kilka wyjątków od tej metody:
KI - różnica elektroujemności= 1,6 . Powinno być wiązanie kowalencyjne spolaryzowane, a jest jonowe.Dlaczego?
Kilka wodorków metali ( m.in. NaOH, MgH2 , AlH3). Czytałam, że wodorki metali zawsze tworzą wiązania jonowe, ale nie do końca zrozumiałam powody. I mam pytanie- czy tlenki metali również tworzą wiązania jonowe zamiast kowalencyjnych spolaryzowanych?
Jakie inne związki posiadają wiązania inne niż wynikałoby to z różnicy elektroujemności? Z góry dzięki za odpowiedź
ameba11
Posty: 195
Rejestracja: 23 lis 2014, o 12:07

Re: Czy zawsze do wyznaczenia wiązania wystarczy elektroujem

Post autor: ameba11 »

Nie zawsze wyznaczenie różnicy elektroujemności wystarczy, żeby określić rodzaj wiązania, bardzo fajnie to wyjaśnia filmik Przewidywanie rodzaju wiązań w substancjach (Chemia dla maturzysty)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Czy zawsze do wyznaczenia wiązania wystarczy elektroujem

Post autor: DMchemik »

Nie. Skala Paulinga jest zbyt niedoskonała by to robić skutecznie, sprawdza sie tylko dla ograniczonej liczby przypadków. Sama elektroujemność rośnie ze stopniem utlenienia, czego ta skala nie uwzględnia. O charakterze wiązania decyduje także rodzaj atomów, stopień utlenienia atomów.
Dusia28
Posty: 20
Rejestracja: 1 wrz 2016, o 08:23

Re: Czy zawsze do wyznaczenia wiązania wystarczy elektroujem

Post autor: Dusia28 »

Dzięki Czy znacie jakieś konkretne grupy związków chemicznych, przy których trzeba mieć się na baczności przy wyznaczaniu rodzaju wiązania? A może wodorki Na, Mg i Al to tylko sporadyczne wyjątki?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Czy zawsze do wyznaczenia wiązania wystarczy elektroujem

Post autor: DMchemik »

pod jakim względem wymienione związki miały by być wyjątkami?
Dusia28
Posty: 20
Rejestracja: 1 wrz 2016, o 08:23

Re: Czy zawsze do wyznaczenia wiązania wystarczy elektroujem

Post autor: Dusia28 »

DMchemik, chodzi mi o to związki, dla których nie wystarczy policzyć różnicy elektroujemności, żeby określić rodzaj wiązania. Np. dla HI różnica elektroujemności wynosi 0,4, więc powinno być wiązanie kowalencyjne, a jest jonowe. Skąd to się wzięło? ameba11 podesłała mi fajny filmik i już wiem że ktoś mądry opracował algorytm do określania rodzaju wiązania na podstawie innej niż tylko elektroujemność Ułatwia życie, ale dalej nie rozumiem, jakie czynniki i jak wpływają na rodzaj tworzonego wiązania
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Czy zawsze do wyznaczenia wiązania wystarczy elektroujem

Post autor: DMchemik »

1) HI jak najbardziej jest kowalencyjne, gdyby było jonowe, to byłby to krystaliczny związek o wysokiej temperaturze topnienia. A jest gazem w temp. pokojowej.

2) NaH posiada wiązanie jonowe - duża różnica rozmiarów i elektroujemności.

3) MgH2 - to ciekawy pod wględem szkolnym przypadek i są o niego wieczne kłótnie. W rzeczywistości jest to wodorek metaliczny, a wiązanie metaliczne jest typem kowalencyjnego

3) AlH3 - związek kowalencyjny, nieduża róznica elektroujemności i rozmiarów
nadfad
Posty: 69
Rejestracja: 8 lip 2016, o 20:27

Re: Czy zawsze do wyznaczenia wiązania wystarczy elektroujem

Post autor: nadfad »

Na poziomie maturalnym wystarcza chyba to, że metal+niemetal = jonowe, niemetal+niemetal = kow. + skala elektroujemności. To wyjaśnia KI (metal+niemetal = jonowe mimo elektroujemności), wodorki i tak dalej.
Dusia28
Posty: 20
Rejestracja: 1 wrz 2016, o 08:23

Re: Czy zawsze do wyznaczenia wiązania wystarczy elektroujem

Post autor: Dusia28 »

Ok, już rozumiem Dziękuję
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości