Populacja - zagęszczenie, rozmieszczenie, liczebność

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Kasia;)
Posty: 210
Rejestracja: 29 gru 2007, o 21:50

Re: czynniki zależne i niezależne od zagęszczenia???

Post autor: Kasia;) »

"Czynniki niezależne od zagęszczenia to czynniki abiotyczne np.susze, pożary, wybuchy wulkanów.
Czynniki zależne od zagęszczenia to takie czynniki ograniczające, których działalność zależy od wielkości populacji. Zwiększają one śmiertelność lub obniżają rozrodczość, tym silniej, im większe jest zagęszczenie populacji, i na odwrót, wpływają na obniżenie śmiertelności lub wzrost rozrodczości przy obniżaniu się liczebności populacji. W efekcie utrzymują one liczebność populacji na stałym poziomie, w pobliżu poziomu pojemności środowiska Przykładem czynników zależnych od zagęszczenia jest np. drapieżnictwo i konkurencja, a więc działanie biotycznych elementów środowiska."
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: czynniki zależne i niezależne od zagęszczenia???

Post autor: Vinci »

Do niezależnych do zagęszczenia należy dodać jeszcze choroby i dostępność pokarmu
ullinek
Posty: 8
Rejestracja: 13 gru 2007, o 10:23

Re: czynniki zależne i niezależne od zagęszczenia???

Post autor: ullinek »

Dziękuję bardzo za pomoc

jescze pytanie: czy dostępność pokarmu można uważać w pełni za niezależne? Przecież osobniki mają wpływ również na dostępność pokarmu. Chyba nie bardzo rozumiem może to głupie pytanie, ale troche sie zakręciłam
ullinek
Posty: 8
Rejestracja: 13 gru 2007, o 10:23

Koncepcja superorganizmu w biocenologii

Post autor: ullinek »

Bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie:

Na czym polega koncepcja superorganizmu w biocenologii?
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: czynniki zależne i niezależne od zagęszczenia???

Post autor: Aniaww »

No właśnie przyznaję się że ja nie rozumiem tego uproszczenia.

Jednym z czynników sprzyjających rozwojom epidemii jest zagęszczenie, więc to z chorobami nie jest dla mnie całkiem klarowne. Dostępność pokarmu - wzrost liczebności populacji na danym terenie musi wiązać się ze zmniejszeniem dostępności pokarmu.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: czynniki zależne i niezależne od zagęszczenia???

Post autor: Vinci »

czy dostępność pokarmu można uważać w pełni za niezależne? Przecież osobniki mają wpływ również na dostępność pokarmu.
Osobniki mają wpływ na ilość tego pokarmu. Z dostępnością chodzi o to, że na przykład w wysokich górach dostępność pokarmu jest mała, raz względu na to, ze może on być trudny do złapania jak i może występować tylko w szczytowych partiach gdzie osobniki z danen populacji dotrzeć nie mogą

[ Dodano: Pon Sty 28, 2008 17:48 ]
Co do chorób nie mam na myśli tego, ze sa one przenoszone wśród populacji i im większe zagęszczenie tym szybciej sie przenoszą, tylko sam fakt istnienia choroby, który nie jest związany z liczebnością.
ullinek
Posty: 8
Rejestracja: 13 gru 2007, o 10:23

Re: czynniki zależne i niezależne od zagęszczenia???

Post autor: ullinek »

ok juz wszystko jasne Dziekuje bardzo
dudeks18
Posty: 1
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 22:18

Szczupak

Post autor: dudeks18 »

Witam,
mam pytanie. Do jakiego typu rozmieszczenia nalezy szczupak ?
Awatar użytkownika
Aga.S
Posty: 81
Rejestracja: 21 wrz 2008, o 17:49

Re: Szczupak

Post autor: Aga.S »

Wydaje mi się że szczupak należy do rozmieszczenia równomiernego.
ROZMIESZCZENIE RÓWNOMIERNE - każdy osobnik ma swoją powierzchnie i broni ją przed innymi.
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

Definicja dosiedlenia

Post autor: lepidoptera »

mam wielka prosbe moze ktos wytlumaczyc mi pojecie dosiedlenie (co to jest i na czym polega? )nigdzie niestey nie moge tego znalezc
Ostatnio zmieniony 14 cze 2009, o 15:42 przez lepidoptera, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: definicja dosiedlenia

Post autor: Vinci »

Dosiedlić populację - wprowadzić do niej nowych osobników.
Populację jeleni na terenie Karkonoskiego Parku Narodowiego, liczacą 150 osobników, dosiedlono nowymi 30.

Wyjaśniło trochę?
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

Re: definicja dosiedlenia

Post autor: lepidoptera »

a czym to sie rozni od zasilenia populacji?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: definicja dosiedlenia

Post autor: Vinci »

W gruncie rzeczy to jest to samo. Jednak wydaje mi sie ze populacje zasila się osobnikami młodymi , nowonarodzonymi, a dosiedla sie osobniki dorosłe, pomniejszając przy tym inną populację.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości