Cenne rady dla popprawiających maturkę w 2017 - bio/chem/mat

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
olciafasolcia
Posty: 2
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 23:48

Cenne rady dla popprawiających maturkę w 2017 - bio/chem/mat

Post autor: olciafasolcia »

Cześć wszystkim! Jestem tegoroczną maturzystką. Pisałam rozszerzoną biologię i chemię. Niestety nie poszło mi kompletnie w tym roku i nie dostałam się na medycynę, ale stwierdziłam, że nie poddaję się i próbuję dalej. Postanowiłam poprawić maturę z biologii, chemii i chyba matmy (mimo, że mam całkiem niezły wynik, bo 90%) w 2017.

Dlatego mam pytanie do tych co już są na swoich wymarzonych studiach medycznych - jak się uczyliście, macie jakieś swoje super sposoby na naukę? Czy robiliście arkusze maturalne z tutora z chemii (wydają się mega trudne i nie wiem czy warto sobie nimi zawracać głowę)? Mega ważne to dla mnie, bo w sumie kompletnie nie wiem jak się za tą naukę zabrać. Boję się, że nie zdążę tego wszystkiego przerobić.

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc i odpowiedź
Awatar użytkownika
klimo
Posty: 192
Rejestracja: 13 maja 2010, o 20:57

Re: Cenne rady dla popprawiających maturkę w 2017 - bio/chem

Post autor: klimo »

Najlepszy sposób na naukę do matury to przerabianie zadań maturalnych i arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Podczas przerabiania matur odnotowujesz sobie z czym masz największe problemy i potem sobie odczytujesz te tematy. To moim zdaniem na prawdę jedyny skuteczny sposób na naukę do matury. Gdybys chciała przerabiać wszystkie książki temat po temacie, po pierwsze szybko się zniechęcisz, po drugie, wiedza łatwo ulatuje z głowy i okazuje się ze po paru dniach niewiele juz z niej zostało. Kiedy uczysz się na własnych błędach, zostają one głęboko w pamięci. Kiedy raz zrobisz złe jakieś zadanie, gwarantuje, ze wiecej juz nie popełnisz tego samego błędu

Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Cenne rady dla popprawiających maturkę w 2017 - bio/chem

Post autor: Mårran »

Ja nie poprawiałam, ale mogę coś napisać o nauce do matury.

Jak napisała klimo, arkusze! Sama żałuję, że ich nie robiłam, bo mogło być więcej procent. Przede wszystkim widzisz, czego się uczyć, a czego nie (a tych ostatnich tematów jest dużo więcej), uczysz się odpowiadać, unikać najczęstszych błędów nie wynikających z niewiedzy lecz z błędnego rozumowania lub czytania. Czytaj zadania, rób je najszybciej, jak umiesz, sprawdzaj z kluczem. Jak czegoś nie wiesz - doczytuj, nawet po kilka razy (wiedza ulatuje, ale powtarzana zostaje na długo).

Nie przesadzaj z podręcznikami, kup sobie jeden polecany, poczytaj forum, ewentualnie dwa. W internecie za darmo jest tyle informacji, że starczy na kilka matur. Poczytaj fora i grupy maturalne, żeby dowiedzieć się, jakie ludzie popełniają błędy i jak ich uniknąć.

Powodzenia
Pani Buka
olciafasolcia
Posty: 2
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 23:48

Re: Cenne rady dla popprawiających maturkę w 2017 - bio/chem

Post autor: olciafasolcia »

Dziękuję bardzo za rady

makabasia
Posty: 26
Rejestracja: 27 kwie 2016, o 19:21

Re: Cenne rady dla popprawiających maturkę w 2017 - bio/chem

Post autor: makabasia »

Serdecznie polecam Ci arkusze maturalne z chemii z Tutora, są trudne, to prawda, ale mi chyba najwięcej dały. Matura z chemii ma być z roku na rok coraz trudniejsza i ma być bardziej stawiane na myślenie, a nie te same schematyczne zadania, więc wg mnie do wyćwiczenia umiejętności myślenia idealnie nadają się trudniejsze arkusze, jak np. właśnie Tutor, czy arkusze wydawnictwa Oficyna Edukacyjna Pazdro, też trudniejsze i na myślenie. Radzę przerobić również bardzo dokładnie i najlepiej po kilka razy wszystkie arkusze jakie znajdziesz od 2011 roku, zarówno te z CKE, jak i różnych wydawnictw typu WSiP czy Nowa Era, (te z wcześniejszych lat są wg mnie zbyt banalne, ale można zrobić tak dla przećwiczenia i zautomatyzowania robienia niektórych rodzajów zadań, które lubią pojawiać się na maturze). Co więcej, polecam na każdym zrobionym arkuszu zaznaczać zadania, które sprawiały jakiekolwiek problemy, i po jakimś czasie do nich wracać, i tak cały czas, dopóki się ich nie wyćwiczy na perfekt. Polecam korepetycje u egzaminatora oczywiście. Co do zbiorów zadań polecam najbardziej ABC maturalne, To jest chemia, Filmowy zbiór zadań z chemii Zamkora i oczywiście Witowskiego. Przygotowując się do matury w ten sposób udało mi się w końcu dostać na upragniony lekarski z wynikiem 82 % z chemii, a tegoroczna matura nie należała do najłatwiejszych. Mam nadzieję, że moje rady cokolwiek pomogą i życzę powodzenia i wytrwałości w dążeniu do celu.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Cenne rady dla popprawiających maturkę w 2017 - bio/chem

Post autor: persil1991 »

olciafasolcia, przede wszystkim zastanów się co było przyczyną porażki i spróbuj wyeliminować te błędy. Zabrakło wiedzy, nie znałaś jakichś pojęć itp.? Przysiądź nad książkami. Nie wstrzeliwałaś się w odpowiedzi? Przerabiaj matury, sumiennie!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości