PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Pomoc w przygotowaniu do matury z matematyki. Arkusze maturalne, zadania, odpowiedzi, klucze matury matematycznej. Wspólna nauka
DaisyRose
Posty: 87
Rejestracja: 10 wrz 2014, o 19:41

PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Post autor: DaisyRose »

Cześć Naprawdę bardzo proszę o zostanie i pomoc mi w odpowiednim wyborze, chociaż możliwe, że się troszkę rozpiszę.

Jesteście moją ostatnią deską ratunku i prosiłabym o konstruktywną podpowiedź co do wyboru klasy. Obecnie jestem w klasie II liceum, profil biologiczno-chemiczny, na którym tylko te dwa przedmioty są rozszerzone. Moim marzeniem (jak i wielu innych osób) jest dostanie się na UJ, dlatego dopóki nie rozpoczęło się rozszerzenie, które zaczynamy od klasy II, to mam szansę przepisać się na matchem, a którym będę miała rozszerzoną matematykę, oprócz chemii. Nauczyciel od matematyki jest naprawdę świetny,uczy na obu profilach, ale sam polecił mi, abym przepisała się na matchem, ponieważ nawet z 100% z każdym tych przedmiotów (co nie jest możliwe) dostałabym się na medycynę na styk i lepiej, abym miała tę matematykę w zakresie rozszerzonym. Wytłumaczył mi, że nawet jeżeli miałabym z nim raz tygodniowo korki, to pozostałe 4h musiałabym nadrabiać sama w domu i lepiej jakbym zrobiła tak z biologią, ze względu na to, że dam radę się jej nauczyć i wyćwiczyć, tym bardziej, że ją bardzo lubię, szybko się uczę. Zaś z matematyką nie jest już tak prosto i na rozszerzeniu oprócz wyuczenia się formułek trzeba też umieć logicznie myśleć i mieć pomysł na zadanie, czego sama się w domu nie nauczę, niewykonalne. Chodzę już na korepetycje z chemii i jestem rok do przodu z materiałem. Dodaję, że na matchemie mam o jedną godzinę mniej z chemii aniżeli na biolchemie. Przepisanie się na profil do szkoły (np. w Krakowie) gdzie wszystkie 3 przedmioty są rozszerzone odpada, ponieważ mieszkam za daleko.
Który z tych dwóch wariantów wybrać? Mam czas do poniedziałku, aby się zadeklarować, ponieważ klasy ruszają z rozszerzeniem.
Również kieruję tu pytanie do osób rozsądnych i doświadczonych w wyborze uniwersytetu, ponieważ, czy tak naprawdę oprócz prestiżu dostanie się na UJ czy WUM wiąże się z czymś innym?
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Post autor: kinga1505 »

Ja na Twoim miejscu zostałabym w dotychczasowej klasie. Warto skupić się na biologii i chemii, a matematyki uczyć się samemu (lub z korepetycjami). Lepiej mieć zdane 2 przedmioty na wysokim poziomie, niż 3 średnio. W przypadku bardzo wysokiego wyniku z biologii i chemii wystarczy nieco niższy z matematyki (zawsze w przypadku niepowodzenia można poprawić maturę, a 1 przedmiot łatwiej jest poprawić niż 3 ). Biologia jest na większości uczelni obowiązkowym przedmiotem przy rekrutacji. W klasie mat chem będzie dodatkowo mniej chemii co jest moim zdaniem dodatkowym minusem. W wielu szkołach w klasach maturalnych są organizowane dodatkowe zajęcia przygotowujące do matury, więc może mogłabyś chodzić na nie z klasą mat chem.

PS.Naprawdę nie ma możliwości dojazdu do jakiegoś liceum z 3 przedmiotami rozszerzonymi?
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Post autor: tchorz »

Zdecydowanie biol-chem. matmy można się nauczyć samemu. Bierzesz zbiór zadań i jedziesz.
Jak zrobisz zadanie to albo jest dobrze, albo jest źle. Z biologii też się sama możesz nauczyć, ale nie sprawdzisz sama odpowiedzi na 100%.
DaisyRose
Posty: 87
Rejestracja: 10 wrz 2014, o 19:41

Re: PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Post autor: DaisyRose »

kinga1505 pisze:
PS.Naprawdę nie ma możliwości dojazdu do jakiegoś liceum z 3 przedmiotami rozszerzonymi?
niestety, ale nie ma szans jak na razie jest plan, aby zostać na biolchemie i 2x w tygodniu korki z matmy na poziomie rozszerzonym. wszyscy mi ten plan odradzają, że jedynie wywalę pieniądze, a i tak nie dam rady ogarnąć rozszerzenia, nawet z taką pomocą. POMOCY, jestem totalnie skołowana
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Post autor: kinga1505 »

Będąc na biolchemie nie tracisz całkowicie kontaktu z matematyką. Na rozszerzeniu są dodane tylko niektóre tematy. Nauczycielom z matematyki przeważnie zależy żeby jak największa ilość uczniów zdała, więc prawdopodobnie będzie się starał przygotować klasę do matury. Piszesz, że zdecydujesz się na korepetycje, więc będziesz mogła skonsultować z korepetytorem wątpliwości. Większa część wyniku na maturze zależy od samodzielnej pracy w domu. Rezygnując z biologii tracisz całkowicie kontakt z tym przedmiotem ( całego materiału będziesz musiała się nauczyć sama w domu). Na biologii trzeba umieć formułować odpowiednio odpowiedzi, więc warto jest mieć nauczyciela który zwróci uwagę na poprawne sformułowanie odpowiedzi, samodzielnie czasem trudno wyłapać niektóre błędy.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Post autor: tchorz »

Znam chłopaka, który dwa razy nie zdał podstawowej matmy. w biolchemie miałam podstawową matmę i przez 3 miesiące przed maturą intensywnie rozwiązywałam zbiór Kiełbasy. Starczyło na trochę ponad 80. Ani do geniuszy ani do najlepszych się nie zaliczałam.
Jeśli znajomi mówią, że nie dasz rady z korkami itp to może brak ci zdolnosci do majcy
Awatar użytkownika
Anielka
Posty: 841
Rejestracja: 22 lip 2009, o 16:05

Re: PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Post autor: Anielka »

Moja siostra była w biochemie a rozszerzoną matmę (2013) zdała tak naprawdę przygotowując się sama. O ile dobrze pamiętam jedyne czego nie ogarniała to prawdopodobieństwo, na maturze było z tego jedno zadanie które po prostu pominęła. Miała bodajże 92%
Także da się .
Awatar użytkownika
nika0645
Posty: 410
Rejestracja: 13 lut 2014, o 19:28

Re: PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Post autor: nika0645 »

Również uważam, że powinnaś zostać w biol-chemie, a matematykę tłuc sama oraz z korepetytorem. To biologia i chemia powinna być Twoim priorytetem i właśnie - według mnie - to te 2 przedmioty najlepiej mieć rozszerzone w szkole, zwłaszcza biologię, gdzie musisz myśleć pod klucz.
silva_89
Posty: 9
Rejestracja: 15 maja 2013, o 16:45

Re: PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Post autor: silva_89 »

Ja osobiście popierałabym zdanie Twojego nauczyciela.
Z biologii masz pełne odpowiedzi w kluczu, po xx zadaniach zapamiętasz jak sformułować odpowiedź.Z matematyką w domu jest trudniej.
DaisyRose
Posty: 87
Rejestracja: 10 wrz 2014, o 19:41

Re: PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Post autor: DaisyRose »

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi, jednak wbrew opinii większości wybrałam matchem, a to biologii uczę się z korepetytorem Widzę że to dobra decyzja, bo już z lekcji widzę, że matematyki nie ogarnęłabym sama z korepetytorem raz w tygodniu, a z biologią jestem jak na razie już do przodu z materiałem względem biolchemu i idzie dobrze Jeszcze raz dziękuję za pomoc!
Izabela_Dziedzic98
Posty: 6
Rejestracja: 9 wrz 2016, o 18:43

Re: PILNE! Wybór klasy matchem, czy biolchem?

Post autor: Izabela_Dziedzic98 »

Jestem w 3 kl na mat chem ang i polecam ci mat chem poniewaz z matematyka masz wieksze pole do popisu jesli by ci nie wyszlo z medycyna bo zapewne na nia chcesz isc. Otworem stoja politechniki i nie tylko . Biologia to przedmiot ktory w wiekszosci trzeba wkuc skoro ja lubisz to bedzie ci latwiej a z matmy nie ma opcji bys sie sama nauczyla ! Nie ma ! Jest trudna a szkoda kasy na korki. To tylko moje zdanie ale ja jestem zadowolona moze dlatego ze z biologia to tak srednio u mnie i nie lubie sie kuc . Wole matme a skoro nauczyciel zaoferowal Ci pomoc i widzi ze masz potencjal to tym bardziej idz

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości