nowe zastosowanie lampki jansjo

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

nowe zastosowanie lampki jansjo

Post autor: jarud »

Na francuskim forum mikroscopia przeczytałem jak przerobić lampkę janasjo z Ikei na oświetlacz makro. Autor pomysłu wydłubał przednią soczewkę z lampki i wcisnął kawałek korka z nawierconym otworem, w którym umieścił końcówkę światłowodowego oświetlacza dentystycznego do kupienia na ebayu za ok. 6 dolarów, jeżeli dobrze pamiętam. Sądząc po zdjęciu, daje to imponująca ilość światła na małej powierzchni. Oczywiście,jak to we Francji, dyskutowano,czy lepszy będzie korek od szampana,czy od reńskiego. Inne proste rozwiązanie (gorsze) polega na przyklejeniu lupki zegarmistrzowskiej 10x za kilkanaście zł, lub na wyjęciu soczewki i przyklejeniu do plastikowej rurki o dł. 1,5-2 cm, którą montuje się na lampce.
JohnyM

Re: nowe zastosowanie lampki jansjo

Post autor: JohnyM »

Ja używam czegoś innego. Koszt podobny co jedna jansjo, a daje radę z mniejszymi WD, bardziej elastyczna, regulacja mocy (i plastyki), można założyć do aparatu do doświetlania makro.
allegro 6356775862
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: nowe zastosowanie lampki jansjo

Post autor: jarud »

Interesujące i rzeczywiście niedrogie w porównaniu z cenami w tej branży. Już zamówiłem. Problem w tym, że mój kompakt jest bez stopki. Czy mógłbyś mi doradzić jaką fotocelę powinienem kupić? Najlepiej ze śrubą do statywu. Zamówiłem obiektywy 1x i 2x i chciałbym to jakoś oświetlić. Moja znajomość fotografii datuje się niestety sprzed 30 - 40 lat. W każdym razie synchronizacja powinna być możliwa, ponieważ flesz aparatu uruchamia bez problemu lampę typu slave". A jansjo i tak się chyba przydadzą do nastawiania ostrości.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: nowe zastosowanie lampki jansjo

Post autor: Pickul »

Zależy do czego chcesz używać oświetlaczy. Lampki IKEA sprawdzają się bardzo dobrze przy obiektywach z dużą odległością roboczą. Mocno skupione światło to chyba bardziej do obserwacji, bo przy fotografii masz rozbłyski, odbicia itd.
Ja do lampek IKEA stosuje dodatkowo dyfuzor z opakowania po actimelu i daje radę.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: nowe zastosowanie lampki jansjo

Post autor: jarud »

Wiem, że od razu mi nie wyjdzie. Czytałem też o dyfuzorach z piłeczki pingpongowej i o odbłyśniku ze starej latarki montowanym na obiektywie. Na razie czekam na obiektywy 1x i 2x i muszę wybrać fotocelę.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: nowe zastosowanie lampki jansjo

Post autor: planapo »

Ja uzywam ikeowskich z polowkami pileczek zamontowanymi bezposrednio na lampkach. Odpada pipcenie sie za kazdym razem z obiektem pod dyfuzorem. Przy 10x lampki robia sie juz jednak sporawe i trudniej sie oswietla, podobaja mi sie te male.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: nowe zastosowanie lampki jansjo

Post autor: jarud »

W każdym razie, jeżeli to kogoś zainteresuje, podaje namiary:
wystukujecie mikroscopia forum
na home page,w prawym górnym rogu, klikacie na
Illuminateur DIY a led 3W
Jest dużo zdjęć,które wszystko tłumaczą i odsyłacz do strony angielskiej, gdzie to zostało przedstawione. W ten sposób przynajmniej będziemy wiedzieli o czym dyskutujemy.
Miłego popołudnia.
JohnyM

Re: nowe zastosowanie lampki jansjo

Post autor: JohnyM »

Może spróbujmy trochę mniej zawiłego sposobu i podasz nam linka?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: nowe zastosowanie lampki jansjo

Post autor: jarud »

Proszę bardzo: forum.mikroscopia.com/topic/16099-illuminateur-diy-a-led-3w/
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: nowe zastosowanie lampki jansjo

Post autor: planapo »

Niezle.
- Buy a bottle of good Spanish wine, preferable Ribera del Duero or Rioja.
[.]
- Drink the wine to celebrate for your new inexpensive fiber optic!
Wylacznie hiszpanskie
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: nowe zastosowanie lampki jansjo

Post autor: jarud »

Lampki z ikei stojące są obecnie po 50 zł, więc to rzeczywiście już jakaś kwota, ale ja kiedyś kupiłem na zapas takie mocowane na klipsie za chyba 15 zł. Teraz są po 40 zł i dają 75 lm. Oprócz tego są takie podłączane do komputera za 13 zł/10 lm, które może byłyby mocniejsze ze światłowodem o śr. 10-12 mm niż te maleństwa podłączane do aparatu, które mają liczbę przewodnią 1 dla 100 ISO. Gdyby ktoś to przeliczył i porównał, mielibyśmy jasność - w sensie dosłownym i przenośnym. W każdym razie chętnie się podłączę, gdyby ktoś zamierzał kupić te światłowody na ebayu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość