III rok, Katowice

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
MrBrightside
Posty: 266
Rejestracja: 23 lip 2013, o 18:52

Re: III rok, Kato

Post autor: MrBrightside »

patofizjo - Zahorska, duży Szczeklik do doczytania
farma - zależy od asystenta. Do mojego doktora Sz. wystarczał Korbut
patomorfa - Robbins nadal, da się to zdać bez tych starych kobył, które ubóstwia dr P.
diaglab - ksera prelekcji
mikro - większość prelekcji prowadziły dr R-K i wymagała z Murraya oraz doc E., która wolała Heczko. Do innych asystentów obojętnie która książka + oczywiście prelekcje na blaszkę
orto - są skrypty uczelnianie do ortopedii i do traumatologii, ale to nie jest palący zakup i można je ogarnąć przed egzaminem dopiero.
pediatria - cieniutka książka pani Obuchowicz (propedeutyka pediatrii czy jakoś tak), w której jest badanie dzieciaków i takie podstawowe informacje, o które lubią pytać. Moim zdaniem warto sobie ogarnąć
interna - Szczeklik się przyda raczej na patofizjo, ale jest jeszcze książka starego Szczeklika, ojca tego słynnego - wydano ją w latach 70., jest w bibliotece i dotyczy badania fizykalnego. Nie jakiś must have, ale warto zobaczyć.
neuro - Podemski
chirurgia, radiologia - nic :p
Awatar użytkownika
pinlatte
Posty: 31
Rejestracja: 5 cze 2014, o 22:40

Re: III rok, Kato

Post autor: pinlatte »

A czy ktoś mógłby powiedzieć cos wiecej na temat książek z farmakologii? Na co zwrócić uwagę w wyborze, ktora jest przystępna itd. Tyle ich jest a ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje

Awatar użytkownika
MrBrightside
Posty: 266
Rejestracja: 23 lip 2013, o 18:52

Re: III rok, Kato

Post autor: MrBrightside »

Uwagę zwrócić przy wyborze należy przede wszystkim na asystenta. Jeśli asystent wymaga Kostowskiego albo Ranga, to ucząc się z Korbuta można nie zaliczyć, to wręcz wielce prawdopodobne. I odwrotnie, jeśli asystent wymaga z Korbuta, to, mimo że to imo najbardziej lakoniczna z książek, można nie znać odpowiedzi na pytania, bo albo wiedza umknęła w natłoku rangowych opowieści albo zwyczajnie Korbut zwrócił na coś uwagę, a Rang nie.
Ja korzystałem z Korbuta, wykładów i prelekcji pani docent, sporadycznie doczytując Ranga. Ale mój asystent właściwie nic nie wymagał, sami sobie kartkówki sprawdzaliśmy, więc moja nauka to raczej z przyzwoitości była.
Aith
Posty: 300
Rejestracja: 23 maja 2011, o 20:20

Re: III rok, Kato

Post autor: Aith »

To jak wypowiadają się tu studenci IV roku o materiałach na 3 rok to ja mam pytanie do kolegów i koleżanek z roku - co na IV rok? Macie jakieś info sprawdzone, co do dermy, bo to mnie najbardziej interesuje, a ja ciągle tylko słyszę straszne legendy, co tam się na Francuskiej nie wyprawia
paula56
Posty: 25
Rejestracja: 24 mar 2012, o 18:25

Re: III rok, Kato

Post autor: paula56 »

A jak wygląda sprawa z materiałami na 3 rok, chodzi mi głownie o te w wersji papierowej, czy warto je odkupowac czy jednak wystarczaja te w wersji elektronicznej? Czy też może trzeba bazowac na podrecznikach czy znów tak jak na biochemii z opracowań wyższych roczników?

Aith
Posty: 300
Rejestracja: 23 maja 2011, o 20:20

Re: III rok, Kato

Post autor: Aith »

Wszystko zależy od tego, jak się lubisz uczyć - ja np. nigdy się na biochemię z teczek nie uczyłam, wyłącznie z książek i wykładów i wszystkie kolosy i egzamin zdałam za 1 razem, bez żądnych problemów. Ale jak Ty lubisz tego typu opracowanka to warto, tym bardziej, ze na 3 rok wcale tak dużo tych opracowań nie ma - głównie prelekcje stare i nowe na mikroby, bazy pytań, z patofizjo pewnie wykłady profesora, z farmy prelekcje pani docent.
Myślę,że warto, bo taniej odkupisz od kogoś, a to są rzeczy, które i tak będziesz musiała skserować i tak, bo się przydadzą.
Awatar użytkownika
pinlatte
Posty: 31
Rejestracja: 5 cze 2014, o 22:40

Re: III rok, Kato

Post autor: pinlatte »

A gdzie można znaleźć sylabusy np na choroby wewnętrzne, pediatrię, chirurgię ?

Paulina Witoszek
Posty: 15
Rejestracja: 14 sie 2013, o 23:20

Re: III rok, Kato

Post autor: Paulina Witoszek »

Wie ktoś gdzie z czegokolwiek są sylabusy? Bo ja tylko znalazłam stary z mikrobiologii, więc w sumie nie wiadomo czego się uczyć :-(

Aith
Posty: 300
Rejestracja: 23 maja 2011, o 20:20

Re: III rok, Kato

Post autor: Aith »

Ludzie, wakacje są. Wakacje są od wakacjowania, a nie od nauki. Uczyć się będziecie od października. Wtedy Wam też zaktualizują sylabusy.
Awatar użytkownika
MrBrightside
Posty: 266
Rejestracja: 23 lip 2013, o 18:52

Re: III rok, Kato

Post autor: MrBrightside »

Na pierwszym mikro jest sterylizacja i prelekcja spokojnie styka. A na farmie to są lajty cały październik.
Aith
Posty: 300
Rejestracja: 23 maja 2011, o 20:20

Re: III rok, Kato

Post autor: Aith »

No ale mikroby to chyba dopiero w II semestrze, więc tym to chyba nie ma co sobie głowy teraz zaprzątać. Poza tym na 1 mikro nie ma wejściówki. Dopiero na kolejnych.
medicina
Posty: 22
Rejestracja: 5 wrz 2015, o 10:29

Re: III rok, Kato

Post autor: medicina »

W tym roku akurat innowacyjnie: Mikroby są CAŁY ROK co 2 tygodnie.

A co do sylabusów to chodzi bardziej o to, ze ja nawet nie wiem czy katedra chirurgii itd. ma jakąś stronę gdzie będzie można sprawdzać co tam trzeba Albo jak są to dawno nie aktualizowane. Bo nawet podręczniki mam kupione z opinii wyższych lat bo nie szlo znaleźć oficjalnego wykazu na danej katedrze xd z wyjątkiem patofizjo farmy itp. Chyba q na kliniki jedzie się z marszu i tam się dowiemy co dzis będzie omawiane :d

Awatar użytkownika
MrBrightside
Posty: 266
Rejestracja: 23 lip 2013, o 18:52

Re: III rok, Kato

Post autor: MrBrightside »

Na chirurgię, to można nie chodzić i oni się nawet ucieszą, że nikt im głowy nie zawraca. Można co najwyżej na bloku postać i pooglądać, ale mnie osobiście chirurgia nie jara, więc wolałem wyjść wcześniej. :p Pediatria, interna, neurologia mają rozpiski na gablotkach na oddziałach grupy które będą miały pierwsze zajęcia pewnie wrzucą wam fotki na grupę roku. Jeśli nie, to ich molestujcie, żeby to zrobili.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości