Pętla mikroorganizmów

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Pawel_T
Posty: 10
Rejestracja: 21 paź 2007, o 16:54

Pętla mikroorganizmów

Post autor: Pawel_T »

Mam prośbę, może mi ktoś przybliżyć ten temat w kilku zdaniach a co w tym biga? Nigdzie nie udało mi sie nic znaleźć
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: pętla mikroorganizmów

Post autor: Vinci »

Fitoplankton wydziela przyżyciowo różne substancje do otocznia, substancje te stanowią główny pokarm dla bakterii heterotroficznych, te z kolei zjadane są przez drobne pierwotniaki, (trochę przez wrotki i małe skorupiaki). Pierwotniaki w ten sposób udostępniają źródło pokarmu jakim są bakterie większym konsumentom. To powiązanie to właśnie ta pętla mikrobiologiczna

\( substancja organiczna rozpuszczona ightarrow bakterie ightarrow pierwotniaki ightarrow wrotki i skorupiaki \)
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: pętla mikroorganizmów

Post autor: skarabae »

gdyby ująć to w formę definicji to mogłoby to brzmieć tak:
Pętla mikrobiologiczna to procesy mikrobiologiczne prowadzone przez mikroorganizmy odpowiedzialne za transfer materii organicznej do wyższych poziomów łańcucha troficznego.

ta rozpuszczona materia organiczna ma skrót DOM gdyby pętla mikrobiologiczna nie funkcjonowała, to ogromne ilości DOM byłyby niedostępne dla wyższych pięter troficznych. Reszta jak wyżej
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: pętla mikroorganizmów

Post autor: Vinci »

DOM
mozesz ten skrót rozwinąć?
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: pętla mikroorganizmów

Post autor: skarabae »

bardzo proszę: Dissolved organic matter, jest jeszcze DOC: Dissolved organic carbon
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: pętla mikroorganizmów

Post autor: Vinci »

DOM kojarzy mi sie jedynie z Dziadami) Dzięki
Pawel_T
Posty: 10
Rejestracja: 21 paź 2007, o 16:54

Re: plankton

Post autor: Pawel_T »

jeszcze jedno pytanie mam co prawda nie związane z pętla.
dlaczego w środowiskach ubogich plankton ma dużą objętość w stosunku do powierzchni? Jakie ma to znaczenie dla niego?
I pytanie w drugą stronę dlaczego plankton środowisk żyznych ma duże komórki? (związane to jest z duża produkcja ?)

z góry dziękuje za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości