Wzory strukturalne

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Wzory strukturalne

Post autor: Kercia »

Aktualnie na chemii rysujemy wzory elektronowe i strukturalne poszczególnych związków chemicznych. Problem pojawił się np. z azotanem (V) potasu. Na internecie znalazłam wzór na którym od azotu odchodzi 5 wiązań (jedno pojedyńcze i dwa podwójne - załącznik poniżej). Moim zdaniem jedno z tych wiązań powinno zostać zastąpione wiązaniem koordynacyjnym, gdzie donorem jest azot, a akceptorem - tlen. Mam rację? Proszę o wytłumaczenie.
Załączniki
chemia.png
pesel

Re: Wzory strukturalne

Post autor: pesel »

Kercia pisze:Moim zdaniem jedno z tych wiązań powinno zostać zastąpione wiązaniem koordynacyjnym, gdzie donorem jest azot, a akceptorem - tlen. Mam rację?
Masz rację jak jaśniej to sformułujesz. Z siarczanem też trzeba zakombinować.
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Re: Wzory strukturalne

Post autor: Kercia »

Co masz na myśli pisząc jaśniej?
pesel

Re: Wzory strukturalne

Post autor: pesel »

Kercia pisze:Na internecie znalazłam wzór na którym od azotu odchodzi 5 wiązań (jedno pojedyńcze i dwa podwójne - załącznik poniżej). Moim zdaniem jedno z tych wiązań powinno zostać zastąpione wiązaniem koordynacyjnym
Dowolne z tych pięciu?
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Re: Wzory strukturalne

Post autor: Kercia »

wiązania są na zdjęciu powyżej. Czy te wzory są prawidłowe?
pesel

Re: Wzory strukturalne

Post autor: pesel »

Na wczesnym etapie edukacji uchodzą. Dobrze odzwierciedlają wartościowości poszczególnych pierwiastków. Potem dowiadujemy się o wiązaniu jonowym i koordynacyjnym i zaczynamy sobie utrudniać.
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Re: Wzory strukturalne

Post autor: Kercia »

Czyli w takim razie bardziej prawidłowym zapisem byłby zapis na rysunku powyżej, czy wzór z uwzględnieniem wcześniej przeze mnie wspomnianego wiązania koordynacyjnego?
pesel

Re: Wzory strukturalne

Post autor: pesel »

Ten z koordynacyjnym.
Kercia
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2016, o 16:53

Re: Wzory strukturalne

Post autor: Kercia »

To czemu w takim razie w niektórych książkach (nawet w moich starych książkach z gimnazjum) występują takie wiązania podwójne jak na wyżej załączonym obrazku?
pesel

Re: Wzory strukturalne

Post autor: pesel »

Wydaje mi się, że gimnazjum to raczej wczesny etap edukacji jeżeli chodzi o chemię. Ale mogę się mylić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości