Zadanie z ekologii!

Wspólne rozwiązanie testów z biologii. Wzajemna pomoc w zrozumieniu zagadnień biologicznych z zakresu szkoły średniej.
Chanel_
Posty: 9
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 18:31

Zadanie z ekologii!

Post autor: Chanel_ » 6 lis 2016, o 09:27

Z biocenozy dna morskiego strefy przybrzeżnej Pacyfiku w Stanach Zjednoczonych usunięto drapieżną rozgwiazdę. Po pewnym czasie zaobserwowano zmniejszenie różnorodności gatunkowej zwierząt bytujących w tym środowisku. Wyjaśnij za pomocą dwóch argumentów, dlaczego usunięcie drapieżnej rozgwiazdy zmniejszyło różnorodność gatunkową organizmów bytujących w strefie przybrzeżnej pacyfiku.
Nie wiem skąd to zadanie, bo mam tylko kserówki, ale wygląda trochę jak Bukała. Potrzebuję żeby mi ktoś wyjaśnił to na chłopski rozum, bo ekologia to kompletnie nie moja bajka

JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: Zadanie z ekologii!

Post autor: JanJensen » 6 lis 2016, o 11:05

Na chłopski rozum: usunięto w jakiś sposób rozgwiazdę. Rozgwiazda wyżerała ślimaki, małże i jeżowce. Lokalnie zaobserwowano, że brak rozgwiazdy spowodował rozrost populacji w/w ślimaków i jeżowców a jednocześnie spadek populacji organizmów, które służą za pokarm dla ślimaków (ewentualnie ich zupełne wyginięcie). Poza tym brak naturalnego drapieżcy powoduje, że spośród różnych ślimaków dowolnie rozwijających się lokalnie jeden czy dwa podgatunki zaczną dominować i wyprą inne. Podobnie z innymi organizmami.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post